راهنمای خرید کیس کامپیوتر؛ اردیبهشت سال 1402

به گزارش مجله مدیاپلیر، زمانی که شما به فکر ساخت یا خرید یک کامپیوتر هستید، یکی از شاخصه های اصلی آن کیس است. علت اصلی آن هم این است که ظاهر اصلی کامپیوتر شما همان کیس آن است. کیس ها اکثراً قیمت خوبی داشته و چندان گران قیمت نیستند. با این حال مواردی وجود دارند که قیمت بسیار زیادی داشته که با توجه به ویژگی های خاص آن ها منطقی به نظر می رسد.

راهنمای خرید کیس کامپیوتر؛ اردیبهشت سال 1402

به طور کلی ما چندین نوع کیس مختلف داریم. بعضی برای مادربردها و سیستم های کوچک بوده، بعضی برای سیستم های بزرگ بوده و حتی بعضی برای سرور ساخته شده اند. در این متن ما قصد داریم تا برترین کیس های موجود در بازار را معرفی کنیم. همینطور اینکه به شما هدایت کنیم که با توجه به استفاده شما و قدرت سیستمتان کیس مناسب را انتخاب کنید.

به یاد داشته باشید که نقش کیس فقط ظاهر دستگاه نیست. بلکه کیس به طور کلی از سیستم شما مراقبت نموده و در جریان هوا نیز نقش مهمی دارد. جریان هوا در کیس یک نکته بسیار کلیدی است. چونکه اگر این جریان مناسب نباشد، قطعات شما خنک نشده و دچار Thermal Throttle یا کاهش سرعت بر اثر دما خواهید شد. پس در کنار ظاهر شما باید به این نکته هم توجه کنید.

یک کیس مناسب چه ویژگی هایی دارد؟

در گذشته وقتی می خواستید یک کیس بخرید، باید به ظاهر و حجم آن توجه می کردید. این دو مورد هنوز هم بسیار مهم هستند ولی فاکتورهای دیگری نیز به خرید یک کیس خوب اضافه شده اند. با این حال اولین نکته در خرید یک کیس ظاهر و سلیقه شما است. این تنها موردی است که نمی توانیم به شما هدایت کنیم که کدام را انتخاب کنید.

دومین نکته ای که باید به آن توجه کنید حجم قطعات و کیس است. اگر حتی به 4 سال پیش بازگردیم این موضوع چندان اهمیت نداشت. به علت اینکه بیشتر کیس ها میزان استاندارد داشته و می توانستند هر کارت گرافیکی را در خود جای دهند. با گذشت زمان و مخصوصاً در این چند سال اخیر، پردازنده های اصلی و گرافیکی قدرتمندتر شده اند. این موضوع باعث شده که حجم خنک نماینده ها بسیار بیشتر شده و میزان بزرگتری داشته باشند.

با عرضه کارت های سری 3000 میزان کارت گرافیکی و بدنه کیس اهمیت بسیار زیادی پیدا کرد. برای مثال کارت 3090 یک کارت بسیار بزرگ بوده و احتیاج به یک کیس بزرگ دارد تا بتواند در آن جای گرفته و خنک گردد. پس نکته دوم توجه به میزان کیس و قطعات است.

سومین چیزی که باید به آن توجه کنید جریان هوای داخل کیس است. بیشتراً کیس ها جایگاه های مختلفی برای فن داشته که می توانید با کار گذاشتن آن ها جریان هوا را در کیس افزایش دهید. اول از همه باید دقت کنید که همه فن ها هوا را به داخل یا خارج ندهند. بلکه باید یک جریان هوا در کیس جاری باشد. دوم اینکه لزومی ندارد تمامی جایگاه های فن کیس پر شده باشد.

به طور کلی جریان هوا در کیس به دو صورت بالا به پایین یا جلو به عقب است. پس باید کیس شما به حتی بهینه باشد که این جریان برقرار بوده و سیستم شما به راحتی خنک گردد. اگر هم از خنک نماینده های مایع استفاده می کنید کیس شما باید ظرفیت جای دادن فن و رادیاتور را داشته باشد. بحث جریان هوا و خنک کردن سیستم یک بحث نسبتاً پیچیده بوده که احتیاج به علم زیادی از دنیای کامپیوتر دارد.

در آخر هم باید به بودجه خود توجه کنید. کیس ها به طور کلی چندان گران قیمت نیستند اما انواع مختلفی دارند. به همین علت شما در هنگام خرید به بودجه خود نگاه کنید و در این محدوده قیمت برترین مورد را بخرید. دقت کنید که کیس باید کیفیت بدنه خوبی داشته باشد چونکه بیشتراً روی میز قرار گرفته و دیگر به آن توجهی نمی گردد. پس بهتر است یک کیس با کیفیت خریداری بکنید. حال با معرفی برترین کیس های بازار با ما همراه باشید.

کیس های مناسب سیستم های قدرتمند و گیمینگ

این کیس ها به شکلی طراحی شده اند که می توانند تمامی سخت افزارهای مختلف را در خود جای دهند. از طرفی به علت میزان بزرگ و جریان هوای زیادی که در آن ها وجود دارد، برای سخت افزارهای قدرتمند مثل پردازنده های گرافیکی سری 4090 و 4080 بسیار مناسب است.

کیس کامپیوتر کولر مستر مدل HAF 700 Evo

شرکت کورسیر (Corsair) سابقه بسیار خوبی در دنیای لوازم جانبی کامپیوتر دارد. طبیعی است که این شرکت نیز عملکرد بسیار خوبی در زمینه کیس داشته و محصولات بسیار با کیفیتی در این زمینه داشته باشد. مدل HAF 700 Evo را می توان برترین کیس این شرکت دانست. این کیس بسیار با کیفیت بوده و از همه مهمتر جریان هوای بسیار استانداردی دارد.

این کیس حجم زیادی داشته و بزرگ است. این یک نکته مثبت به شمار میرود به علت اینکه به راحتی می تواند یک کارت گرافیکی بزرگ و قدرتمند را داخل خود جای دهد. این کیس در اصل برای سیستم های بسیار قدرتمند ساخته شده که احتیاج به خنک کردن زیادی دارند. به همین علت است که 4 جایگاه برای رادیاتور داشته و برای ساخت یک سیستم خنک نماینده مایع بسیار مناسب است.

جایگاه قرارگیری پاور در زیر کیس قرار داشته و HAF 700 Evo دارای مکانیسم کاهش نویز و لرزش است. با این سیستم مهم نیست چقدر کار سنگین با دستگاه بکنید، همیشه دستگاه ساکت و آرام در یک گوشه خواهد بود. این کیس دارای سیستم مدیریت کابل بوده تا اگر مسئله ای برای کامپیوتر شما پیش آمد به سرعت آن را تشخیص داده و به راحتی مشکل را رفع کنید.

در کنار این موارد ما شاهد یک نورپردازی زیبا و ساده در کیس هستیم تا این کیس بیش از حد آزاردهنده نباشد. مانند بیشتر کیس های نو این کیس نیز دارای پنل شیشه ای بوده تا داخل کامپیوتر نمایان باشد. همینطور اینکه این کیس دارای یک کنترلر جدا برای فن ها است. به طور کلی تعداد فن های این کیس زیاد بوده و منطقی به نظر می رسد که شما برای کنترل هر کدام به سیستم خاصی احتیاج داشته باشید.

نقاط قوت

 • میزان بزرگ برای سیستم های قدرتمند
 • مناسب برای خنک نماینده های مایع
 • طراحی ساده و زیبا
 • تعداد فن های زیاد

نقاط ضعف

 • میزان بسیار بزرگ
 • قیمت بالا

کیس کامپیوتر گیگابایت مدل آروس Aorus C700 Glass

حال اگر شما یک گیمر حرفه ای باشید و بخواهید کیس شما نیز این موضوع را نشان دهد، سری آروس شرکت گیگابایت همین هدف را دارند. این کیس بدون هیچ شرمی پر از زرق و برق گیمینگ بوده و دارای ظاهر بسیار خاصی است. با این حال گیگابایت کارایی را فدای ظاهر ننموده و کیس C700 یکی از موارد بسیار خوب در بازار است.

کیس C700 یک کیس بزرگ است. به این معنا که به راحتی یک کارت گرافیکی قدرتمند و تعداد زیادی سیستم خنک نماینده را در خود جای می دهد. مانند بسیاری از کیس های دیگر C700 نیز دارای جایگاه برای فن در زیر، جلو، عقب و بالای خود است. به همین علت شما خیالتان به طور کامل از خنک کردن سیستم داخل کیس راحت خواهد بود.

شرکت گیگابایت از مواد بسیار خوبی در این کیس استفاده نموده و همین موضوع باعث شده که C700 یک کیس با کیفیت باشد. از طرفی نورپردازی های داخل این کیس نیز بسیار زیبا بوده که باعث شده ظاهر گیمری آن بیشتر معین باشد. در زمینه طراحی باید گفت که این کیس برای همه افراد نیست. با توجه به ظاهر خاص آن امکان دارد بسیاری از افراد از کیس C700 خوششان نیاید.

جلوی کیس C700 به ظاهر بسته است که ممکن است برای بعضی از افراد نگران نماینده باشد. در اصل گیگابایت برای زیبایی ترجیح داده تا جلوی کیس حالت بسته داشته و در کنارهای آن شیارهای زیادی وجود دارد. هوای تازه از این شیارها وارد محیط پشت صفحه بسته شده تا به راحتی به وسیله فن ها به داخل کشیده گردد. اگر شما همچنان نگران هستید می توانید فن های ورودی را جای دیگری مثل بالا یا پایین کیس تعبیه کنید.

نقاط قوت

 • طراحی بزرگ و خوب
 • جریان هوای مناسب
 • مناسب برای کارت های گرافیکی حجیم
 • ظاهر خاص و گیمینگ

نقاط ضعف

 • ظاهر گیمینگ
 • قیمت بالا

کیس کامپیوتر کورسیر مدل Crystal Series 680X

شرکت کورسیر (Corsair) از شرکت های با سابقه در فراوری لوازم جانبی کامپیوتر است. در راهنمای خرید رم هم موارد بسیار زیادی از این شرکت وجود داشت. کورسیر به طور کلی طراحی زیبا و ساده ای را در کیس های خوب پیش گرفته که آن را برای استفاده همه افراد راحت می نماید. کیس Crystal Series 680X یکی از برترین کیس های موجود در بازار بوده که قیمت خوبی هم دارد.

کیس کامپیوتر Crystal Series 680X از لحاظ بزرگی به میزان دو مورد قبلی نیست. به همین علت اگر قطعات شما بیش از حد بزرگ باشد امکان دارد در آن جا نگردد. طول کارت گرافیکی که این کیس می تواند در خود جای دهد حدود 330 میلی متر بوده که با توجه به میزان 304 میلی متری کارت 4090 شما باید بسیار مراقب باشید.

با این حال این کیس دارای فضای زیادی برای سیستم های میان رده و حتی بالارده است. کیس Crystal Series 680X دارای جایگاه فن در نقاط مختلف خود است. به همین علت شما می توانید از سیستم های خنک نماینده متنوعی در این کیس بهره ببرید. یکی از نکات جالب این کیس محل قرار گیری پاور است. به این شکل که پاور دستگاه در کنار آن قرار گرفته و محل زیرین به طور کامل برای فن های طراحی شده است.

کیس Crystal Series 680X از لحاظ وزنی نیز بسیار سبک است. به حدی که دو مورد قبلی که اشاره نمودیم حدود 20 کیلو وزن داشتند و کیس Crystal Series 680X تنها 12 کیلوگرم وزن دارد. این برای مواقعی که شما تصمیم به تعمیر و جابجایی کیس خود می گیرید بسیار مناسب است. تنها مشکل اصلی این کیس را می توان به محدود بودن مادربرد به نوع E-ATX و تعداد کم فن های نصب شده اشاره نمود.

نقاط قوت

 • طراحی زیبا و ساده
 • میزان خوب
 • وزن کم
 • قیمت مناسب
 • طراحی برای جریان هوای مناسب

نقاط ضعف

 • محدودیت سخت افزاری
 • تعداد کم فن های نصب شده

کیس کامپیوتر لیان لی مدل O11 Dynamic XL ROG Certify White

اگر شما در پی یک کیس زیبا و ساده هستید، شرکت لیان لی را باید در صدر جدول انتخاب های خود قرار دهید. این شرکت تخصص خاصی در طراحی کیس های مینیمال و ساده دارد که همین باعث شده جایگاه خاصی در میان کاربران کامپیوتر داشته باشد. کیس O11 Dynamic XL یکی از برترین موارد ساخته شده به وسیله این شرکت بوده که میزان بزرگی هم دارد.

شرکت لیان لی انواع مختلفی از یک کیس را طراحی می نماید. کیس O11 Dynamic XL مدل بزرگ از این کیس بوده که باعث می گردد شما بتوانید کارت های گرافیکی قوی را نیز در آن جای دهید. این کیس دارای چندین جایگاه فن بوده که باعث می گردد جریان هوا در آن بسیار زیاد باشد. از طرفی این جایگاه های فن در مکان های خاصی قرار داشته و به همین علت ظاهر کیس بسیار خاص خواهد بود.

کیس O11 Dynamic XL با هر موردی که در بازار دیدید تفاوت دارد. برای مثال جایگاه اتصال پاور در پشت دستگاه بوده و یک فضای خوبی برای جریان هوا در پشت کیس وجود دارد. با این سیستم یک جریان هوای بسیار خوبی در کل کیس جاری بوده و از طرفی ظاهر قطعات نیز به زیبایی نمایان است.

کیس لیان لی به علت میزان بزرگی که دارد برای انواع خنک نماینده ها مناسب است. همینطور اینکه طراحی ظاهری این کیس باعث شده تا طراحان و افرادی که گیمر نیستند هم از آن استقبال نمایند. از لحاظ راه های ارتباطی نیز این کیس بسیار کامل بوده و هیچ نقصی ندارد. به همین علت است که کیس O11 Dynamic XL یکی از برترین مواردی است که شما می توانید برای سیستم خود بخرید.

نقاط قوت

 • میزان بزرگ
 • سازگار با انواع سخت افزار
 • طراحی ساده و زیبا
 • قیمت مناسب

نقاط ضعف

 • جایگاه قطعات مثل دیگر کیس ها نیست

کیس های مناسب برای سخت افزار ضعیف تا میانه

این دسته برای کاربرانی است که یک سیستم میان رده دارند. به همین علت قیمت بسیار مناسبی داشته و میزان خوبی هم دارند. این کیس ها چندان بزرگ نیستند و ظاهر عجیبی ندارد. پس همه افراد می توانند به راحتی از آن ها استفاده نموده و سیستم خود را در آن جای دهند.

کیس کامپیوتر ایسوس مدل تاف گیمینگ مدل GT501

سری تاف (TUF) شرکت ایسوس در اصل سری گیمینگ میان رده این شرکت است. با این حال در این مدت ایسوس سری تاف را به شدت ارتقاء داده و آن را از این دسته خارج نموده است. به این شکل که ما شاهد لپتاپ و سخت افزار بسیار با کیفیت در این دسته هستیم و دیگر نمی توان آن را میان رده دانست. کیس GT501 نیز یکی از محصولات بسیار با کیفیت سری تاف ایسوس است.

GT501 یک کیس با ظاهر خاص و گیمینگ است. با این حال ایسوس کوشش نموده تا عنصر گیمینگ در آن کمتر معین باشد. به همین علت این کیس دارای یک ظاهر نسبتاً ساده است. در کنار آن طراحی این کیس بسیار ساده بوده و مشابه چیزی است که در بیشتر کیس های دیگر مشاهده می گردد. این موضوع باعث می گردد کیس GT501 برای انواع سخت افزارها مناسب بوده و کار با آن نیز بسیار راحت باشد.

کیس GT501 دارای 7 جایگاه برای فن های مختلف است. به همین علت شما به راحتی می توانید انواع سیستم ها را در آن خنک کنید. از طرفی میزان بزرگ کنسول به شما اجازه می دهد تا سیستم های بسیار قوی را نیز در آن بسازید. همانطور که اشاره نمودیم این سیستم دارای 7 جایگاه برای فن بوده که با یک طراحی مناسب شما می توانید عملکرد بسیار خوبی را از سیستم خود مشاهده کنید.

کیس GT501 برای انواع مادربردها مناسب است. به همین علت شما محدودیت سخت افزاری به هیچ لحاظ ندارید. همینطور اینکه این کیس بیش از حد سنگین نبوده و به راحتی در کنار میز شما جای می گیرد. از نکات مثبت دیگر این کیس می توان به جایگاه متعدد برای هارد و نورپردازی ساده و زیبای آن اشاره نمود.

نقاط قوت

 • طراحی ساده و زیبا
 • سازگاری با انواع مادربردها
 • میزان بزرگ

نقاط ضعف

 • تعداد کم جایگاه های فن

کیس کامپیوتر لیان لی مدل Lancool 2 Mesh Snow

کیس های لیان لی کیفیت بسیار بالایی داشته و از طرفی تنوع بسیار زیادی هم دارند. همین موضوع باعث شده که شما بتوانید مدل های مختلفی از آن ها را پیدا کنید. نکته اصلی در خصوص این مدل از کیس های لیان لی قیمت آن است. قیمت این کیس هم به علت محدودیت هایی است که در آن وجود دارد.

کیس Lancool 2 Mesh Snow برای هر سخت افزاری مناسب نیست. به همین علت در هنگام خرید این کیس شما باید توجه کنید که میزان کارت گرافیکی و سایر قطعات کامپیوتر شما چقدر است. به طور کلی این کیس نمی تواند کارت های گرافیکی 4090 و 4080 یا 3090 و 3080 را در خود جای دهد. با این حال برای موارد دیگر کاملاً مناسب است.

Lancool 2 Mesh Snow دارای 8 جایگاه برای اتصال فن است. البته بنابر میزان فن شما ممکن است این تعداد متغیر باشد. با این حال این کیس به شکلی طراحی شده که سیستم های نسبتاً قدرتمند را نیز به راحتی در خود جای دهد. یکی از کارت های گرافیکی بسیار خوب برای این کیس کارت 4070 بوده که به راحتی هم در آن قرار می گیرد.

در کنار این موارد Lancool 2 Mesh Snow دارای طراحی عجیب شرکت لیان لی نیست. به همین علت کار با آن بسیار راحت بوده و چندان چالش برانگیز نیست. کیس کامپیوتر Lancool 2 Mesh Snow می تواند انواع مختلف مادربرد را در خود جای دهد. با این حال همچنان قبل از خرید میزان قطعات خود را آنالیز کنید.

نقاط قوت

 • طراحی ساده و زیبا
 • میزان مناسب
 • قیمت خوب

نقاط ضعف

 • توانایی جای دادن سخت افزار مختلف را در خود ندارد
 • احتیاج به سیستم خنک سازی قدرتمند دارد

کیس دیپ کول مدل MATREXX 55 V3 ADD - RGB 3F

شرکت دیپ کول (Deep Cool) از شرکت های قدیمی در ساخت قطعات سخت افزاری برای کامپیوتر است. این شرکت انواع خنک نماینده ها و کیس ها را فراوری نموده و سابقه بسیار خبی دراین زمینه دارد. کیس MATREXX 55 V3 ADD - RGB 3F نیز یکی از برترین محصولات این شرکت بوده که قیمت به شدت مناسبی هم دارد.

بحث اصلی در خصوص کیس MATREXX 55 V3 ADD - RGB 3F ظاهر ساده و طراحی خوب آن است. از طرفی این کیس میزان خوبی داشته که به راحتی سخت افزارهای متفاوت را در خود جای می دهد. این کیس دارای 6 جایگاه فن بوده که همین مورد باعث می گردد تا نتوان سخت افزارهای بسیار قدرتمند را در آن جای داد. با این حال با مدیریت خوب شما می توانید سیستم خود را به راحتی خنک کنید.

کیس MATREXX 55 V3 ADD - RGB 3F با انواع مادربردها سازگار است و به راحتی می توان از آن برای کارهای مختلف استفاده کرد. ظاهر ساده آن نیز باعث شده تا این کیس برای کاربردهای غیر از گیمینگ هم بسیار مناسب باشد. دیپ کول برای اینکه این کیس قیمت خوبی داشته باشد درون آن فن های کمی قرار داده است.

اگر از ضعف های این کیس بگذریم، MATREXX 55 V3 ADD - RGB 3F یک کیس بسیار با کیفیت با طراحی خوب است. این کیس به راحتی سخت افزارهای مختلف را در خود جای داده و قیمت بسیار خوبی دارد. کار با آن نیز نسبتاً راحت بوده و قطعات به راحتی در آن جای می گیرند. وزن این کیس هم کم بوده که باعث می گردد سیستم کلی شما چندان سنگین نباشد.

نقاط قوت

 • طراحی خوب و ساده
 • پشتیبانی از انواع مادربردها
 • قیمت مناسب

نقاط ضعف

 • تعداد فن های کم
 • عدم سازگاری با سخت افزارهای بزرگ

کیس های کوچک مناسب سیستم های جمع و جور

اخیراً کیس های جمع و جور هواداران بسیار زیادی پیدا نموده اند. ساخت این سیستم ها به شدت سخت بوده و حتی تعمیر آن ها نیز کار راحتی نیست. از طرفی ارتقاء این سیستم ها نیز احتیاجمند قطعات خاص بوده و برای همه افراد نیستند. با این حال اگر شما یک سیستم کوچک درست کنید نکات مثبتی هم خواهد داشت. اول از همه طراحی ساده و مینیمال آن بوده که در گوشه میز شما قرار خواهد داشت. دوم میزان کوچک آن باعث می گردد جای زیادی در خانه شما اشغال نکند.

به علت شرایط خاصی که این کیس ها دارند، به میزان موارد قبلی وارد جزئیات نمی شویم. به طور کلی کیس های کوچک احتیاجمند مادربردهای خاص یا Micro ATX هستند. از طرفی جایگاه های ارتقاء رم این مادربردها بیشتراً دو عدد بوده و در بعضی از کیس ها ما شاهد این هستیم که کارت گرافیکی در خارج از کیس قرار بگیرد.

حال اگر شما تصمیم خود را گرفته که یک سیستم کوچک و جمع و جور بسازید، موارد زیر برای شما مناسب خواهند بود:

 1. کیس کامپیوتر لیان لی مدل O11 Dynamic Mini Air: این کیس تمامی شاخصه های یک کیس با کیفیت لیان لی را دارد و تنها میزان کوچکتری دارد. کیس O11 Dynamic Mini Air از لحاظ طراحی بسیار زیبا بوده و از طرفی جریان هوا نیز در آن بسیار خوب است. به همین علت یکی از برترین کیس های کوچک بازار است.
 2. کیس کامپیوتر کولر مستر مدل Master Case H100 Mini: این کیس نیز مدل کوچک شده برادران بزرگتر خود است. کیس کولر مستر دارای ظاهر بسیار خاص و جریان هوای خوبی است. همین مورد باعث شده تا در میان هواداران سیستم های کوچک محبوب باشد. از طرفی کولر مستر تمام کوشش خود را نموده تا به برترین نحو از تمامی فضاهای موجود در این کیس استفاده کند.
منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 26 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1402 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1761

به "راهنمای خرید کیس کامپیوتر؛ اردیبهشت سال 1402" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید کیس کامپیوتر؛ اردیبهشت سال 1402"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید