خودرو؛ برگ برنده توافق 25 ساله؟

به گزارش مجله مدیاپلیر، به گزارش خبرنگاران، اجرای توافق نامه 25ساله ایران و چین چه تاثیری می تواند در صنعت خودروی ایران داشته باشد؟

خودرو؛ برگ برنده توافق 25 ساله؟

به نقل از جهانی اقتصاد، توافق 25 ساله ایران و چین از روز آدینه اجرایی شد. در سفر اخیر وزیر امور خارجه ایران به چین، 24 دی ماه 1400 به عنوان روز اجرای توافق جامع همکاری های راهبردی دو کشور اعلام شد.

با اجرای توافق 25 ساله ایران و چین، حالا سناریوهای زیادی در خصوص آینده خودروسازی ایران مطرح است. پیش از پرداختن به این سناریوها، پاسخ به سه سوال اساسی می تواند تبیین کننده روابط خودرویی ایران و چین باشد؛ اینکه خودروسازی ایران با پشت کردن به فرانسه، آیا روابط جدیدی با خودروسازان چینی شروع خواهد نمود یا چین به عنوان قطب سوم خودروسازی می تواند انحصار خودرو در ایران را بشکند؟ و سوال دیگر اینکه، این کشور می تواند منشأ تغییر و تحول در خودروسازی کشورمان گردد؟

خودروسازی چین می تواند منشأ تغییرات در صنعت خودروی ایران باشد

با نگاهی به سند جامع همکاری ایران و چین می توان چنین استنباط کرد که با اجرای این سند، خودروسازی چین می تواند منشأ بسیاری از تغییرات در صنعت خودروی کشورمان باشد.

بر اساس این سند جامع همکاری، دو خودروساز بزرگ ایران یعنی ایران خودرو و سایپا موظف به همکاری با خودروسازان چینی در زمینه انتقال دانش، فناوری و تکنولوژی خواهند بود. همکاری بین شرکت های خودروساز دو کشور به منظور انتقال فناوری و فراوری مشترک برای عرضه در بازار دو کشور و کشورهای ثالث، مشارکت شرکت های خودرویی چینی با دو خودروساز ایرانی از قبیل اشتراک گذاری دانش های فنی در زمینه ایجاد پلت فرم های مشترک و در نهایت طراحی شهرک صنعتی فراوری خودرو و صنایع مرتبط با تمرکز براستفاده از فناوری انرژی تجدید پذیر از مفاد مهم خودرویی در سند 25 ساله ایران و چین است. به گفته بسیاری از کارشناسان اگر این مفاد در درازمدت اجرایی گردد، می تواند مزایای فراوانی برای صنعت خودروی ایران داشته باشد، به شرط آنکه ضمانت اجرایی محکمی در پی این قرارداد باشد.

صنعت خودرو چین از چه زمانی وارد ایران شد؟

صنعت خودروی چین از دهه 90 همزمان با تحریم های اولیه وارد بازار ایران شد، این در شرایطی است که برای بسیاری از مشتریان داخلی که از محصولات اروپایی بخصوص فرانسوی (فارغ از کیفیت و کمیت) استفاده می کردند، تحمل چینی های تازه وارد به صنعت خودرو کمی سخت و سخت بود. در هر صورت چینی ها نه تنها در بازار ایران بلکه در بسیاری از بازار های جهانی به سرعت رشد کردند و به واسطه جوینت شدن با غول های مطرح خودروسازی جهان، جایگاه خود در صنعت خودرو را یافتند. در ایران نیز محصولات خودرویی چین، به علت فراوانی آپشن و بعلاوه قیمت مناسب به سرعت نزد مشتریان داخلی جایگاهی برای خود یافت.

با این حال اما در تحریم های ثانویه، خودروسازان چینی مجبور به ترک ایران شدند و تنها تعداد انگشت شماری در بازار کشورمان به فعالیت خود ادامه دادند.

با تمام این تفاسیر در توافق 25 ساله ایران و چین، گزینه های قابل توجهی برای همکاری خودرویی دو کشور پیش بینی شده است. اهدافی که اگر اجرایی گردد می تواند منشأ تغییرات زیادی در خودروسازی ایران باشد. با توجه به حضور بیش از یک دهه خودروسازی چین در ایران، می توان سه سناریو در خصوص آینده خودروسازی این کشور در ایران متصور شد، حضوری تمام عیار که منشأ تغییرات زیادی در بازار خودروی ایران خواهد بود، حضوری شبیه شرایط کنونی (مونتاژ محصولات خاص) یا بی اعتمادی به آینده روابط آینده و کمرنگ شدن حضور این شرکت ها در بازار ایران.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 10 اسفند 1400 بروزرسانی: 10 اسفند 1400 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1491

به "خودرو؛ برگ برنده توافق 25 ساله؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودرو؛ برگ برنده توافق 25 ساله؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید