خبرنگاران صادرات ریلی خراسان از مرز سرخس 2 برابر شد

به گزارش مجله مدیاپلیر، مشهد- خبرنگاران- مدیر کل راه آهن خراسان گفت: بارگیری کالا در این اداره کل و صادرات آن به وسیله مرز ریلی سرخس با ترکمنستان در آذر ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال 2 برابر شده است.

خبرنگاران صادرات ریلی خراسان از مرز سرخس 2 برابر شد

مصطفی نصیری ورگ روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران اضافه کرد: پس از بازگشایی مرز سرخس که به دلیل شیوع کرونا ماهها بسته بود، طی ماه گذشته صادرات ریلی کالا نه تنها به میزان قبل از شیوع کرونا بازگشت بلکه 2 برابر آن نیز شد.

وی ادامه داد: بارگیری کالای صادراتی در این منطقه در سه ایستگاه راه آهن سرخس، مشهد و شهید مطهری انجام می گردد که بیشتر این عملیات در ایستگاه شهید مطهری در جنوب مشهد اجرا شده است.

مدیر کل راه آهن خراسان به تامین واگن مورد احتیاج برای صادرکنندگان تاکید نمود و گفت: ظرفیت و آمادگی بارگیری بیشتری برای صادرات کالا به ترکمنستان در راه آهن خراسان وجود دارد.

مرز سرخس با ترکمنستان در پی شروع شیوع کرونا از 14 اسفند پارسال بسته شد اما در پی برگزاری نشستهای متعدد بین مقامات مسوول 2 کشور و همچنین تدوین و اجرای پروتکلهای گندزدایی، این مرز ریلی 29 خرداد ماه سال جاری پس از افزون بر سه ماه انسداد، بازگشایی شد.

در مجموع 87 درصد از حجم بارگیری کالای صادراتی به مقصد ترکمنستان در مرز ریلی سرخس استان خراسان رضوی انجام می گردد.

پارسال یک میلیون و 32 هزار تن انواع کالا به وسیله مرز ریلی سرخس به کشورهای آسیای مرکزی صادر شد که بارگیری 906 هزار تن از کل حجم این کالاها در استان خراسان رضوی انجام شد.

67 درصد از کل اقلام صادراتی خراسان رضوی را در این مدت سیمان و پس از آن مصالح ساختمانی از جمله مواد شیمیایی و شوینده تشکیل می داد.

شهرستان سرخس در 185 کیلومتری شرق مشهد، از ناحیه شمال و شرق با کشور جمهوری ترکمنستان هم مرز است.

هزار و 400 کیلومتر معادل 14 درصد از مجموع 10 هزار کیلومتر ظرفیت شبکه ریلی کشور در خراسان رضوی واقع شده است. این استان تا به امروز بیشترین سهم و رتبه نخست جابه جایی مسافر را نیز در ناوگان ریلی ایران به خود اختصاص داده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 918

به "خبرنگاران صادرات ریلی خراسان از مرز سرخس 2 برابر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران صادرات ریلی خراسان از مرز سرخس 2 برابر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید