تقویت دلار جهانی در 2023؟

به گزارش مجله مدیاپلیر، نوسانات اخیر روند شاخص دلار در پی سیاست های مقامات پولی ایالات متحده در سال 2022 و بعلاوه اثر آن بر بازار های جهانی، این سیگنال منفی را به سیاستگذاران می دهد که شاخص ارز آمریکا در سال 2023 و با توجه به مسیر نزولی تورم، فدرال رزرو را مجاب به عقب نشینی از سیاست های پولی انقباضی خواهد نمود. پیش بینی ها بیانگر این است که با صرف نظر کردن سیاستگذاران فدرال رزرو از اعمال سیاست های انقباضی، شاخص دلار به روند سابق خود قبل از آغاز اقدامات ضد تورمی در نوامبر سال 2021 بازخواهد گشت.

تقویت دلار جهانی در 2023؟

به گزارش دنیای اقتصاد، آمار ها حاکی از آن است که شاخص دلار در زمان مذکور در حوالی کانال 90 واحدی در نوسان بوده است و پس از افزایش شاخص قیمت مصرف نماینده تا سطح 7 درصدی و نشست های فدرال رزرو در مورد افزایش نرخ بهره برای جلوگیری از شتاب تورم، توانست بار دیگر با فتح کانال 114 واحدی به بالاترین نرخ در 20 سال گذشته در سپتامبر امسال برسد.

در این میان گروه دیگری از تحلیل گران معتقدند که دستیابی به تورم 2 درصدی در سال 2023 امکان پذیر نخواهد بود و شاخص دلار نیز در پی افزایش نرخ بهره به وسیله کمیته بازار باز فدرال رزرو تقویت خواهد شد و بار دیگر قدرت را در دست خواهد گرفت و سبب ریزش بازار های جهانی خواهد شد. اکنون باید به آنالیز جنبش های شاخص دلار جهانی در سال اخیر و نظرات مختلف ارائه شده از سوی تحلیل گران پرداخت.

شروع سال 2022 در کانال 90 واحدی

گزارش ها حاکی از آن است که شاخص دلار در اواخر سال 2021، زمانی که تورم آمریکا با نرخ 7 درصدی در مسیر صعودی نهاده شده بود در کانال 90 واحدی در حال نوسان بود. اما سوال این است که شاخص دلار تحت تاثیر چه عواملی توانست صعود حدود 20 واحدی را در کمتر از یک سال تجربه کند؟ در پاسخ به این سوال باید به مهم ترین عامل جریانات اخیر یعنی اتخاذ سیاست های انقباضی به وسیله فدرال رزرو اشاره نمود.

از این رو هنگامی که تورم در حال شتاب بود، سیاستگذاران آمریکا ابراز نگرانی کردند و تصمیم گرفتند که از شروع سال 2022 اقدامات ضد تورمی خود را شروع نمایند تا از افزایش بیش از پیش تورم در ماه های آینده جلوگیری نمایند. این موضوع واکنش مثبت شاخص دلار را در پی داشت و سبب شد از آن پس دلار جهانی مسیر صعودی در پیش گیرد و شروع سال 2022 را با رقم 96 واحدی شروع کند.

درست زمانی که شاخص دلار در کانال 96 واحدی در حال نوسان بود نرخ بهره نزدیک به صفر بود. پس از گذشت حدود یک ماه، نرخ بهره به وسیله مقام پولی فدرال رزرو، اندکی افزایش یافت، اما همچنان زیر یک درصد به جای مانده بود. در این هنگام شاخص دلار نیز بلافاصله واکنش مثبت خود را خاطرنشان کرد و به کانال 99 واحدی در اوایل سال 2022 صعود کرد.

دلار جهانی سه رقمی شد

با توجه به عوامل ذکر شده، شاخص دلار در آوریل 2022، با حمایت کانال 110 واحدی، سه رقمی شد. این امر حاصل دومین افزایش نرخ بهره در زمان مذکور بود، اما بازهم زیر یک درصد باقی ماند. در این بحبوحه با انتشار داده های تورمی به وسیله اداره آمار کار آمریکا مبنی بر سطح 3/ 8 درصدی تورم، جرمی پاول، رئیس فدرال رزرو در ماه مه نرخ بهره را به سطح یک درصدی رساند. هرچند اقدام پاول سومین افزایش نرخ بهره در امسال به شمار می رفت، اما تورم همچنان در سطوح قوی خود باقی ماند و با سطح 6/ 8 درصدی در ماه مه ظاهر شد.

در این میان مقامات پولی خاطرنشان کردند که با توجه به افزایش قیمت ها و فشار آن بر خانوار ها قصد دارند تورم را تا سطح 2 درصدی کاهش دهند. نتیجه سخنان آن ها با افزایش 5/ 0 واحد درصدی سیاست های انقباضی و ثبت 5/ 1 درصدی نرخ بهره در ماه ژوئن ظاهر شد.

چهارمین افزایش متوالی نرخ بهره در سال 2022 شاخص دلار را از 104 واحد به 101 واحد به علت احتمال وقوع رکود در این منطقه در ماه ژوئن تنزل داد. اما پس از سخنرانی جرمی پاول مبنی بر رکود کوتاه مدت تا ثبت تورم 2 درصدی، به کانال سابق خود بازگشت. اما تورم در ماه ژوئن بالاترین نرخ تورم در سال 2022 را با سطح 1/ 9 درصدی به نام خود ثبت کرد. داده های تورمی آمریکا، مقامات پولی این منطقه را مجاب کرد تا نرخ بهره را تا سطح 2 درصدی در ماه ژوئیه افزایش دهند. در این میان شاخص دلار نیز بیش از پیش تقویت شد و به کانال 108 واحدی راه پیدا کرد. نخستین اثر افزایش سیاست های انقباضی در ماه ژوئیه با کاهش 6/ 0 واحد درصدی تورم ظاهر شد.

مسیر کاهشی تورم در ماه اوت نیز قابل مشاهده است؛ زیرا داده های تورمی در ماه اوت نشان می دهد که سطح تورم 2/ 0 واحد درصد کاهش یافته و به 3/ 8 درصد رسیده است. در پی این امر، جرمی پاول در سخنرانی جکسون هول بار دیگر خاطرنشان کرد که تداوم سیاست های انقباضی تا دستیابی به تورم 2 درصدی ادامه خواهد داشت.

بعلاوه این مقام پولی نرخ بهره در ماه اوت را تا 5/ 2 درصد افزایش داد و سبب شد شاخص دلار با کسب حمایت کانال 114 واحدی، رکورد تاریخی خود را به ثبت برساند. بنا بر سخنان رئیس فدرال رزرو، سیاست های پولی تا ماه دسامبر نیز ادامه دار بوده است و تورم نیز در مسیر کاهشی نهاده شده است. اما گزارش ها نشان می دهد که در ماه دسامبر با افزایش نرخ بهره، شاخص دلار در مسیر نزولی نهاده شده و جایگاه خود را به طلا بخشیده است. این امر را می توان نتیجه کاهش سرعت نرخ بهره در ماه اخیر دانست.

بعضی از تحلیل گران بر این باورند که با کاهش تورم، کمیته فدرال رزرو از سیاست های انقباضی خود عقب نشینی خواهد نمود که احتمالات مذکور سبب نگرانی شاخص دلار و در نتیجه ریزش آن به کانال 103 واحدی شده است. اما اکنون که نرخ بهره در سطح 5/ 4 درصدی و تورم نیز در سطح 1/ 7 درصد -آخرین نرخ تورم در سال 2022 - قرار دارند، شاخص دلار روند خود در سال 2023 را چگونه رقم خواهد زد؟

روند شاخص دلار در سال نو چگونه رقم می خورد؟

با توجه به عملکرد سیاستگذاران پولی ایالات متحده و واکنش شاخص دلار به اثرات آن، دو سناریوی تحلیل گران مورد آنالیز نهاده شد. دسته اول تحلیل گرانی که مبنی بر روند نزولی تورم، معتقدند که جرمی پاول پس از ثبت 1/ 5 درصدی نرخ بهره که اولویت اصلی اوست، از سیاست های انقباضی دست خواهد کشید که این موضوع شاخص دلار را تضعیف خواهد نمود و امکان بازگشت به کانال 90 واحدی را افزایش می دهد.

آن ها عوامل مذکور را تحت شرایطی که تورم در سال 2023 به 2 درصد خواهد رسید، ارائه کردند. در مقابل گروهی از تحلیل گران بر این باورند که ثبت تورم 2 درصدی با توجه به کاهش سرعت نرخ بهره در سال 2023 امکان پذیر نخواهد بود و با افزایش نرخ بهره در سال نو شاخص دلار تقویت خواهد شد، ولی نمی تواند رکورد نوی را به ثبت برساند. آن ها بر این باورند که نظرات گروه اول در سال 2024 رخ خواهد داد. اتفاقات اخیر در روند شاخص دلار، اثرات خود را در بازار های جهانی آشکار کرد.

نوسانات بازار های جهانی

با نوسانات شاخص ارز آمریکایی، بازار رمزارز ها و طلا نیز با افت وخیز فراوانی روبرو شدند. زیرا شاخص دلار با بازار های جهانی رابطه عکس دارد و با تقویت خود می تواند طلا و بازار های ریسکی را قربانی خود کند.

منبع: فرارو
انتشار: 11 دی 1401 بروزرسانی: 11 دی 1401 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1701

به "تقویت دلار جهانی در 2023؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقویت دلار جهانی در 2023؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید