تعویض جرقه زن بخاری گازی

به گزارش مجله مدیاپلیر، خرابی جرقه زن به مرور زمان موجب مسدود شدن راه فندک و شمعک می گردد، بنابراین بهتر است با تعمیر یا تعویض جرقه زن بخاری گازی از بروز این مسائل پیشگیری کنید.

تعویض جرقه زن بخاری گازی

پیدا کردن مشکل جرقه زن بخاری گازی و رفع آن موجب می شود که بتوانید به راحتی بخاری را با پیچاندن ولوم پیلوت، روشن کنید. در غیراینصورت برای روشن کردن بخاری دچار زحمت خواهید شد.

ما در این مطلب تمامی مسائلی که موجب بروز مشکل در قطعه جرقه زن می شوند را آنالیز خواهیم کرد. برخی از این مسائل سطحی هستند و می توان قطعه را تعمیر کرد، اما در برخی موارد احتیاج به تعویض جرقه زن بخاری گازی است.

اگر در زمینه تعمیر یا تعویض بخاری گازی نیک کالا، آبسال، انرژی و سایر برندهای داخلی و خارجی احتیاج به مشاوره و خدمات دارید، می توانید به وسیله شماره 1471 یا صفحه تعمیر بخاری گازی سفارش خود را ثبت نمایید و با متخصصان خبرنگاران در تماس باشید.

نکات کلیدی

 • مشکل جرقه زن بخاری گازی می تواند به علت قطع شدن گاز ورودی به بخاری باشد.در این شرایط هرچه فندک بزنیم باز شمعک روشن نمی شود. باید برای تعویض فندک و تعویض جرقه زن بخاری گازی اقدام کرد.
 • جهت تست سلامتی ترموکوپل باید اقدام به گرم کردن سر ترموکوپل کرد سپس سوپاپ بوبین را به پایین فشار داد. اگر سوپاپ در این حالت ماند ترموکوپل سالم است در غیراینصورت ترموکوپل معیوب است و باید تعویض شود.
 • یکی از مسائل بخاری گازی انتشار بوی گاز خام است. این مشکل معمولا به اتصالات لوله هایی مربوط است که شمعک را به شیر گاز وصل می نماید باید محل این اتصالات را با آب و صابون تست کرد.

بخش های مختلف بخاری گازی

بخاری گازی از قطعات و بخش های مختلفی ساخته شده است که کارکرد هریک از آن ها برای گرمابخشی و احتراق درست و سالم بخاری گازی ضروری است. این قطعات عبارتند از:

بدنه بخاری

بدنه بخاری معمولا از فلز لعاب کاری ساخته می شود. این لعاب باعث می شود که بخاری بوی نا مطبوعی از خود انتشار ندهد و ظرفیت حرارتی بخاری افزایش یابد. بعلاوه لعاب از خوردگی و زنگ زدگی فلز جلوگیری می نماید.

نصب و تعمیر بخاری خود را به کارشناسان خبره خبرنگاران بسپارید.

 • نصب و راه اندازی بخاری
 • راه اندازی شومینه
 • رفع خرابی ترموکوپل
 • رفع بوی گاز

نصب و تعمیر بخاری با خبرنگاران

نصب و تعمیر بخاری خود را به کارشناسان خبره خبرنگاران بسپارید.

 • نصب و راه اندازی بخاری
 • راه اندازی شومینه
 • رفع خرابی ترموکوپل
 • رفع بوی گاز

نصب و تعمیر بخاری با خبرنگاران

شیر بخاری

شیر بخاری مجموعه ای متشکل از اجزاء مختلف است که جهت روشن کردن شمعک یا پیلوت بخاری و تنظیم شعله اصلی بخاری استفاده می شود.

غیر از قطعات داخلی شیر بخاری مواردی که در آن حائز اهمیت است موارد زیر است:

الف) محفظه فیلتر که به وسیله باز کردن یک پیچ بزرگ می توان به آن دسترسی یافت.

ب) دو عدد پیچ کوچک و بزرگ مربوط به تنظیم شعله اصلی بخاری که مربوط به حداکثر و حداقل شعله است.

بیشتر بخوانید: آنالیز 7 علت خاموش شدن بخاری گازی و روش تعمیر آن

شمعک بخاری

شمعک بخاری انواع مختلفی دارد؛ ولی سه شعله آن رایج تر است. هر یک از این شعله ها کار خاصی را انجام می دهند. شعله رو به بالا جهت گرم کردن سر ترموکوپل کاربرد دارد. اگر این شعله ضعیف باشد ترموکوپل گرم نمی شود و در نتیجه پس از روشن شدن شمعک با رها کردن دست، شعله شمک خاموش می شود.

شعله رو به پایین جهت روشن شدن شمعک به وسیله سیستم جرقه زن به کار می رود. در آخر شعله کناری که جهت روشن کردن شعله اصلی بخاری به کار می رود.

بوبین بخاری

وظیفه بوبین باز گذاشتن مسیر گاز به شعله اصلی و شمعک است. بوبین خاصیت مغناطیسی دارد؛ وقتی ولتاژ ضعیفی به پایه های سیم پیچ آن اعمال می شود.

این خاصیت مغناطیسی تقویت شده و بوبین سوپاپ مربوط به عبور گاز را پایین نگه می دارد و این عامل باعث می شود که شعله شمعک و به طبع آن شعله اصلی روشن می ماند

تست سلامتی یا خراب بودن بوببین کار سختی است. برای تست بوبین احتیاج به یک ترموکوپل دارید وسط پایه ترموکوپل را به وسط پایه بوبین و اتصال بدنه را به وسیله یک سیم معمولی برقرار کنید.سپس سر ترموکوپل را گرم کنید و پس از آن سوپاپ بوبین را به پایین فشار دهید.

اگر سوپاپ در این حالت بماند یعنی بوبین و ترموکوپل سالم هستند اگر که سوپاپ به حالت قبل باز شود در صورت نو بودن ترموکوپل یعنی بوبین خراب است. ولی یکی از نشانه های اصلی خرابی بوبین این است که بخاری پس از روشن شدن در یک زمان نا تعیین خاموش می شود.

در بسیاری از مواقع خرابی بوبین و جرقه زن مرتبط هستند و ممکن است احتیاج به تعویض جرقه زن بخاری گازی هم باشد.

در اینصورت سعی شما برای روشن کردن مجدد بخاری بی نتیجه می ماند و پس از گذشت یک زمان ناتعیین کوشش شما در روشن کردن؛ بخاری نتیجه می دهد و بخاری روشن می شود .در واقع می توان گفت این علائم از علائم خرابی بوبین است.

محاسبه رایگان هزینه نصب و تعمیر بخاری و شومینه!

ترموکوپل بخاری

به هنگام عیب یابی و تعویض جرقه زن بخاری گازی، ترموکوپل را نباید نادیده گرفت.ترموکوپل قطعه ای است که ولتاژ مورد احتیاج بوبین را تامین می نماید .در واقع وقتی سر ترموکوپل گرم می شود ولتاژی در حدود 1.5 الی 3 ولت را فراوری می نماید، همین ولتاژ برای تقویت قدرت مغناطیسی بوبین کافی است.

جهت تست سلامتی ترموکوپل باید اقدام به گرم کردن سر ترموکوپل کرد سپس سوپاپ بوبین را به پایین فشار داد. اگر سوپاپ در این حالت ماند ترموکوپل سالم است در غیراینصورت ترموکوپل معیوب است و باید تعویض شود.

گفتنی است که کوتاه یا دراز بودن ترموکوپل ربطی به ضعف یا قوی بودن آن ندارد و در موارد لزوم باید ترموکوپل مناسب از لحاظ طول تهیه شود. گفتنی است که ترموکوپل بخاری قابل تعمیر نیست و باید تعویض شود.

فندک

فندک در درون شیر بخاری پیزو قرار گرفته است. یکی از قسمت های فندک فراوری الکتریسیته می نماید و این الکتریسیته به وسیله سیم به سر دیگر که دارای یک قطعه چینی و سر فلزی است منتقل می شود و باید در جلوی یکی از شکاف های کلاهک شمعک ایجاد جرقه کند و شمعک را روشن کند.

به علت جرقه نزدن فندک بخاری گازی، روشن کردن بخاری مشکل خواهد بود. معمولا اولین و ساده ترین راه حل استفاده از کبریت است؛ اما بهتر است برای تعمیر فندک بخاری گازی یا تعویض جرقه زن بخاری گازی اقدام کنید.

علت جرقه نزدن و دلایل تعویض جرقه زن بخاری گازی

مشکل جرقه زن بخاری گازی می تواند به علت قطع شدن گاز ورودی به بخاری باشد که منجر به تعویض جرقه زن بخار گازی می شود.در این شرایط هرچه فندک بزنیم باز شمعک روشن نمی شود.

معمولا برای رفع این مشکل باید بعد از گذشت تقریبا ده دقیقه دوباره برای روشن کردن بخاری اقدام کنیم یا از کبریت استفاده کنیم.

علت دوم خرابی جرقه زن بخاری گازی به هم ریختگی تنظیمات آن است. جرقه زن دارای دو پیج بزرگ و کوچک برای حداکثر گاز و حداقل گاز ورودی است که این پیچ ها را باید سفت کنیم و ببینیم آیا مشکل رفع شده است.

توجه داشته باشید که تعویض جرقه زن بخاری گازی باید در اسرع وقت انجام شود تا خطرآفرین نباشد.

اشکال در کارکرد پیلوت (شمعک)

در آنالیز ایرادات و تعویض جرقه زن بخاری گازی باید چند قطعه را در نظر داشت. پیلوت بخشی از جرقه زن است که دارای یک لوله باریک و تقریبا پنج سانتیمتر است که قسمت بالای آن یک کلاهک دارد.

این کلاهک دارای سه شکاف است که گاز ورودی به پیلوت را در سه جهت راهنمایی می نماید. یکی از شعله ها برای ترموکوپل دومی برای مشعل اصلی بخاری و دیگری بطرف فندک خواهد بود.

در صورت مسدود شدن لوله یا هرکدام از شکاف ها و یا عدم قرارگیری درست پیلوت در جای خود شمعک روشن نمی شود و در نتیجه با مشکل روشن نشدن بخاری گازی و حتی عملکرد ناقص جرقه زن روبرو خواهیم شد. در این شرایط ممکن است لازم باشد برای تعویض جرقه زن بخاری گازی اقدام کنید.

وجود مشکل در هرکدام از این قطعات می تواند باعث روشن نشدن شمعک و در نتیجه کارنکردن بخاری شود که البته این مشکل لزوما به علت خرابی قطعه نیست و ممکن است در اثر عدم تنظیم درست آن و یا به هم خوردن تنظیمات اولیه آن باشد. اگر وسعت خرابی زیاد باشد، ممکن است لازم باشد برای تعویض جرقه زن بخاری گازی اقدام کنید.

رفع نشتی و تعمیر بخاری گازی با تیم خبرنگاران

روشن نماندن شمعک

در خصوص عیب یابی و تعویض جرقه زن بخاری گازی ضروری است که به مشکل روشن نماندن شمعک هم توجه شود. این مشکل معمولا به علت وجود اختلال در یکی از دو قطعه بوبین و ترموکوپل است.

خرابی هر کدام می تواند باعث شود بخاری چند دقیقه بعد از روشن شدن کاملا خاموش شود؛ زیرا خرابی این قطعات شمعک بخاری را خاموش می نماید.

برای رفع این مشکل باید بوبین و ترموکوپل را تعویض کنید و بعلاوه در برخی موارد ضروری است که برای تعویض جرقه زن بخاری گازی اقدام کنید. البته روشن نماندن شمعک ممکن است به علت تنظیم نبودن پیلوت یا نصب اشتباه ترموکوپل هم باشد.

نشت گاز از شمعک

در بحث تعویض جرقه زن بخاری گازی یکی از مسائل مهم که باید مورد توجه خاص قرار بگیرد نشت گاز از بخش های مختلف جرقه زن است.

یکی از مسائل نشت گاز بخاری گازی است. این مشکل معمولا به اتصالات لوله هایی مربوط است که شمعک را به شیر گاز وصل می نماید باید محل این اتصالات را با آب و صابون تست کرد و اگر نشت گازی مشاهده کردید، آن را رفع کنید.

استشمام بوی گاز از بخاری روشن ممکن است مربوطه به شمعک باشد. در اینصورت باید برای تعویض شمعک بخاری گازی و یا حتی تعویض جرقه زن بخاری گازی اقدام کنید یا ممکن است شعله یکی از شکاف های شمعک خاموش باشد وگاز به خوبی برای احتراق به شکاف پیلوت نرسد.

خاموش شدن بخاری به علت خرابی جرقه زن

گاهی ممکن است شمعک تنظیم نباشد و ترموکوپل بخاری گرم نشود. در این حالت ترموکوپل باعث قطع شدن گاز می شود و مانع از رسیدن گاز به مشعل اصل خواهد شد و در نهایت بخاری خاموش می شود. در این شرایط تعویض جرقه زن بخاری گازی می توان مشکل را رفع نماید.

سخن پایانی در باب تعویض جرقه زن بخاری گازی

در این مطلب کوشش شد تا نکات مهم عیب یابی جرقه زن بخاری گازی آنالیز شود. با در نظر داشتن این نکات می توانید مسائل این قطعه مهم را به خوبی تشخیص دهید.

اگر در زمینه تعویض جرقه زن بخاری گازی، مهارت و تجربه کافی ندارید، توصیه می کنیم که این کار را به یک فرد متخصص واگذار کنید تا بر اثر نصب ناقص قطعات، مشکل ساز نشود.

سوالات متداول

خرابی بوبین چگونه انجام می شود؟

تست تست سلامتی یا خراب بودن بوببین کار سختی است. برای تست بوبین احتیاج به یک ترموکوپل دارید وسط پایه ترموکوپل را به وسط پایه بوبین و اتصال بدنه را به وسیله یک سیم معمولی برقرار کنید.سپس سر ترموکوپل را گرم کنید و پس از آن سوپاپ بوبین را به پایین فشار دهید. اگر سوپاپ در این حالت بماند یعنی بوبین و ترموکوپل سالم استند اگر که سوپاپ به حالت قبل باز شود در صورت نو بودن ترموکوپل یعنی بوبین خراب است. ولی یکی از نشانه های اصلی خرابی بوبین این است که بخاری پس از روشن شدن در یک زمان نا تعیین خاموش میشود.

چه عواملی موجب روشن نشدن جرقه زن بخاری گازی می شوند؟

مشکل جرقه زن بخاری گازی می تواند به علت قطع شدن گاز ورودی به بخاری باشد.در این شرایط هرچه فندک بزنیم باز شمعک روشن نمی شود. معمولا برای رفع این مشکل باید بعد از گذشت تقریبا ده دقیقه دوباره برای روشن کردن بخاری اقدام کنیم یا از کبریت استفاده کنیم. علت دوم خرابی جرقه زن بخاری گازی به هم ریختگی تنظیمات آن است. جرقه زن دارای دو پیج یکی بزرگ برای حداکثر گاز ورودی و پیچ کوچک برای حداقل گاز ورودی که این پیچ ها را باید سفت کنیم و ببینیم آیا مشکل رفع شده است.

منبع: آچاره
انتشار: 15 بهمن 1401 بروزرسانی: 15 بهمن 1401 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1721

به "تعویض جرقه زن بخاری گازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعویض جرقه زن بخاری گازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید