برگزار اولین نشست قرارگاه امنیت غذایی آذربایجان شرقی به ریاست رئیس سازمان جهادکشاورزی استان

به گزارش مجله مدیاپلیر، خبرگزاری خبرنگاران-پیرو ابلاغ مقام عالی وزارت جهادکشاورزی، اولین نشست قرارگاه امنیت غذایی استان آذربایجان شرقی همگام و همراه با تشکیل جلسه در وزارت متبوع؛ به ریاست مهندس اکبر فتحی رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی و با حضور معاونین و مدیران ستادی مرتبط و مدیران کل مرتبط دستگاه های وابسته به جهاد کشاورزی و نمایندگان شش دستگاه خارج سازمانی برگزار گشت.

برگزار اولین نشست قرارگاه امنیت غذایی آذربایجان شرقی به ریاست رئیس سازمان جهادکشاورزی استان

به گزارش خبرنگار ما در تبریز؛ رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی در جلسه قرارگاه امنیت غذایی ضمن تاکید بر اینکه توجیه مرغداران در زمینه استفاده از تخم مرغ نطفه دار بر عهده معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان از طریق مدیریتها و معاونتهای امور دام جهادکشاورزی شهرستانها می باشد، گفت: در قرارداد شرکت پشتیبانی دام محدودیتهایی ایجاد شده است که شرکت پشتیبانی در صورتیکه سایر استانها این قرارداد را حذف نموده اند می تواند به حذف آن اقدام کند و این امر از طریق ارجاع به شرکت پشتیبانی دام کشور مورد پیگیری قرار خواهد گرفت تا مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد برطرف گردد.

وی ضمن اشاره به اینکه 612 واحد فعال با ظرفیت حدود 11 میلیون قطعه در استان وجود دارد، افزود: این بدان معناست که با توجه به ظرفیت موجود ماهانه حدود 3.5 میلیون قطعه جوجه ریزی در استان می تواند صورت می گیرد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان افزایش تولید را در دو قالب امکان پذیر دانست و گفت: افزایش تولید از طریق افزایش سطح یعنی افزایش ظرفیت و واحد و نیز از طریق افزایش تعداد در واحد یا افزایش بهره وری میسر می باشد.

مهندس فتحی ضمن بیان اینکه با 3.5 میلیون جوجه ریزی اندازه تولید و مصرف سر به سر خواهد بود، تاکید نمود: این اندازه نباید مبنا قرار گیرد زیرا در تامین امنیت غذایی اندازه تولید سر به سر مفهوم نداشته و حداقل 20 درصد بالاتر از این اندازه باید لحاظ گردد تا امنیت مدنظر محقق گردد لذا در صورت عملی شدن ماهانه 4.5 میلیون جوجه ریزی در استان امنیت کامل ایجاد خواهد شد مازاد تولید نیز طبق برنامه ریزی می تواند مشمول بحث صادرات و تامین نیازهای دیگر استانها و یا ذخیره گردد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان ضمن تاکید بر اینکه موضوع بیماریهای پرندگان همانند آنفولانزای فوق حاد باید مورد توجه قرار گرفته و ذخایر استراتژیک مورد نیاز در صورت شیوع این بیماری ها پیش بینی گردد افزود: لذا 4.5 میلیون قطعه جوجه ریزی باید مبنای افزایش تولید قرار گیرد.

وی افزایش جوجه ریزی در واحدهای فعال از 10 قطعه به 12 قطعه در هر مترمربع را راهکاری جهت افزایش تولید دانست و ادامه داد: اینکار تا به امروز در 80 واحد تولیدی اجرا شده است و تسری آن به تمامی واحدهای تولیدی به افزایش یک میلیون و سیصد هزار قطعه ای منجر خواهد شد که این امر بدون افزایش تاسیسات یا استعلامات دیگر و تنها با تغییر پروانه تولید امکان پذیر خواهد بود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان راهکار دیگر افزایش تولید را در واحدهایی دانست که تا به امروز به صورت غیرمجاز اقدام به تولید نموده اند و گفت: با ساماندهی این واحدها و استفاده از اختیارات استانی و کارگروه های دیگری در این راستا تلاش شده است این واحدها وارد چرخه تولید شوند که در این برهه زمانی ضرورت این امر بیش از پیش احساس می گردد.

وی اجرای این امر را از طریق طرح تولید قراردادی امکان پذیر دانست که 31 واحد تولیدی غیرمجاز شناسایی شده در استان با ظرفیت 212 هزار قطعه، گرچه بصورت انفرادی نمی توانند مجوز تولید بگیرند اما در قالب تولید قراردادی و مدیریت واحدی که تمامی این واحدها را پشتیبانی می نماید، می توانند مجوز تولید کسب نمایند که شناسه یکتای این واحدها از طریق معاونت بهبود تولیدات دامی وزارتخانه صادر شده و جوجه و نهاده های این واحدها تامین خواهد شد.

وی راهکار سومی که می تواند منجر به تولید بیشتر گردد را کاهش فاصله دو دوره دانست و تاکید نمود: نیازمندی استان آذربایجان شرقی به تامین امنیت غذایی ، فاصله 60 روزه بین دو دوره جوجه ریزی را می طلبد.

وی راهکار دیگر را مکانیزه نمودن واحدها دانست و گفت: در حال حاضر 81 واحد مکانیزه بوده و با ظرفیت 15 قطعه در مترمربع به تولید می پردازند و افزایش این تعداد واحد مکانیزه با افزایش 3 قطعه در هر مترمربع به افزایش تولید منجر می گردد لذا توجه به این امر هم در بخش ترویج و هم در بخش معاونت بهبود تولیدات دامی بایستی مورد توجه قرار گیرد.

مهندس فتحی در ارتباط با تسهیلات بانک کشاورزی در ارتباط با واحدهای مرغداری بیان داشت: بر مبنای درخواست معاونت برنامه ریزی، بانک کشاورزی اولویت پرداخت تسهیلات را گلخانه، صنایع تبدیلی، پرورش ماهی در قفس و ... قرار داده است و لذا پرداخت تسهیلات طیور باید در قالب نامه ای به وزارت منعکس شده و صدور ابلاغیه ای از سوی وزارت مبنی بر در اولویت بودن طیور جهت دریافت تسهیلات پیگیری گردد.

گفتنی است جلسات قرارگاه امنیت غذایی استان همه روزه از ساعت 6:30 صبح الی 8 صبح و با حضور نمایندگانی از سازمانهای صمت، تعزیرات حکومتی، ناجا، سپاه استان، حمایت از مصرف نمایندگان و تولید نمایندگان و... برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1400

به "برگزار اولین نشست قرارگاه امنیت غذایی آذربایجان شرقی به ریاست رئیس سازمان جهادکشاورزی استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزار اولین نشست قرارگاه امنیت غذایی آذربایجان شرقی به ریاست رئیس سازمان جهادکشاورزی استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید