برق تهران در روزهای سرد قطع می شود؟ ، خاموشی در انتظار تهران

به گزارش مجله مدیاپلیر، به گزارش خبرنگاران، شرکت توزیع برق تهران، از احتمال قطع و محدودیت تأمین برق در مرکز خبر داده و گفته در زمستان به دلیل کمبود گاز، برق خانه ها قطع می شود.

برق تهران در روزهای سرد قطع می شود؟ ، خاموشی در انتظار تهران

این در حالی است که مردم در تابستان هم تجربه مشابهی داشتند و با قطع گسترده برق روبرو بودند. دلیل آن هم مصرف بالای برق و استخراج رمزارزها بود.

گویا قطع برق دیگر زمستان و تابستان ندارد. برق منازل و واحدهای مسکونی هم در سرما و هم در گرما قطع می شود. اگرچه در شش ماهه نخست امسال مردم همزمان با قطع برق، گرانی برق را هم تحمل کرده بودند.

سال پیش هم استارت خاموشی های پی در پی با قطع برق اتوبان ها و معابر زده شد. البته، مقامات مسئول چندین بار گفته بودند که با کاهش دمای هوا، جریان خاموشی هم قطع می شود.

گفتنی است که این وعده هم چندان طول نکشید. کمی پیش از این که پاییز آغاز شود، رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق اعلام کرده بود که اگر مازوت نسوزانیم، در زمستان هم دچار خاموشی می شویم. پس از آن هم اوجی، وزیر نفت از کمبود روزانه 200 میلیون مترمکعب کسری گاز در زمستان خبر داد و آب پاکی بر خیال زمستان بدون خاموشی ریخت.

حالا نگرانی این است که با کاهش دما و آغاز سرمای بیشتر، قرار است با قطع مکرر برق روبرو شویم؟

خاموشی های زمستان استارت خورد؟

سال گذشته کمبود برق باعث قطع برق اتوبان ها و معابر شهری شده بود که مردم به آن اعتراض کردند. دولت هم در نهایت مجبور شد برق صنایع را قطع کند. صنایع هم اقدام به سوزاندن مازوت کردند و نتیجه، آلودگی هوا در تمام زمستان بود.

خوراک نیروگاه های تولید برق از گاز تامین می شود و ایران دومین دارنده منابع گازی جهان است که در فصل زمستان روزانه 200 میلیون مترمکعب کسری گاز دارد.

با توجه به کمبود گاز زمستان و طبق صحبت های سخنگوی صنعت برق، استفاده از مازوت، تنها گزینه نیروگاه ها بر جلوگیری از خاموشی است. این در حالی است که بنا بر اعلام معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست استفاده از مازوت در نیروگاه ها ممنوع اعلام شده بود.

پیش از این، فریدون عباسی دوانی، رییس کمیسیون انرژی مجلس هم به کمبود گاز در زمستان اشاره کرده بود. او گفته بود: نباید مردم را از مازوت سوزی بترسانیم و اگر مازوت نسوزانیم، 25 درصد از کشور خاموشی می شود.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 1 فروردین 1401 بروزرسانی: 1 فروردین 1401 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1512

به "برق تهران در روزهای سرد قطع می شود؟ ، خاموشی در انتظار تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برق تهران در روزهای سرد قطع می شود؟ ، خاموشی در انتظار تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید