آمریکا دیگر مقصد ایده آل برای نخبگان و دانشجویان بین المللی نیست

به گزارش مجله مدیاپلیر، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، روند جابجایی بین المللی نخبگان و دانشجویان در دنیا توسط رصدخانه مهاجرت ایران نشان می دهد که سهم و صندلی آمریکا در بازار بین المللی جذب افراد مستعد و همچنین دانشجویان بین المللی رو به کاهش است.

آمریکا دیگر مقصد ایده آل برای نخبگان و دانشجویان بین المللی نیست

به همین دلیل گزارش جدید بلومبرگ (July 2019)، می گوید که آمریکا در رقابت جذب افراد مستعد از کشورهای کانادا، استرالیا و ایرلند عقب افتاده است و دیگر مقصد ایده آل برای کار و زندگی افراد مستعد نیست. در واقع آمریکا که همیشه بعنوان قطب اصلی جاذب افراد ماهر و مستعد در جهان شناخته می شد نه تنها دیگر جذابیت سابق را ندارد بلکه در رقابت با دیگر کشورها، این قافیه را واگذار نموده است.

دو دلیل بر این عقب ماندگی مؤثر هستند. اول اینکه کشورهای استرالیا و کانادا با بهره گیری از سیاست های مهاجرتی ویژه از جمله سیستم امتیازی نسبت به آمریکا عملکرد پیروز تری در گزینش و جذب افراد مستعد دارند (سیاست مهاجرتی استعداد گزینی). دوم اینکه، کشورهایی همانند آمریکا و بریتانیا که تا پیش از این بشکل سنتی مقصد مطلوب مهاجران نخبه بودند و بی آنکه سیاست ویژه ای برای جذب این افراد در پیش گیرند، بیشتر توسط خود مهاجران ماهر بعنوان کشور مقصد انتخاب و برگزیده می شدند (خود مقصدگزینی مهاجران ماهر).

اما با بروز حوادث و تحولاتی در این کشورها اعم از وقوع برگزیت در انگلیس، روی کار آمدن دولت ترامپ، فرمان منع ویزا مسلمانان و تغییر شرایط سیاسی و اجتماعی داخل آمریکا، مکانیزم خودمقصد گزینی سنتی مهاجران ماهر دیگر مثل سابق عمل نمی کند و بسیاری از مهاجران مستعد مقصد خود را از آمریکا و انگلیس به سمت کشورهایی همچون کانادا تغییر داده اند و در این راستا سیاست ها و تسهیلات جذاب مهاجرتی این کشورها نیز مزید علت شده اند.

این موضوع در گزارش دو ماه پیش انجمن بین المللی NAFSA نیز به نوعی منعکس شده است. گزارش (NAFSA, May 2019) حاکی از کاهش اقبال دانشجویان بین المللی برای ادامه تحصیل در آمریکا است. این کاهش اقبال در میان دانشجویان ایرانی نیز تا حد قابل توجهی مشاهده می گردد. بنا بر گزارش NAFSA، سهم 28 درصدی آمریکا به عنوان یکی از بازیگران اصلی در بازار جابجایی بین المللی دانشجویان در سال 2001 به 22 درصد در سال 2018 تقلیل یافته و این سهم عمدتاً توسط کشورهایی کانادا، استرالیا، چین و روسیه در حال تصاحب شدن است. در واقع نرخ رشد ثبت نام دانشجویان جدید در آمریکا که در طول یک دهه گذشته همیشه مثبت بوده، از سال 2017-2016 (شروع به کار دولت ترامپ) منفی شده و به نوعی تعداد دانشجویان بین المللی در این کشور رو به کاهش است (3 درصد کاهش در 2017 و 6.6 درصد کاهش در 2018).

دلایلی متعددی همچون روی کار آمدن دولت ترامپ در آمریکا، طولانی شدن فرآیند اخذ ویزای دانشجویی، کاهش میزان استقبال و آمادگی کشور آمریکا برای جذب و پذیرش دانشجویان بین المللی و همچنین افزایش خشونت و ناامنی اجتماعی بویژه حملات مسلحانه از جمله عوامل مهم کاهش اقبال دانشجویان بین المللی به این کشور عنوان شده است.

اما از طرفی دیگر حضور دانشجویان بین المللی برای اقتصاد آمریکا بسیار مهم است چرا که ارزش این بازار در اقتصاد آمریکا حدود 45 میلیارد دلار است و حدود 500 هزار شغل مرتبط دانشگاهی در بخش ایجاد شده است. با کاهش تعداد دانشجویان بین المللی در آمریکا، 5.5 میلیارد دلار از حجم این بازار کاسته شده و حدود 40 هزار فرصت شغلی نیز از بین رفته است. این موضوع باعث نگرانی و اعتراض مراکز دانشگاهی و تحقیقاتی آمریکا شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 116

به "آمریکا دیگر مقصد ایده آل برای نخبگان و دانشجویان بین المللی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا دیگر مقصد ایده آل برای نخبگان و دانشجویان بین المللی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید