آلزایمر شاید دیگر بیماری لاعلاجی نباشد!

به گزارش مجله مدیاپلیر، ایرنا نوشت: تحقیقات تازه نشان می دهد که از نوعی نانوذرات پلیمری می توان برای یاری به درمان بیماری آلزایمر استفاده کرد.

آلزایمر شاید دیگر بیماری لاعلاجی نباشد!

بیماری آلزایمر (AD) بیماری مربوط به سیستم عصبی، یکی از چالش های موجود در دنیا است که باید برای آن روش های درمانی ارائه کرد. این بیماری با تجمع پلاکت های آمیلوئید بتا (Aβ) و پروتئین تاو (TAU) در مغز رخ می دهد و منجر به کاهش مهارت شناختی پیشرونده می گردد.

  • افشا شدن تصاویر گلکسی S24 در دنیای واقعی پیش از عرضه!/ عکس

محققان به تازگی رویکرد درمانی نوی برای کاهش این بیماری ناتوان نماینده ارائه نموده اند که در آن از ظرفیت نانوذرات پلیمری (اسید لاکتیک- co-glycolic - PLGA) در بهبود بیماران مبتلا به آلزایمر استفاده شده است.

تجمع پروتئین تاو، ناشی از دانه های Aβ، فرآیند کلیدی در آسیب شناسی بیماری آلزایمر است. پروتئین های تاو به طور معمول میکروتوبول ها را در نورون ها تثبیت می نمایند. با این حال، در بیماری آلزایمر، تجمع غیر طبیعی این پروتئین ها منجر به تشکیل نامنظم نوروفیبری (NFT) می گردد و به اختلال عملکرد سیستم عصبی و مرگ سلولی منجر می گردد.

دانه های Aβ قطعات کوچک و محلول پروتئین آمیلوئید بتا هستند که می توانند تجمع تاو را القا نمایند. نانوذرات پلیمری نتایج امیدوارنماینده ای را در مهار تجمع تاو ناشی از دانه های Aβ نشان داده اند. این مطالعه نشان داد که نانوذرات پلیمری می توانند تجمع تاو را سرکوب نمایند، میزان فیبریل را کاهش داده و ترکیب تاو را از ساختار α- مارپیچ به β- ورق تغییر دهند.

این اثر مهار نماینده نانوذرات پلیمری بر تجمع تاو وابسته به دز آن است و مختص حضور یک القا نماینده خاص نیست. این یافته ها ظرفیت این نانوذرات را به عنوان یک راهبرد درمانی برای آسیب شناسی تأکید می نماید.

با استفاده از فناوری نانو، می توان مدیریت بیماری آلزایمر را متحول کرد. تحویل دارو با استفاده از نانو حامل مبتنی بر فناوری نانو ظرفیت غلبه بر محدودیت های فعلی را با فراهم کردن دسترسی فراهمی زیستی پیشرفته، بهبود نفوذ، عبور مؤثر از سد خون و مغز، احتباس طولانی در بدن و هدف قرار دادن دقیق مغز دارد.

ظرفیت فناوری نانو در مدیریت بیماری آلزایمر بیشتر با مطالعه در خصوص نانوذرات پلیمری برجسته شده است. از این نانوذرات می توان به عنوان نانو حامل استفاده کرد و به طور موثری عوامل درمانی را به مغز تحویل داده و به مهار تجمع تاو یاری کرد.

در حالی که نانوذرات پلیمری در مدیریت بیماری آلزایمر امیدوار نماینده است، رسیدگی به ملاحظات نظارتی برای اجرای ایمن و مؤثر بسیار مهم است. نهادهای نظارتی نقش مهمی در تضمین ایمنی و اثربخشی راهبردهای نو درمانی دارند. مطالعات جامع بالینی برای ارزیابی ایمنی، اثربخشی و توزیع زیستی این نانوذرات در مدیریت بیماری آلزایمر مورد احتیاج است.

  • ما دایناسورها را می شناختیم؛ پیش از آن زمانی که تصورش را بکنید!

  • این آسانسور فضایی به جای موشک انسان را به فضا خواهد برد

  • مرموزترین خودروی تاریخ بی ام و / عکس

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 17 دی 1402 بروزرسانی: 17 دی 1402 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1821

به "آلزایمر شاید دیگر بیماری لاعلاجی نباشد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلزایمر شاید دیگر بیماری لاعلاجی نباشد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید