آشنایی با چند ماسک دور چشم و ورزش های مخصوص آن

به گزارش مجله مدیاپلیر، برطرف تیرگی و خستگی چشم ها به خوبی با ماسک دور چشم خانگی امکان پذیر است. با یاری چند ورزش مخصوص چشم ها و ماسک های گیاهی، به افزایش زیبایی و درخشندگی آنها یاری کنید. آلوئه ورا، لیمو، شیر، عسل و مواردی از این دست، بهترین ماسک های دور چشم خانگی هستند.

آشنایی با چند ماسک دور چشم و ورزش های مخصوص آن

خبرنگاران | سرویس آرایش و زیبایی - تیرگی دور چشم و کبود به نظر رسیدن پوست این منطقه، امروزه به دلیل تغییر سبک زندگیمان بسیار شایع شده است. کم خوابی یا شب بیداری، استفاده مداوم از تلفن های همراه و کامپیوتر، اضافه شدن خوراکی های نامرغوب به رژیم غذایی مان و مواردی از این دست، همه و همه دلیل تغییر رنگ پوست اطراف چشم هاست. بسیاری از افراد هم معتقد هستند که این تیرگی ژنتیکی است و نمی توان با آن مبارزه کرد. اما خبر خوب این است که این تیرگی ها خواه ژنتیکی باشند، خواه بر اثر عوامل محیطی ایجاد شده باشند قابل بهبود و درمان هستند. کافی است مدت زمانی را برای رسیدگی به پوست و زیباییتان اختصاص دهید. در این مقاله یاد می گیرید که چگونه با استفاده از چندین ماده خانگی و در دسترس، ماسک دور چشم و کیت های مراقبت از چشم بسازید. همچنین چندین ورزش برای تقویت پوست اطراف چشم ها فرا خواهید گرفت. تا سرانجام این گزارش با ما همراه باشید.

کرم های دور چشم تنها راه حل نیستند

تقریباً همه ما تجربه استفاده از کرم های دور چشم را داریم. متخصصین پوست به ما توصیه می نمایند با گذر از سن بیست وپنج سالگی، استفاده از یکی از محصولات مراقبتی پوست را آغاز کنیم. البته تعداد افرادی که از بی اثر بودن این کرم ها یا قیمت بالای آنها شکایت دارند کم نیست. هیچ دلیل قطعی برای موثر بودن نوع و برند خاصی از کرم ها، برای همه افراد وجود ندارد. چرا که همه ما از نظر ساختار و بافت پوست، ژنتیک، سبک زندگی و بسیاری موارد دیگر تفاوت داریم. بنابراین بدیهی است که میزان پاسخگویی بافت ها و نحوه اثر داروها در افراد متفاوت است. بنابراین برای مراقبت از پوست دور چشم به مواد و روش های درمانی و مراقبتی بیشتری احتیاج داریم. مثلاً باید به رژیم غذایی خاصی متعهد شویم یا استفاده هفتگی و منظم از ماسک دور چشم را هم به برنامه روزانه مان اضافه کنیم. به خاطر داشته باشید که نظم و پیگیری، مهم ترین نکته در اجرای همه روش های مراقبت از پوست است.

آبرسانی دور چشم با هفت ماده خانگی

قبل از هرچیز ابتدا باید بدانید که فرآیند آبرسانی پوست با مرطوب کردن آن قدری متفاوت است. فرآیند آبرسانی شامل انتقال مولکول های آب به وسیله پدیده انتشار است. در این فرآیند ساده، مولکول های آب از محیطی که تعدادشان بیشتر است به محیط با مقدار آب کمتر مهاجرت می نمایند. بنابراین مواد آبدار مانند میوه ها، گیاهان دارویی، ژل های شیمیایی و مواردی از این دست به آبرسانی پوست شما یاری می نمایند. حتماً در خانه تان چندین نوع از این میوه های آبرسان برای درست کردن ماسک دور چشم پیدا می گردد.

معروف ترین میوه های آبرسان که برای روشن شدن و از بین بردن خستگی دور چشم ها فوق العاده عمل می نمایند شامل خیار، پرتقال، لیمو و سیب هستند. همچنین ژل آلوئه ورا، گلاب و چای (دم نموده یا چای کیسه ای) هم به عنوان بهترین مواد آبرسان دور چشم شناخته می شوند.

اگر چشمان شما و پوست اطراف آنها به دلیل آب وهوای خشک، کم خوابی یا استفاده مداوم از موبایل و کامپیوتر دچار علائمی مثل تیره شدن دور چشم ها، گود افتادن زیر چشم ها، پوسته پوسته شدن پوست اطراف چشم ها، خارش، سوزش، بروز دانه های ریز چربی زیر چشم و موارد مشابه شده، حتماً با یاری یک ماسک آبرسان زیبایی چشمانتان را احیا کنید. یکی از میوه ها یا گیاهان ذکر شده را انتخاب نموده و به روش زیر پدهای آبرسان دور چشم بسازید:

میوه را رنده یا خورد کنید و به حالت عصاره در آورید. مثلاً خیار رنده شده و آب میان بافتی آن عصاره خوبی برای آبرسانی است. این عصاره را درون یک شیشه تمیز درب دار نگهداری کنید. تعدادی پد آرایشی مخصوص پاک کردن آرایش چشم تهیه نموده و داخل شیشه بگذارید. توجه داشته باشید که عصاره روی پدها را بپوشاند. شیشه را درون یخچال نگهداری کنید. هر روز بعد از انجام کارهای روزانه یکی از پدها را از شیشه خارج کنید. با یاری قیچی پد را از وسط به دو قسمت مساوی تقسیم نموده و روی چشم ها قرار دهید. سعی کنید در این مدت چشم ها را به آرامی ببندید تا آب و عصاره وارد چشم ها نگردد. پس از 20 دقیقه با آب سرد آبکشی کنید.

نکته: قطعات سیب را با آب بجوشانید تا عصاره سیب را بدست آورید. اسید های میوه ای مانند سیب و لیمو برای از بین بردن دانه های چربی زیر پوست چشم ها موثر عمل می نمایند. همچنین بخاطر داشته باشید که تمامی عصاره ها فقط به مدت 4 تا 7 روز قابل نگهداری در یخچال هستند.

درمان خانگی چروک دور چشم

چروک های دور چشم معمولاً به صورت خطوط ریز در ناحیه زیر چشم ها، یا کناره های بیرونی آنها بروز می نمایند. این چروک ها فقط با استفاده از کرم ها یا ماسک ها درمان نمی شوند بلکه شما باید یک فرآیند ترکیبی و چندمرحله ای را برای درمان آنها انجام دهید. این فرآیند شامل ماساژ، آبرسانی و مرطوب کردن پوست اطراف چشم ها با ماسک دور چشم است. همچنین ممکن است برای رسیدن به نتیجه دلخواهتان دست کم چندماه این فرایند را تکرار کنید.

در قسمت قبل توضیحاتی در خصوص نحوه آبرسانی پوست چشم ها، ارائه شد. اما مرطوب کردن در واقع فرآیند آبرسانی پوست و پایدار کردن آب درون بافت است. بنابراین مرطوب کردن، آبرسانی پوست در لایه های عمیق تر است و به یاری مولکول های چربی و اسیدهای چرب انجام می گردد. پس برای مرطوب کردن پوست اطراف چشم ها باید از یک روغن گیاهی یاری بگیرید. روغن زیتون و روغن بادام تلخ، دو نمونه از بهترین و شناخته شده ترین روغن های موثر برای احیا و بازسازی دور چشم هستند.

ماسک برای سفت شدن پوست دور چشم

با بالا رفتن سن و کاهش تدریجی قدرت کلاژن سازی پوست، از میزان قدرت ارتجاعی پوست ما نیز کاسته می گردد. این مسئله شاید در نواحی اطراف چشم ها، به دلیل نازک تر بودن پوست آن، مشهودتر باشد. در نتیجه پوست کمی نازک و تیره به نظر می رسد یا در برخی موارد مقداری پف و تورم زیر چشم ها ایجاد می گردد. برای یاری به پوست چشم ها و افزایش قدرت ارتجاعی آن، می توان از برخی میوه ها و مواد خانگی هم استفاده کرد. با یاری یک مخلوط متشکل از قهوه، چای سبز یا سیاه و ژل آلوئه ورا بهترین ماسک لیفت دور چشم را تهیه کنید. قهوه و چای سرشار از تانن و کافئین هستند که به افزایش خون رسانی در ناحیه پوست زیر چشم ها یاری می نمایند. همچنین آلوئه ورا با داشتن ویتامین های خانواده B و ویتامین C باعث نرمی و لطافت پوست و افزایش استحکام آن می گردد.

عصاره دم نموده چای را به همراه مقداری قهوه و ژل آلوئه ورا به صورت یک خمیر در آورید و سه بار در هفته دور چشم ها بمالید. همچنین پوست خیار و موز هم باعث لیفت شدن پوست و افزایش قدرت ارتجاعی آن می گردد. پوست این دو میوه را به خوبی شسته و زیر چشم ها قرار دهید. پس از 20 دقیقه با آب سرد بشویید.

نحوه ماساژ دور چشم

ماساژ دور چشم یک فرآیند مهم برای خلاصی از بسیاری از مسائل چشم است. این کار بسیار ساده است و با یاری انگشتان دست به خوبی انجام می گردد. اما می توانید با یاری یک گوش پاک کن یا رولرهای کوچک هم ماساژور چشمی بسازید. برای از بین بردن چروک های دور چشم، پس از انجام آبرسانی با ماسک های خانگی در طول روز، شب ها قبل از خواب با یاری روغن بادام یا روغن زیتون، پوست اطراف چشم ها را ماساژ دهید. سعی کنید برای ماساژ دادن پوست چشم ها، از انگشت حلقه یا یک گوش پاک کن آغشته به روغن بادام یاری بگیرید. ماساژ دور چشم را به صورت ضربه های آرام و یکنواخت از داخل (نزدیک بینی) به خارج چشم (نزدیک شقیقه ها) انجام دهید. هر شب پیش از خواب پنج الی 10 دقیقه از زمانتان را به انجام این کار اختصاص دهید. در ادامه با برخی ورزش های چشم نیز آشنا خواهید شد.

ماسک دور چشم با عسل و شیر

اگر در طول روز به مدت طولانی با کامپیوتر یا گوشی موبایل سر و کار دارید و چشمانتان احساس خستگی می نمایند، ماسک شیر و عسل بهترین ماسک برای شماست. شیر به دلیل داشتن لاکتیک اسید می تواند به آرام کردن ماهیچه های چشمی یاری کند. عسل هم باعث روشن و شفاف شدن پوست و از بین بردن تیرگی های پوست چشم می گردد. یک قاشق عسل و یک قاشق شیر را مخلوط نموده و یک پد آرایشی را به این ترکیب آغشته کنید. پد را به مدت 20 دقیقه روی چشم ها قرار داده و پس از آن با آب سرد آبکشی کنید. در تهیه این ماسک دور چشم، به جای عسل می توانید از جوش شیرین هم بهره ببرید. حتی مقداری شیر هم به تنهایی خستگی چشم های شما را از بین می برد.

ماسک برای گودی چشم

گودی شیار اشکی چشم ها در واقع ناشی از کمبود چربی در این منطقه است. این گودی یا به صورت ژنتیکی وجود دارد یا به دلایلی مانند رژیم های لاغری بروز می نماید. از بین بردن آن فقط با روش هایی مانند تزریق چربی یا فیلر امکان پذیر است. اما اگر علاوه بر گودی در این ناحیه تیرگی هم وجود داشته باشد، زیبایی افراد را کاملاً تحت تأثیر قرار می دهد. بنابراین اگر قصد تزریق فیلر ندارید ولی می خواهید از شر این گودی راحت شوید باید تیرگی این ناحیه را تا حد ممکن کاهش دهید. بنابراین استفاده از ماسک دور چشم آبرسان و روشن نماینده تنها راه چاره ممکن است. تعدادی از ماسک های آبرسان در قسمت های قبل معرفی گردید.

بیشتر بدانید: معرفی 12 ماسک روشن نماینده پوست + نحوه استفاده

یکی از بهترین روشن نماینده های پوست زیر چشم، ماسک عسل و سیب زمینی است. برای تهیه این ماسک کافی است مقداری سیب زمینی رنده شده را با یک قاشق عسل مخلوط کنید و برای مدت 20 دقیقه زیر چشم ها قرار دهید. همچنین استفاده از حلقه های سیب زمینی هم به خوبی به درمان تیرگی و روشن شدن پوست زیر چشم ها یاری می نماید. این ماسک را هفته ای سه بار امتحان کنید و شاهد تغییرات باشید.

ورزش های چشم برای تقویت بینایی و عضلات دور چشم

همه عضلات بدن با ورزش کردن تقویت می شوند. این نکته در خصوص چشم ها کاملاً صدق می نماید. با ورزش دادن چشم ها جریان خون اطراف چشم بهتر می گردد، پوست اطراف آنها سفت می گردد و برخی حساسیت های شدید از بین می رود. چه بسا بسیاری از عیوب بینایی هم با انجام این حرکات بهبود یابند. در ادامه برخی از بهترین ورزش های چشم آورده شده است.

ورزش 1- در شرایط راحتی بنشینید. ابتدا چشمانتان را محکم ببندید و سپس چندین بار باز بسته کنید. سعی کنید چشم ها را مانند حالت تعجب کاملاً باز کنید. این حرکت را 6 بار انجام دهید.

ورزش 2- در حالی که سر کاملاً بی حرکت است چشم ها را با سرعت به چپ و راست حرکت دهید. توجه داشته باشید بدون یاری سر و گردن این حرکت را انجام دهید. این ورزش را به مدت یک دقیقه متوالی انجام دهید.

ورزش 3- این حرکت گوشه پایین سمت راست بوده و کمی پیچیده تر است. در شرایط نشسته و صاف، قرار بگیرید و به شانه سمت راستی خود خیره شوید. پس از ده ثانیه بالا یا رو به رو را نگاه کنید. این ورزش را 10 تا 15 بار انجام دهید. همین کار را با گوشه سمت چپ هم تکرار کنید.

ورزش 4- چشم ها را به سرعت به بالا و پایین حرکت دهید. در این حرکت باید به پیشانی و چانه خود نگاه کنید. این شرایط را به مدت یک دقیقه حفظ کنید.

ورزش 5- برای مدت سی ثانیه به محل چشم سوم یعنی میان دو چشم ها، در نقطه بینی یا پیشانی خیره شوید. این حرکت را 5 یا 6 بار دیگر هم تکرار کنید.

ورزش 6- در پایان، چشم خود را با سرعت به صورت 360 درجه بچرخانید. این حرکت را 6 بار تکرار کنید. این ورزش برای برطرف خستگی و گرفتگی عضلات چشم، هم خوردن مایع درون چشم، بهبود برخی بیماری های چشم مانند مگس پران، بهبود حساسیت ها و افزایش گردش خون، بسیار مفید است.

سعی کنید روزانه و به طور منظم یا حداقل هنگام خستگی شدید چشم ها، این ورزش ها را انجام دهید. پس از تمام شدن ورزش ها، پلک ها و پوست زیر چشم ها را به آرامی و با انگشت حلقه به صورت ضربه ای ماساژ دهید.

کیت مراقبت از چشم بسازید

چشم ها یکی از مهم ترین عناصر زیبایی چهره هستند و همینطور مهم ترین عضو برای درک دنیا. بنابراین نسبت به مراقبت از این عضو مهم بدن باید مصمم و با پشتکار باشید. می توانید با یاری چند ماده خانگی یک کیت مراقبت از چشم شامل یک ماسک دور چشم آبرسان، یک ماسک دور چشم مرطوب نماینده و یک ماساژور چشمی بسازید و به استفاده روزانه از آن متعهد شوید. همچنین تأثیر رژیم غذایی، استفاده از میوه و سبزیجات را از یاد نبرید.

برای افزایش انگیزه، پیش از آغاز استفاده از این ماسک دور چشم از شرایط چشم ها عکس بگیرید و فرایند پیشرفت خود را ابتدای کار مقایسه کنید. می توانید سوالات و پیشنهادات خود را در خصوص مراقبت از چشم ها در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

همچنین می توانید در سایت خبرنگاران با انوع ماسک صورت آشنا شوید.

منبع: setare.com
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 975

به "آشنایی با چند ماسک دور چشم و ورزش های مخصوص آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با چند ماسک دور چشم و ورزش های مخصوص آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید