آرمان در دادگاه قتل غزاله را انکار کرد

به گزارش مجله مدیاپلیر، جلسه محاکمه آرمان، پسری که متهم است دختری به نام غزاله را به قتل رسانده است، بار دیگر در دادگاه کیفری استان تهران برگزار گشت.

آرمان در دادگاه قتل غزاله را انکار کرد

به گزارش شرق، آرمان متهم است دختری به نام غزاله را که با او رابطه عاطفی داشته است، به قتل رسانده، اما اثری از جسد غزاله نیست. آرمان پیش از این یک بار به جرم قتل مجرم شناخته شد و پرونده به مرحله اجرای حکم هم رسید، اما در لحظه اجرای حکم پدر و مادر غزاله تصمیم دریافتد یک ماه به او فرصت دهند تا حقیقت را بگوید. شهرکمک سرپرست دادسرای جنایی تهران پس از توقف اجرای حکم در مصاحبه ای گفت که بعد از صحبت با اولیای دم آن ها را قانع کرده تا به آرمان فرصت دهند تا جای جسد را بگوید. بعد از این مرحله بود که دیوان عالی کشور حکم قصاص را نقض کرد. بر اساس نقض حکم دیوان از آنجایی که دو نفر از قضات رأی دهنده حکم اعلام کرده بودند با توجه به مدارکی که محمدحسین شاملو، وکیل آرمان ارائه داده، ممکن است غزاله زنده باشد؛ بنابراین بهتر است درباره مدارک تحقیقات بیشتری شود؛ بنابراین درخواست اعاده دادرسی پذیرفته شد و آرمان یک بار دیگر در دادگاه کیفری پای میز محاکمه رفت.

در این جلسه که در شعبه 5 دادگاه کیفری استان تهران برگزار گشت، ابتدا اختکمک، کننده دادستان در جایگاه قرار گرفت. او گفت: آرمان در سال 92 دختری به نام غزاله را به قتل رسانده است و همه مدارک موجود در پرونده این موضوع را ثابت می کند. او به قتل اعتراف کرده و به یکی از دوستانش هم گفته مرتکب قتل شده است، اما از آنجایی که جسدی از غزاله پیدا نشده است، در پرونده شبهه ایجاد شد. اما پرونده های زیادی بوده که با وجود پیدانشدن جسد با توجه به متقن بودن دلایل، قتل عمد محرز و فرد محکوم نیز شده است.

کننده دادستان در توضیح پس دریافت رأی دو نفر از قضات هم گفت: آن ها رأی خود را پس ندریافتد و به دلیل اینکه وکیل سابق مقتول مدعی شده بود مدارک جدیدی در پرونده پیدا شده خواستار بررسی بیشتر پرونده شدند. دو موضوع به عنوان مدرک جدید مطرح شد؛ یکی دفترچه بیمه غزاله بود و دیگری تمدید مرخصی دانشگاه او. هر دو مورد به دقت مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد که هیچ کدام دلیلی بر زنده بودن غزاله نیست. ما همچنان با توجه به مدارک موجود در پرونده بر مجرم بودن متهم اصرار داریم. سپس پدر و مادر مقتول در جایگاه قرار دریافتد و خواستار صدور حکم قصاص شدند.

پدر غزاله در توضیح تمدید دفترچه بیمه دخترش گفت: همسر من بیمه خویش فرماست؛ غزاله را هم خودش بیمه کرده بود. بعد از قتل غزاله وقتی همسرم برای واریز حق بیمه و تمدید دفترچه رفته بود، به صورت اتوماتیک دفترچه غزاله هم تمدید شده بود. این مسئله پیچیده نبود که به عنوان مدرک جدید عنوان کردند.

مادر غزاله هم در توضیح مرخصی دانشگاه دخترش گفت: غزاله از دانشگاه مرخصی گرفته بود؛ می خواست در خارج از کشور درس بخواند و برای این کار آماده می شد، اما این رخ داد. وقتی از دانشگاه با من تماس دریافتد و گفتند مرخصی غزاله تمام شده و او برنگشته من موضوع را تعریف کردم و گفتم باور نمی کنم، دخترم مرده است. آن ها هم از سر دلسوزی گفتند یک ترم دیگر تمدید می کنند. آن ها به خاطر ناراحتی من چنین کاری کردند. مدرک جدیدی وجود نداشت؛ خواستند که من را آرام کنند. بعد از حادثه من روز های سختی را گذراندم. تا زمانی که آرمان به قتل غزاله اعتراف کند، من در خیابان ها دنبال دخترم می گشتم. ساعت ها در خیابان با ماشین می رفتم که دخترم را پیدا کنم. به هر دختری که شبیه غزاله بود می رسیدم، جلویش را می گرفتم. من خیلی سختی کشیدم.

در ادامه زمانی، وکیل اولیای دم در جایگاه قرار گرفت. او گفت: متأسفانه وکیل سابق متهم در این پرونده کار هایی کرد که پرونده با چالش روبه رو شود. ما براساس مدارک پرونده درخواست صدور حکم قانونی را داریم.

در ادامه آرمان در جایگاه قرار گرفت. او گفت: من اتهام قتل عمدی را قبول ندارم. من و غزاله مشکل خاصی با هم نداشتیم. او به خانه ما آمد و با هم صحبت کردیم و بعد رفت. من صدایی شنیدم، وقتی در را باز کردم، غزاله را دیدم که در راه پله افتاده است. خیلی ترسیدم. او را به داخل خانه کشیدم و بعد سعی کردم کمکش کنم. آن قدر ترسیده بودم که نمی دانستم چه می کنم. من خیلی بچه بودم. غزاله را داخل کیسه گذاشتم. متوجه شدم نفس می کشد، اما ترسیده بودم و فقط می خواستم او را از خانه دور کنم. بعد کیسه را به نزدیکی سطل زباله اطراف پارک ملت بردم.

قاضی گفت: چرا با اورژانس تماس نگرفتی؟ چرا جسد را به چندین متر آن طرف تر از خانه بردی؟ متهم گفت: به فکرم نرسید با اورژانس تماس بگیرم. من بعد متوجه شدم که باید با اورژانس تماس می گرفتم و جسم غزاله را هم از ترس به کمی دورتر بردم. من اصلا متوجه کارهایم نبودم. قاضی گفت: لکه های خون روی دیوار، کاغذ دیواری دستگیره کمد و جا های دیگر خانه شما بوده است. اگر غزاله خارج از خانه افتاده بود و تو او را به داخل آوردی، چرا این خون ها در خانه بود. متهم گفت: من دقیقا نمی دانم از چه صحبت می کنید و من در جریان نیستم.

قاضی پرسید: چرا به دوستت گفته ای که غزاله را کشته ای؟ اگر تو واقعا این کار را نکرده بودی، چرا این حرف را به او زدی و درخواست کمک کردی.

متهم گفت: من اول گفتم غزاله زمین خورده؛ حرفم را باور نکرد. بعد گفتم دعوا کردیم؛ باز باور نکرد و بعد گفتم او را کشتم که حرفم را باور کند و کمک کند. متهم گفت: من و غزاله هیچ مسئله ای با هم نداشتیم. در مدتی که با هم دوست بودیم، سه بار با هم دعوا کردیم. یک بار من پیش قدم شدم که آشتی کنم و دو بار غزاله پیش قدم شد. آن روز هم مسئله ای با هم نداشتیم و او خداحافظی کرد و رفت و بعد این رخ داد.

قاضی گفت: از غزاله نامه ای به جا مانده که در آن به تو اشاره کرده و گفته از دست آزار های تو خسته شده است. در این باره چه می گویی. متهم گفت: من نمی دانم آن نامه چیست. من و غزاله هیچ مسئله ای با هم نداشتیم. متهم در پاسخ به این سؤال که با توجه به انکارش چرا به قتل اعتراف کرده، گفت: بعد از بازداشت به من خیلی سخت گذشت. مدام به من می گفتند پدر و مادرت در اتاق بغلی هستند و بازپرسی می شوند و من اذیت می شدم به همین دلیل اعتراف دروغ کردم.

سپس وکلای متهم در جایگاه قرار دریافتد و خواستار برائت موکلشان از قتل عمدی با توجه به پیدانشدن جسد و سایر مدارک موجود در پرونده شدند.

همچنین فهمیه حسینی، روان شناس و مشاور در پرونده آرمان هم گفت: آرمان در زمان حادثه دچار افت شدید تحصیلی بوده و معدل او در آن زمان هفت بوده است. او دچار مسائل روحی شدید بوده است. بعد از بازداشت و در زندان هم او در کار های گروهی شرکت نمی کند و دوستی در زندان ندارد. در همه کار های گروهی ناموفق است و فقط درس خواندن که یک کار فردی است را خوب انجام داده است. او بسیار کم حرف می زند و هیچ دوستی ندارد. قبل از زندان هم این شرایط را داشته است و این نشان از مشکل عصبی و انزوای بیش از حد آرمان دارد. او به نامه غزاله اشاره کرد و گفت: از نامه ای که از غزاله به جا مانده است، هم آمده که آرمان بچه است؛ رفتار های بچگانه دارد؛ بنابراین عدم درک عقلی آرمان با توجه به شرایط تحصیلی وی در زمان حادثه و شرایط روانی او و همچنین نامه غزاله محرز است. بنا بر این گزارش قضات بعد از بررسی پرونده رأی خود را اعلام خواهند کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 4 آبان 1399 بروزرسانی: 4 آبان 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 724

به "آرمان در دادگاه قتل غزاله را انکار کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آرمان در دادگاه قتل غزاله را انکار کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید