گونه نو کرونای دلتا در مبتلایان علامت ندارد، دوز یادآور 70 درصد افراد را مقابل کووید 16 ایمن می نماید

به گزارش مجله مدیاپلیر، دانشمندان انگلیسی می گویند زیرگونه نو کرونای دلتا در دو سوم موارد هیچ علائمی در فرد نشان نمی دهد.

گونه نو کرونای دلتا در مبتلایان علامت ندارد، دوز یادآور 70 درصد افراد را مقابل کووید 16 ایمن می نماید

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری رویترز، یکی از راه حل های اصلی برای کنترل همه گیری کرونا شناسایی علائم بیماری و قرنطینه کردن افراد بیمار است. براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت تب، سرفه، خستگی، از دست دادن حس بویای و چشایی، گلو درد، سردرد، اسهال، بثورات پوستی و قرمزی و خارش چشم از جمله رایج ترین علائم کووید 19 محسوب می شوند.

با این حال، تحقیقات نو دانشمندان در بریتانیا نشان می دهد زیرگونه نو کرونای دلتا که هم اینک در این کشور در حال توسعه است کمتر در افراد مبتلا باعث ایجاد علائم می گردد. همین موضوع نگرانی ها درباره تشدید همه گیری در این کشور را در پی داشته است.

بر این اساس، کالج سلطنتی لندن در پژوهش خود مشاهده کرد 12 درصد افراد مورد مطالعه به زیرگونه نو دلتا با نام علمی AY.4.2 مبتلا هستند، اما تنها یک سوم آن ها علائم سنتی و رایج ابتلا به کووید 19 را نشان می دهند. این درحالی است که افرادی که به گونه دلتا مبتلا هستند به اندازه بیشتری علائم بیماری را از خود بروز می دهند.

یکی از متخصصان انگلیسی در این باره می گوید: ما در تحقیقات خود مشاهده کردیم که دو سوم افراد مبتلا به زیرگونه نو دلتا هیچ علائمی نداشتند در حالی که سه چهارم افراد مبتلا به گونه دلتا علائم بیماری را از خود بروز می دهند.

دانشمندان مشاهده کردند زیرگونه نو دلتا کمی بیشتر از گونه دلتا توانایی انتقال میان افراد را دارد، اما شواهد تا به امروز نشان نداده است که این زیرگونه باعث بیماری شدیدتر یا مقاومت در برابر واکسن شده باشد. مقامات بهداشتی بریتانیا از این موضوع نگران هستند.

افرادی بیماری که علائمی ندارند کمتر خود را قرنطینه می نمایند و بیشتر محتمل است که به وسیله فرآیند های اجتماعی یا سرفه کردن بیماری را به دیگر افراد منتقل نمایند. با این حال، نداشتن علامت در این افراد نشان دهنده التهاب کمتر در بیماران و کاهش خطر مرگ و میر است.

تحقیقات دیگر کالج سلطنتی لندن حاکی از آن است که تزریق دوز تقویتی به اندازه قابل توجهی فرد را در برابر کرونا مقاوم می نماید. یافته های دانشمندان نشان داده است افرادی که دوز سوم (تقویتی) کرونا را دریافت نموده اند نزدیک به 70 درصد ایمنی بیشتری در برابر کووید 19 نسبت به افرادی که دو دوز واکسن را دریافت نموده اند از خود نشان می دهند.

بیشتر بخوانید

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 14 دی 1400 بروزرسانی: 14 دی 1400 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1430

به "گونه نو کرونای دلتا در مبتلایان علامت ندارد، دوز یادآور 70 درصد افراد را مقابل کووید 16 ایمن می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گونه نو کرونای دلتا در مبتلایان علامت ندارد، دوز یادآور 70 درصد افراد را مقابل کووید 16 ایمن می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید