چرا گاهی بی مورد می خندیم؟

به گزارش مجله مدیاپلیر، لحن های تصنعی تر معمولاً بیشتر تودماغی اند، در حالی که وقتی بی اختیار از ته دل می خندیم و نمی توانیم جلوی خودمان را بگیریم، لحنمان هیچ گاه تودماغی نیست.

چرا گاهی بی مورد می خندیم؟

خنده رفتاری عجیب و پیچیده است. آن قدر که فیلسوفان باستانْ آن را خصلتِ منحصربه فرد گونۀ ما می دانستند و انسان را به حیوان ضاحک تعریف می کردند.

ما انسان ها از همان دم تولد با گریه دمخوریم، ولی خنده و ظرافت های آن را باید قدم به قدم بیاموزیم تا بتوانیم معنیِ خنده ها را بفهمیم، خنده های تصنعی را از خنده های واقعی تشخیص دهیم، و نابجا و بی مورد قهقهه سر ندهیم. سوفی اسکات عصب شناسی است که سال هاست دربارۀ خنده تحقیق می کند.

صحبتم با سوفی اسکات تقریباً تمام شده بود که جایگاه اش را چرخاند تا ویدئویی را به من نشان دهد؛ ویدئو تصویری از مردی نیمه برهنه بود که توی استخری یخ زده شیرجۀ چرخشی می زد.

اول حدود یک دقیقه عضلاتش را با حالتی نمایشی پیچ و تاب داد تا اینکه بالاخره شیرجه زد؛ اما صاف به سطح یخ زدۀ محکمِ استخر خورد و شروع کرد از درد به خود پیچیدن. سطح یخ زده هیچ ترکی بر نداشت، اما لحظاتی نگذشته بود که دوستانش از خنده منفجر شدند.

اسکات گفت به محض اینکه دیدند خبری از خون و شکستگی نیست، همه شروع کردند به خندیدن. ببین با شادیِ تمام چه جیغی می کشند؛ اصلاً نمی توانند جلوی خودشان را بگیرند. (اگر دوست دارید این ویدئو را ببینید به این لینک مراجعه کنید؛ البته ویدئو حاوی کلمات رکیک است).

چرا گاهی حتی با اینکه یکی دارد پیش چشممان درد می کشد، این طور قهقهه به ما هجوم می آورد؟ و چرا این قدر مُسری و واگیردار است؟

اسکات که در کالج دانشگاهیِ لندن در حوزۀ عصب شناسی کار می کند، چند سال اخیر را صرف پاسخ دادن به این پرسش ها کرده است؛ او هفتۀ پیش در یکی از سلسله سخنرانی های تِد 2015 در ونکوور توضیح داد که چرا خنده یکی از مهم ترین رفتار های ماست که بسیار مورد سوءفهم قرار گرفته است.

هم قطارانِ محافظه کارترِ اسکات پژوهش هایش را چندان تأیید نکرده اند. او در این مورد داستانِ یادداشتی دست نویس را تعریف کرد که یک بار روی کاغذ های پرینت شده اش چسبانده بودند. یادداشت می گفت این کپۀ کاغذ ها از قرار معلوم آشغال اند (به دلیل ماهیت محتواشان) و اگر جمع آوری نشوند دور انداخته می شوند.

این ها کجایش علم است؟ اسکات هم این نقدها را با شوخ طبعی جواب داد؛ او حالا تی شرتی می پوشد که همین سؤال رویش حک شده است، و آمادۀ برنامۀ کمدی ای ست که اواخر عصر امروز برگزار می شود.

اسکات جهت پژوهشی اش را با بررسیِ کلی ترِ حرف زدنِ افراد شروع کرد که اطلاعات غنی ای دربارۀ هویتِ ما در اختیار می گذارد. به گفتۀ او [از روی حرف زدن]می توانید دربارۀ جنسیتم، سن و سالم، جایگاه اجتماعی و اقتصادی ام، ریشه های جغرافیایی ام، احوالم، درجۀ سلامتی ام و حتی جنبه هایی از تعاملاتم با دیگران حدس های صائبی بزنید.

یکی از آزمایش هایش این بود که روی دانکن ویزبی، که یک تقلیدگر حرفه ای صداست، مطالعه ای انجام دهد تا بدین طریق دریابد او چگونه به اینجا رسیده که می تواند ظریف ترین جنبه های حرف زدن دیگران را تقلید کند. نکتۀ شگفت آور این بود که متوجه شد وقتی دانکن تقریباً به معنای واقعی کلمه می کوشید در جلد یک کاراکتر دیگر برود، فعالیت مغزی اش بیشتر نواحی ای را نشان می داد که با حرکات بدنی و تصویرسازی پیوند دارند.

به طور کلی کار هایی که اسکات روی عمل تقلیدگری انجام داد به او یاری کرد تا نواحی ای را معین کند که با چیز هایی مثل لهجه و طرز بیان ارتباط دارد. لهجه و طرز بیان جنبه های مهمی از هویت گفتاریِ ما هستند.

اما یکی از مطالعاتش در نامیبیا بود که باعث شد اسکات کم کم دریابد خنده یکی از غنی ترین تیک های گفتاریِ ماست. پژوهش های پیشین نشان داده بودند که همۀ ما انسان ها می توانیم شش عاطفۀ عام و مشترک در میان همۀ فرهنگ ها را -ترس، خشم، تعجب، انزجار، غم، شادی- براساس حالات چهره تشخیص دهیم.

اما اسکات در پی این بود که بفهمد آیا ما اطلاعات ظریف تری را هم در آواهایمان رمزگذاری می کنیم یا خیر. بدین مقصود وی از عده ای از بومیانِ نامیبیا و عده ای انگلیسی خواست به آوای ضبط شدۀ یکدیگر گوش دهند و عواطف ابراز شده را گروه بندی کنند؛ این عواطفْ هم شامل شش عاطفۀ عامِ استاندارد و هم عواطف دیگری مثل آرامش، سرخوشی یا خرسندی بودند. برای هر دو گروه تشخیص خنده آسان تر از بقیه بود. وی می گوید تقریباً بلافاصله متوجه شدم خنده با دیگر عواطف مثبت تفاوت دارد.

او هر چه کاوش هایش را پیشتر برد، بیشتر مجذوب ریزه کاری های خنده شد. مثلاً خیلی زود دریافت که بخش عمدۀ خنده ها هیچ ربطی به شوخی ندارند. وی می گوید افراد واقعاً تصور می کنند اغلب به لطیفه های دیگران می خندند، اما در خلال یک مصاحبه کسی که هر بار بیشتر می خندد همان کسی است که در حال حرف زدن است.

اسکات حالا خنده را عاطفه ای اجتماعی می داند که ما را گرد هم می آورد و یاری مان می کند با هم الفت بگیریم، و این هیچ ربطی به این ندارد که آیا چیز خنده داری در میان هست یا نه. وی می گوید وقتی با دیگران می خندید، نشان می دهید که از آنان خوشتان می آید و با آن ها موافق اید، یا اینکه شما و آن ها در کنار هم در یک گروه هستید. خنده شاخصی است از قوت یک رابطه.

بر اساس این نکته می توان تبیین کرد که چرا زوج ها با مزاح های بی مزۀ یکدیگر از خنده روده بر می شوند، درحالی که این خنده به ناظران سرایت نمی کند. اگر از کسی این حرف را بشنوید که فلانی خیلی شوخ طبع است و به همین دلیل واقعاً به او علاقه دارم‘، منظور این است که به فلانی علاقه دارم و این علاقه را این طور نشان می دهم که وقتی با او هستم می خندم.

واضح است که چه بسا شادمانی اصلی ترین شیوۀ حفظ روابط باشد، مثلاً اسکات به پژوهشی اشاره می کند که نشان داده زوج هایی که با هم می خندند پس از یک اتفاق سخت بسیار آسان تر تنش هایشان را فرو می نشانند و روی هم رفته احتمالش بیشتر است که مدت بیشتری با هم بمانند.

دیگر پژوهش های جدیدتر نشان داده اند افرادی که با هم به ویدئو های بامزه می خندند همچنین احتمالش بیشتر است که اطلاعات شخصی شان را در اختیار دیگران بگذارند، که این کار فضای مشترک بیشتری بین افراد ایجاد می کند.

حتی سرخوشیِ ناشی از سقوط آن مرد آلمانی در استخر یخ زده چه بسا باعث الفت دوستان شده باشد. به گفتۀ اسکات جالب است که دوستانش چقدر سریع شروع به خندیدن می کنند؛ فکر می کنم برای این باشد که حالش را بهتر کنند.

به همین دلیل رابین دانبار از دانشگاه آکسفورد دریافته است که خنده با بالارفتنِ آستانۀ درد نسبت مستقیم دارد، که احتمالاً به دلیل آن است که خنده محرکِ ترشح بیشترِ اندورفین هاست، همان ترکیبات شیمیایی ای که میزان الفت اجتماعی را نیز بالاتر می برند.

مسئله ای که این روز ها اسکات را به خود مشغول کرده، تمایز قائل شدن میان قهقهه های تصنعی است که می توانیم برای مزه دادن به گپ وگفت هایمان به کار بریم و قهقهه های کاملاً بی اختیار، که ممکن است یک برنامۀ تلویزیونی یا رادیویی را خراب کنند.

مثلاً او دریافته است که لحن های تصنعی تر معمولاً بیشتر تودماغی اند، در حالی که وقتی بی اختیار از ته دل می خندیم و نمی توانیم جلوی خودمان را بگیریم، لحنمان هیچ گاه تودماغی نیست.

در ضمنً او با اسکن های اف. ام. آر. آی ثبت کرده است که مغز چگونه به انواع گوناگون خنده پاسخ می دهد. به نظر می رسد هر دو نوعِ این خنده ها نواحیِ آینه ای مغز را تحریک می کنند، یعنی نواحی ای که گرایش به تقلید اعمال دیگران دارند.

مثلاً، چه وقتی که ببینم شما توپی را شوت می کنید و چه خودم آن را شوت کنم، این نواحی مغز فعال می شوند و چه بسا همین تقلیدِ عصب شناختی باشد که علت مسری بودنِ خنده است. به گفتۀ او هنگامی که با کسی دیگری هستید احتمال خندیدنتان 30 برابر بیشتر است.

اما یکی از تفاوت های مهم این است که خنده های اجتماعی، که کمتر بی اختیارند، گرایش دارند در نواحی ای فعالیت بیشتری ایجاد کنند که با ذهن خوانی یا تحلیل انگیزه های دیگران ارتباط دارد؛ احتمالاً، چون می خواهیم بدانیم چرا زورکی می خندند.

شاید فکر کنید تشخیص دادنِ خنده های بی اختیار و خنده های تصنعی از یکدیگر کار ساده ای است، اما به نظر اسکات این مهارت در ما به تدریج و در طول عمر رشد می کند و چه بسا تا اواخر دهۀ سوم زندگی مان به اوج رشد خویش نرسد. به همین دلیل، وی اخیراً آزمایشی را در موزۀ علوم لندن ترتیب داده است؛ در این آزمایش تیم آزمایشگر از بازدیدکنندگانی با سنین مختلف می خواهند واقعی بودنِ کلیپ های مختلفی را ارزیابی کنند که در آن ها افرادی می خندد یا می گریند.

از همۀ این ها گذشته، وی به این نکته اشاره می کند که گریستن نخستین شیوۀ ارتباطیِ نوزاد است، در حالی که خنده با بالارفتنِ سن است که اهمیتش بیشتر می شود.

با اینکه چه بسا از خنده های تصنعیِ برخی افراد چندان خوشمان نیاید، اما به نظر اسکات این نوع خنده ها، بیش از هر جنبۀ معیناً آزارندۀ دیگر، در مورد ما و نحوۀ پاسخ ما به پیام های اجتماعیِ آن ها حرف برای گفتن دارند. او در مورد یکی از آشنایانش تعریف کرد که غالباً خنده های سمج و بدصدای او آزارش می داد.

تصورم همیشه این بود که چقدر بی مورد می خندد، اما وقتی بیشتر به این مسئله توجه کردم فهمیدم چیزی که ناجور بود واقعاً این بود که من شریک خنده هایش نمی شدم. خنده هایش کاملاً عادی و بهنجار بود. او می گوید پیش از برخوردن به این مسئله از او خوشش نمی آمده، وگرنه از همان اول با خنده هایش همراهی می کرد و به هیچ وجه چنین چیزی توجه اش را جلب نمی کرد.

بد نیست خودتان چند تا از صوت های اسکات را بشنوید و تواناییِ خود را در خواندنِ خندۀ دیگران بسنجید:

گذشته از کاوش پیوند های ما در صمیمی ترین روابطمان، کنجکاوی اسکات وی را به کلوپ های خنده نیز کشانده است. وی می گوید جنبۀ جالبِ خنده در برنامه های استندآپ کمدی این است که اینجا هم با نوعی تعامل سروکار داریم.

مخاطبان به یک معنا در حال نوعی گفت و شنود با کمدی پردازند. جنبۀ موردعلاقۀ من این است که چه اتفاقی می افتد که مخاطبان شروع می کنند به خندیدن و سپس خنده فرومی نشیند، چه در حالتی که با اطرفیانت در این خنده ها همراهی می کنی و چه در حالتی که کاری به کار دیگران نداری، زیرا این تجربه تجربه ای صرفاً بین تو و کمدی پردازِ روی صحنه است.

اسکات می گوید گرچه شاید این حرف تناقض آمیز به نظر برسد، اما کمدی پرداز ها معمولاً در محل های بزرگ تر راحت تر اجرا می کنند، شاید به این دلیل که ماهیت واگیردارِ خنده باعث می شود وقتی تعداد افراد بیشتر است امواج شادی راحت تر ایجاد شود.

او ویدئویی از شان لاکِ کمدی پرداز به خاطر می آورد که صرفاً هر از چند گاهی واژۀ کمربند را می گفت و مخاطبان نمی توانستند جلوی خنده شان را بگیرند؛ این نیز به لطف مسری بودنِ خنده بود که به همۀ مخاطبان سرایت کرده بود.

او تا اینجای کار صرفاً این شیوه را امتحان کرده که به برخی مخاطبان، که در حال تماشای کمدی پرداز ها هستند، سنسور هایی وصل کند تا بروز خنده را ردگیری کند.

اما این کار به موفقیت چندانی نینجامیده است، زیرا وقتی مخاطبان در معرض توجه قرار می گیرند خشکشان می زند. اما او امیدوار است این کار را با کمدی پردازِ مشهوری مثل راب دِلانی انجام دهد، چون شاید کسی مثل او بتواند این شرایط ناجور را در هم بشکند.

او گاهی اوقات خودش در برنامه های کمدیِ شبانۀ لندن میکروفن را به دست می گیرد. از او پرسیدم آیا بصیرت هایش هیچ یاریی به کمدی پردازی هایش روی صحنه کرده یا نه؟ وی قبول نداشت که علم برایش میانبری بوده تا به نبوغ کمدی پردازی دست یابد، با این حال عصر همان روز در یک دورهمیِ خیریه فهمیدم که او واقعاً بامزه است.

همان طور که تی شرتِ این کجایش علم است؟ خاطرنشان می کند، همقطارانِ اخموترِ او چه بسا با رویکرد بازیگوشانۀ اسکات مخالف باشند، اما بااین حال او خوب می داند که خنده می تواند چه ابزار قدرتمندی باشد، هم برای ابراز خویشتن و هم برای اینکه کاری کنیم دیگران به ما گوش فرا دهند. وی می گوید خنده به نظر چیزی پیش پاافتاده، گذرا، و بی فایده می رسد. اما خنده هرگز چیزی بی مایه نیست؛ همیشه معنایی در آن نهفته است.

پی نوشت ها:

این مطلب را دیوید رابسون نوشته است و در تاریخ 8 آوریل 2007 با عنوان ?why do we laugh inappropriately در وب سایت بی بی سی منتشر شده است و وب سایت ترجمان در تاریخ 1 بهمن 1396 آن را با عنوان چرا گاهی بی مورد می خندیم؟ منتشر کرده است.

دیوید رابسون (David Robson) خبرنگار حوزۀ علم و تکنولوژی است که نوشته هایش در بی بی سی، نیو ساینتیست و دیگر مجلات منتشر شده است.

منبع: فرادید
انتشار: 2 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1400 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1083

به "چرا گاهی بی مورد می خندیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا گاهی بی مورد می خندیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید