نقدینگی امسال هم استارت رشد را زد

به گزارش مجله مدیاپلیر، با توجه به رشد 7.3 درصدی نقدینگی در سه ماهه ابتدایی امسال و رسیدن آن به رقم 2651 هزار و 400 میلیارد تومان، رئیس کل بانک مرکزی معتقد است با انتشار اوراق، اجرای طرح سپرده گذاری ریالی و اعلام نرخ سپرده پذیری از بانک ها در سطح 10 درصد و در ادامه افزایش آن به سطح 12 درصد می توان میزان نقدینگی را کم کرد.

نقدینگی امسال هم استارت رشد را زد

به گزارش ایسنا، طبق آمار بانک مرکزی درباره شرایط نقدینگی در سه ماهه ابتدایی سال جاری حجم نقدینگی به رقم 2651 هزار و 400 میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با پارسال معادل 7.3 درصد افزاش یافته و حجم پایه پولی هم با 8.8 درصد افزایش به عدد 384 هزار و 400 میلیارد تومان رسیده است.

در حالیکه علت این افزایش از سوی این بانک حمایت های صورت گرفته از خانوار ها و فعالان اقتصادی در پی شیوع ویروس کرونا و نیز افزایش میزان تنخواه گردان دولت در سال جاری اعلام شده، رئیس کل بانک مرکزی از اجرای طرح گواهی سپرده یورویی به منظور مدیریت نقدینگی و هدایت تورم به سمت هدف 22 درصدی خبر داد.

طبق این طرح، بانک مرکزی با سود مشخص و با فروش به نرخ بازار، نسبت به جمع آوری ریال اقدام می کند و با تکیه بر ذخایر کافی اسکناس یورویی متعهد می شود تا عین مبلغ را در زمان سررسید به یورو پرداخت کند.

پیش از این، همتی فروش سهام دولتی و انتشار اوراق بدهی را در کاهش رشد نقدینگی عواملی تاثیرگذار خوانده بود، درحالیکه کارشناسان اقتصادی این عوامل را مشروط به انجام یکسری عوامل، چون انجام صحیح عملیات بازار باز بانکی، انتشار اوراق و حمایت دولت از اقدامات بانک مرکزی برای کنترل تورم و نقدینگی می دانند.

اکنون بانک مرکزی می خواهد با عرضه و فروش اوراق بدهی دولتی از طریق کارگزاری این بانک و نیز اقدام اخیر آن در خصوص اعلام نرخ سپرده پذیری از بانک ها در سطح 10 درصد و در ادامه افزایش آن به سطح 12 درصد، نه تنها تورم را به نرخ هدف گذاری شده برسان بلکه نقدینگی را هم کم کند.

درحالیکه این بانک انتشار اوراق بدهی را در کاهش نقدینگی تاثیرگذار می داند، کامران ندری - تحلیلگر اقتصادی - درباره نقش این اوراق در مهار پول اینگونه توصیف می کند که در این مورد هم دیده شده تا دولت بانک ها را مجاب به خرید این اوراق کرده که اگر بانک ها آن ها خریداری کنند، مجدد باعث رشد نقدینگی می شود. بنابراین، بهتر بود که این اوراق را به مردم بفروشند که این اقدام، کم خطرترین راه تامین کسری بودجه است، اما متاسفانه با قیمتی که این اوراق دارند و بازدهی کمتر از 15 درصدی آن ها، مردم تمایلی به خرید این اوراق ندارند.

با این تفاسیر که انتشار اوراق به عنوان یکی از راه های بانک مرکزی در جهت کنترل نقدینگی مورد نقد و ابهام کارشناسی است، این سوال در ذهن مطرح می شود که در مجموع برنامه بانک مرکزی می تواند مانع فرایند صعودی نقدینگی شود یا خیر؟

منبع: فرارو
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 605

به "نقدینگی امسال هم استارت رشد را زد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقدینگی امسال هم استارت رشد را زد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید