نانو کاتالیست ها تصفیه آب را با جذب نور انجام می دهند ، آلاینده های آبی با جذب نور خورشید حذف می شوند

به گزارش مجله مدیاپلیر، مجری طرح پژوهشی حذف آلاینده های آبی گفت: روش های بسیاری برای تصفیه آب وجود دارد؛ اما در این طرح نانو کاتالیست هایی را توسعه دادیم که عمل تصفیه را با جذب نور انجام دهند.

نانو کاتالیست ها تصفیه آب را با جذب نور انجام می دهند ، آلاینده های آبی با جذب نور خورشید حذف می شوند

به گزارش گروه فناوری مجله مدیاپلیر به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، انواع آلودگی های زیست محیطی اثرات مخربی بر روی زندگی انسان دارد. محققان با توسعه فناوری های گوناگون در کوشش برای حذف آن ها هستند. در این میان پژوهشگران دانشگاه صنعتی سهند تبریز با توسعه روشی نوین به دانش فنی جدیدی برای حذف آلاینده های آبی دست پیدا نموده اند.

توسعه دانش فنی نانو فتوکاتالیست های محیط زیست عنوان گرنت پژوهشی است که این پژوهشگران با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی و فناوری روی آن کار کردند و به این موفقیت دست پیدا کردند.

محمد حقیقی، مجری این طرح پژوهشی با بیان اینکه مراحل پایانی ثبت اختراع بین المللی این طرح در حال اجرا است، گفت: این فناوری متعلق به ایران است. روش های بسیاری برای تصفیه آب وجود دارد، اما در این طرح از نورخورشید برای تصفیه استفاده می گردد که منبعی رایگان و در دسترس است. برای رسیدن به این هدف نانو کاتالیست هایی را توسعه دادیم که عمل تصفیه را با جذب نور انجام دهند.

وی ادامه داد: تمرکز ما در این روش روی حذف آلاینده های دارویی و رنگی بود. زیرا این صنایع حجم پساب زیادی را فراوری می نمایند. البته روش های بیولوژیکی مرسوم دیگری برای حذف آلاینده ها وجود دارد، اما بعضی آلاینده ها در مقابل آن ها مقاوم هستند که با روشی که ما توسعه داده ایم آلاینده های مقاوم نیز حذف می شوند. تا کنون 15 نانو کاتالیست در این زمینه توسعه یافته است و ثبت 5 پتنت مرتبط نیز صورت گرفته است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 383

به "نانو کاتالیست ها تصفیه آب را با جذب نور انجام می دهند ، آلاینده های آبی با جذب نور خورشید حذف می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نانو کاتالیست ها تصفیه آب را با جذب نور انجام می دهند ، آلاینده های آبی با جذب نور خورشید حذف می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید