مراقب عوارض دارویی شیرخوارگان باشید ، خودسرانه دارو ندهید

به گزارش مجله مدیاپلیر، فوق تخصص گوارش کبد و تغذیه بچه ها، نسبت به پیامدهای مصرف خودسرانه هر نوع دارو اعم از گیاهی و شیمیایی برای بچه ها زیر یک سال هشدار داد.

مراقب عوارض دارویی شیرخوارگان باشید ، خودسرانه دارو ندهید

به گزارش خبرنگاران، امیرحسین حسینی اظهار کرد: توجه داشته باشیم که هر نوع دارویی باید از محل های معتبر تهیه شود زیرا در غیر این صورت ممکن است آلودگی داشته باشد و یا اینکه دوز دارویی و ماده موثره مورد تأیید در آن رعایت نشده باشد و باعث مسمومیت دارویی شود.

وی با اشاره به اهمیت روش تهیه داروهای گیاهی، گفت: همچنین یکی دیگر از نکات مهم در مورد مصرف داروهای گیاهی سن مصرف کننده داروست.

حسینی تاکید کرد: سنین نوزادی (زیر یک ماه) و شیرخوارگی (زیر یک سال) سنینی بسیار حساس برای تجویز دارویی محسوب می شود و داروهای شیمیایی هم در این سن بسیار با احتیاط تجویز و مصرف می شوند و غالباً در نوزادی از داروهای شیمیایی خوراکی استفاده نمی شود.

وی اضافه کرد: در سن نوزادی اگر شرایط سلامت کودک مناسب باشد سعی می کنیم به وی هیچ دارویی ندهیم ولی اگر حال کودک خیلی وخیم باشد باید به بیمارستان مراجعه کنیم تا کودک تحت نظر پزشک متخصص و یا فوق تخصص داروهای لازم را که غالباً تزریقی است دریافت کند.

این فوق تخصص گوارش و کبد بچه ها با تاکید بر اینکه تجویز داروهای سنتی و گیاهی در سنین زیر سه ماه جایگاهی ندارد، گفت در غیر این صورت باعث مرگ و میر و یا عوارض غیر قابل جبران می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تشریح کرد: در سنین نوزادی و شیرخوارگی بیماری های محدودی وجود دارد که درمان آنها در خانه میسر است؛ برای مثال اگر نوزادی در دو هفته نخست تولد عطسه می کند و یا زردی خیلی خفیف دارد می توان با مشورت پزشک و متخصص نوزادان کودک را در خانه نگه داشت.

حسینی ادامه داد: در غیر این صورت حتماً مراجعه به بیمارستان نیاز است تا داروهای مورد نیاز از طریق پزشک تجویز شود.

وی با بیان اینکه دخالت افراد غیر متخصص در بیماری و درمان نوزادان می تواند بسیار خطرآفرین و جبران ناپذیر باشد، توضیح داد: برای یک زردی ساده حتی نمی توان ترنجبین و یا چنین داروهایی به نوزاد تجویز کرد.

حسینی با اشاره به اینکه عدم دفع مدفوع در سنین نوزادی و شیرخوارگی یکی از مسائل رایجی است که باعث نگرانی خانواده ها و والدین می شود، توضیح داد: این در حالی است که این موضوع یک شرایط کاملاً طبیعی است و اگر کودک در سنین زیر سه یا چهارماهگی اگر به خوبی وزن بگیرد و هر چند روز یکبار دفع مدفوع نرمالی داشته باشد اصلاً نیاز به دارو ندارد و کاملاً یک الگوی طبیعی دفع است.

وی ادامه داد: چنین شرایطی به هیچ اقدام تشخیصی و یا درمانی نیاز ندارد؛ اما متأسفانه بسیاری از اوقات خانواده ها فکر می کنند نوزادشان دچار یبوست شده است و از درمان های رایج یبوست در سنین بزرگسالی مانند برگ سنا و شربت سنا برای کودک استفاده می کنند در حالی که استفاده از این دارو تا سن زیر دو سال برای بچه ها مجاز نیست و چنین اشتباهی ممکن است به قیمت جان نوزاد تمام شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: متأسفانه بارها دیده شده بیماری که از طریق پزشک متخصص و یا فوق تخصص تحت درمان بوده است، پس از مراجعه به طب سنتی و یا طب اسلامی مصرف دارویی که پزشک به وی تجویز کرده را قطع کرده است و به او گفته شده با مصرف یک شربت، عصاره گیاهی و یا ترکیب های دست ساز مشکلش بر طرف می شود.

فوق تخصص گوارش کبد و تغذیه بچه ها ادامه داد: برخی خانواده ها فکر می کنند اگر این داروها را که خیلی راحت در دسترس است و به نام داروی گیاهی شناخته می شود مصرف کنند برای کودکشان بهتر است در حالی که واقعیت این طور نیست. زیرا، تجویز این داروها برای نوزادان و شیرخواران هیچ پایه علمی ندارد و استفاده از این داروها به جای داروهایی که پزشک متخصص تجویز کرده باعث می شود کودک از فواید داروهای مناسب محروم شده و دچار عوارض این داروها هم شود.

حسینی با هشدار نسبت به قطع داروهای تجویز شده از سوی پزشک و جایگزین کردن آنها با ترکیبات گیاهی برای بچه ها، عوارض جبران ناپذیر این اقدام اشتباه را یادآور شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره تداخلات دارویی در بچه ها توضیح داد: خیلی اوقات داروهای شیمیایی ممکن است با یکدیگر تداخل داشته باشد و پزشک حین تجویز این مسئله را مدنظر قرار می دهد.

وی ادامه داد: اگر پزشک مطلع نباشد که بیمار از قبل چه ترکیب گیاهی را مصرف کرده است این موضوع می تواند زمینه ساز برخی مسائل باشد؛ همچنین خیلی اوقات بعد از اینکه پزشک به بیمار دارو تجویز می کند، افراد به سراغ ترکیبات گیاهی همچون شربت و معجون و… می فرایند و با زهم چون پزشک در جریان این داروها و ترکیبات نبوده ممکن است تداخل دارویی و مسمومیت ایجاد شود.

این فوق تخصص با بیان اینکه درباره بچه ها همه درمان ها و تجویزهای دارویی بر اساس وزن کودک در نظر گرفته می شود، اضافه کرد: اما مقدار ترکیبات گیاهی که به بچه ها تجویز می شود بر اساس وزن و سن شیرخوار و یا نوزاد نیست.

حسینی با بیان اینکه غالباً داروها و ترکیبات گیاهی از طریق افراد غیرمتخصص به بچه ها تجویز می شود، گفت: اگر کودکی پس از مصرف داروها و ترکیبات گیاهی دچار عوارض شود مجبور است که به مراکز درمانی مراجعه کند تا پزشک متخصص و فوق تخصص این عوارض را بررسی کرده و بیمار نجات یابد.

وی تاکید کرد: مجموع این عوامل باعث می شود که مصرف ترکیبات گیاهی برای شیرخواران به ویژه بچه ها زیر شش ماه احتمال خطرات، آسیب های فراوان و حتی مرگ را به همراه داشته باشد.

حسینی در پایان یادآور شد: بسیار مهم است که دارو را چه کسی تجویز می کند، پزشکان متخصص رشته بچه ها می دانند که از نظر علمی یک دارو به چه دلیلی به کودک تجویز می شود اما افراد فاقد صلاحیت بدون اینکه در این باره اطلاع داشته باشند اقدام به تجویز دارو می کنند که باعث مسائل زیادی خواهد شد.

منبع: مهر

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 تیر 1400 بروزرسانی: 28 تیر 1400 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1227

به "مراقب عوارض دارویی شیرخوارگان باشید ، خودسرانه دارو ندهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراقب عوارض دارویی شیرخوارگان باشید ، خودسرانه دارو ندهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید