شرایط رشد و پرورش تولمیای مجذوب کننده

به گزارش مجله مدیاپلیر، یک چیز غیر عادی در خصوص این گیاه وجود دارد که آن هم عادت رشدی غیر معمول آن است. این عادت رشدی تولمیا را بسیار خواستنی و خاص نموده است.

شرایط رشد و پرورش تولمیای مجذوب کننده

عادت رشدی تولمیا به این صورت است که برگ های تازه گیاه از میان برگ های قدیمی آن ظهور می نمایند! یعنی به این صورت که جوانه های برگ تازه از میان برگ قبلی گیاه و درست از محلی که برگ به دم برگ می چسبد، فراوری می گردد. این عادت عجیب گیاه نام انگلیسی piggy-back plant, و یا جوان بر سر پیر را به آن داده است! این گیاه بومی آمریکا به خاطر شاخسار تر و تازه و شادابی که دارد هم بسیار محبوب است.

اگر متقاعد شده اید که تولمیا را پرورش دهید، این شما و این هم شرایط نگهداری آن!

شرایط رشد

- نور

تولمیا به مکانی روشن با نور غیر مستقیم احتیاج دارد. البته گیاه در معرض نور صبحگاهی مسئله ای ندارد و می تواند با مقداری نور مستقیم صبح هنگام هم رشد کند، اما به طور کل نور لکه دار را ترجیح می دهد. تولمیا را می توان در مقداری سایه هم پرورش داد. پس گیاه مناسبی برای افرادی است که خانه پر نوری ندارند.

- آبیاری

خاک گیاه را در تمام طول سال مرطوب نگه دارید. به زهکشی گلدان گیاه هم توجه کنید و گلدانی با سوراخ های زهکش باز برایش فراهم کنید.

- رطوبت

گیاه را در محیط هایی با هوای خشک هر روز غبار پاشی کنید. غبار پاشی را با آب بدون املاح و هم دمای محیط انجام دهید. از آب مقطر هم می توانید بهره ببرید. برای راحت شدن کار می توانید از زیر گلدانی حاوی سنگریزه هم بهره ببرید. به این صورت که، زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه ها پوسیده می شوند و گیاه دچار خفگی می گردد. تولمیا رطوبت بالا را دوست دارد.

- دما

تولمیا دمای متعادل را دوست دارد و از گرمای شدید و هوای گرم و خشک بیزار است.

- خاک

گیاه به خاکی سست و با زهکشی خوب احتیاج دارد.

- کود دهی

تولمیا را در طول فصل رشد با کودهای مایعی که حاوی تمامی عناصر مورد احتیاج گیاه هستند، کود دهی کنید. می توانید از کودهایی که مواد غذایی را به تدریج در خاک آزاد می نمایند و در اختیار گیاه قرار می دهند هم بهره ببرید. کود دهی را بر طبق دستور روی بسته کود انجام دهید.

تکثیر

تکثیر تولمیا بسیار آسان است. یکی از برترین روش های تکثیر گیاه قلمه گیری است. برای این کار به یک برگ بالغ به همراه ساقه آن احتیاج دارید. پس در ابتدای فصل رشد چند ساقه نسبتا جوان از گیاه را به یاری تیغ یا چاقویی تیز و استریل از آن جدا کنید. قلمه ها را در هورمون ریشه زایی قرار دهید تا شانس موفقیت تان بالا برود. چند گلدان کوچک را پر از خاک مخصوص جوانه زنی کنید و سپس قلمه ها را در آن بکارید. قلمه ها را در محیطی گرم و با رطوبت بالا قرار دهید. بعد از چند وقت رشد تازه را در آنها مشاهده می کنید و این به معنی موفقیت آمیز بودن قلمه گیری است!

تولمیا در درون خانه عمر زیادی ندارد، پس فکر خوبی است که هر سال از گیاه قلمه بگیرید تا همواره این گیاه را در خانه داشته باشید. می توانید این قلمه ها را به دوستان تان هم هدیه دهید!

تعویض گلدان

بهار برترین زمان برای تعویض گلدان تولمیا است، البته برترین زمان برای قلمه گیری و تکثیر گیاه هم هست.

برای تعویض گلدان ابتدا اجازه دهید خاک گلدان گیاه اندکی خشک گردد. سپس به کف و دیواره های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می گردد. مقداری از خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید و مواظب باشید که در این مرحله به ریشه های گیاه آسیبی نرسانید. گلدانی تنها یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید.

تولمیا بعد از دو سال قدرت و شادابی خود را از دست می دهد. در این زمان بهتر است توجه خود را به گیاهان کوچکتر معطوف کنید و گیاهان بزرگ تر را در حیاط یا بالکن قرار دهید.

منبع: فوت و فن / thespruce.com
انتشار: 18 مرداد 1401 بروزرسانی: 18 مرداد 1401 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1632

به "شرایط رشد و پرورش تولمیای مجذوب کننده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط رشد و پرورش تولمیای مجذوب کننده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید