خدمه هواپیما در پروازهای طولانی کجا می خوابند؟

به گزارش مجله مدیاپلیر، آیا تا به امروز به این دقت کرده اید که کادر پرواز در یک پرواز طولانی کجا استراحت می کنند؟

خدمه هواپیما در پروازهای طولانی کجا می خوابند؟

بهترین مکان برای یک چرت کوتاه مدت در هواپیما، اتاقک استراحت کادر پرواز است؛ این مکان ها زیاد پرزرق و برق نیستند، اما بسیار راحت و دارای تخت های تاشو و گاهی حتی چند ابزار سرگرمی در پرواز هستند.

البته پروازهای 14 تا 18 ساعته چندان متداول نیستند و خلبان و کادر پرواز به طور قانونی مجبور به استراحت هستند. خطوط هواپیمایی می دانند هنگامی که خدمه هواپیما استراحت می کند، سرحال تر و پرانرژی تر می شوند.

در هواپیماهای بزرگ که طولانی مدت پرواز می کنند، خطوط هواپیمایی این گزینه را دارند که یک مکان، ویژه استراحت خدمه در قسمت های بدون استفاده بالای کابین یا حتی زیر کابین در قسمت بار، در نظر بگیرند.

مکان قرار گرفتن تخت های تاشوی خدمه در سقف بالای کابین مسافران واقع شده است که فضایی آرام را برای آن ها فراهم می کند. این واقعا به پروازهایی که در سراسر اقیانوس آرام حرکت می کنند و دارای تغییرات منطقه زمانی هستند، کمک می کند. این تخت ها (Bunks) فقط 6 فوت طول دارند، اما مکان آن ها محدود است و هر تخت دارای پرده های ضخیم برای کاهش صدا و نور است.

برای هواپیماهای مسافربری، اتاق استراحت خلبان در جلوی هواپیما واقع شده است و دارای دو تخت تاشو، دو جایگاه و سرگرمی های داخل پرواز است.

در پروازهای 15-17 ساعته استان ویرجین استرالیا که ویژه حمل و نقل بین اقیانوس آرام است، چهار خلبان در هواپیما هستند که جای خود را تعویض می کنند و هر کدام برای مدتی استراحت می کنند.

تمام خطوط هواپیمایی ژاپن در هواپیماهای باربری خود که پرواز طولانی دارند (بوئینگ 777 و 787)، اتاق استراحت خدمه دارند که هم برای استراحت آن ها و هم برای چند لحظه آرامش داشتن و خوردن غذا در نظر گرفته شده است.

در هواپیماهایی که اتاق مخصوصی برای استراحت خدمه وجود ندارد، یک پارچه ضخیم، محل نشستن خدمه از بقیه را جدا کرده است تا بتوانند وعده های غذایی خود را در آرامش میل کنند.

در هواپیمای ایرباس A330 200 ویرجین استرالیا که مکانی برای استراحت خدمه وجود ندارد، خلبان و خدمه از جایگاه های مخصوص مسافران برای استراحت خود استفاده می کنند. این کار در این هواپیماها متداول است. آقای بن می گوید:

خلبان از یک جایگاه کلاس کسب و کار در پشت کابین استفاده می کند، درحالی که کادر پرواز دارای یک ردیف جایگاه در عقب هواپیما هستند و با پرده از بقیه قسمت ها جدا می شود.

اما در مورد هواپیماهای کوچک که دارای یک راهرو هستند، چگونه است؟ آقای بن توضیح می دهد:

در پروازهای کوتاه مدت که معمولا شب انجام می شود و تعداد مسافران آن محدود است، مانند هواپیمای بوئینگ 737، یک ردیف پشتی را مسدود می کنیم تا خدمه بتوانند در آن قسمت استراحت کنند. این پروازها معمولا بیشتر از پنج ساعت طول نمی کشد، بنابراین، یک فضای کوچک برای سرحال کردن و استراحت خدمه مفید است. هنگامی که خورشید بالا می آید، کار کردن تا غروب خورشید می تواند از لحاظ جسمانی چالش برانگیز باشد، به همین دلیل کادر پرواز نیاز به مکانی برای مدیریت شرایط جسمانی خود دارند.

اگر در پی خرید بلیط هواپیما هستید، می توانید از طریق موتور جستجوی پرواز خبرنگاران، بلیط ارزان هواپیما به مقصد مورد نظر خود را یافته و از فروشنده های معتبر خریداری کنید.

منبع: کجارو / lonelyplanet
انتشار: 19 فروردین 1401 بروزرسانی: 19 فروردین 1401 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1522

به "خدمه هواپیما در پروازهای طولانی کجا می خوابند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خدمه هواپیما در پروازهای طولانی کجا می خوابند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید