تصمیم رهبران آمریکا و چین درباره کنترل تسلیحات اتمی

به گزارش مجله مدیاپلیر، یک مقام ارشد آمریکایی از گفتگوی میان رئیس جمهوری آمریکا و همتای چینی خود بر سر مذاکرات کنترل تسلیحاتی اطلاع داد.

تصمیم رهبران آمریکا و چین درباره کنترل تسلیحات اتمی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رویترز، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام نموده که روسای جمهور آمریکا و چین در جریان مصاحبهی مجازی خود بر سر آنالیز احتمال مذاکرات کنترل تسلیحاتی توافق کردند.

سالیوان با اشاره به نگرانی های آمریکا درباره تقویت هسته ای و موشکی چین گفت که بایدن و شی جین پینگ توافق کردند که کوشش برای شروع بحث پیرامون ثبات راهبردی را شروع نمایند.

سالیوان در وبینار موسسه بروکینگز به شکل مذاکرات درباره ثبات راهبردی اشاره ای نکرد اما گفت: این مصاحبهها به شکلی که با روسیه داشتیم و به شکل مذاکرات ثبات راهبردی رسمی بود، نیست. مصاحبهها با روسیه بسیار تکامل یافته و عمیق بود اما در روابط چین و آمریکا این تکامل کمتر دیده می گردد اما دو رهبر درباره این موضوعات مصاحبه نموده و اکنون وظیفه ماست که به فکر راهی سازنده برای پیشبرد آن باشیم.

واشنگتن بارها از چین خواسته تا به معاهده کنترل تسلیحاتی جدیدی با روسیه و آمریکا بپیوندد. پکن نیز معتقد است که زرادخانه های دو کشور دیگر کوچک و کم اهمیت جلوه داده میگردد. چین اعلام نموده که آماده مذاکرات دوجانبه با درباره امنیت راهبردی بر اساس تساوی و احترام متقابل است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1441

به "تصمیم رهبران آمریکا و چین درباره کنترل تسلیحات اتمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصمیم رهبران آمریکا و چین درباره کنترل تسلیحات اتمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید