تبدیل و ذخیره اطلاعات دیجیتال با ابداع فناوری جدید شکل دیگری به خود می گیرد خبرنگاران

به گزارش مجله مدیاپلیر، محققان پیروز به ابداع فناوری جدیدی شده اند که تبدیل فایل های باینری دیجیتال به الفبای ژنتیک و درنهایت ذخیره سازی این داده ها بر روی دی ان ای انسان را ممکن می کند.

تبدیل و ذخیره اطلاعات دیجیتال با ابداع فناوری جدید شکل دیگری به خود می گیرد خبرنگاران

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، پژوهشگران آزمایشگاه ملی لس آلموس سیستم کدگذاری تازه ای را طراحی کرده اند که خطا های فرایند ذخیره سازی اطلاعات بر روی مولکول ها را به حداقل می رساند و اصلاح خطا های احتمالی در این فرایند را ممکن می کند.

فرآیند مذکور استفاده از نرم افزار های خاص، سیستم کدگذاری روی دی ان ای موسوم به ADS Codex و انتقال و ترجمه داده های قابل فهم برای رایانه به شکلی که در دنیای بیولوژی و زیست شناسی درک شود را ممکن می کند. به گفته لچستر یانکوف از محققان این طرح چنین کاری مانند ترجمه زبان انگلیسی به چینی است و البته در مجموع فرایند دشوارتری است.

اجرای این طرح بخشی از یک برنامه گسترده تر موسوم به برنامه ذخیره سازی اطلاعات مولکولی یا ام آی اس تی است که هدف نهایی از اجرای آن ابداع فناوری هایی برای ذخیره سازی یک ترابایت داده بر روی دی ان ای و قرائت 10 ترابایت داده در طول 24 ساعت با هزینه ای کمتر از هزار دلار است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1400 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1098

به "تبدیل و ذخیره اطلاعات دیجیتال با ابداع فناوری جدید شکل دیگری به خود می گیرد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل و ذخیره اطلاعات دیجیتال با ابداع فناوری جدید شکل دیگری به خود می گیرد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید