تبدیل دی اکسید کربن به سوخت جت با کاتالیزور مبتنی بر آهن جدید

به گزارش مجله مدیاپلیر، محققان کاتالیزور جدیدی مبتنی بر آهن ساخته اند که قادر به تبدیل دی اکسید کربن به سوخت جت است.

تبدیل دی اکسید کربن به سوخت جت با کاتالیزور مبتنی بر آهن جدید

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیجیاتو، هواپیماهای مسافربری با وارد کردن مقادیر قابل توجهی دی اکسید کربن به اتمسفر نقش بزرگی در گرمایش زمین دارند. اما به لطف اختراع جدید می توان این دی اکسید کربن را از جو جمع آوری نموده و سوخت پاک تری برای هواپیماها ساخت.

محققان کاتالیزور جدیدی مبتنی بر آهن توسعه داده اند که دی اکسید کربن را به سوخت جت تبدیل می نماید. با فناوری های فعلی امکان فراوری هواپیماهای مسافربری برقی و کاهش تصاعدات کربنی صنعت هوانوردی وجود ندارد، اما با استفاده از دی اکسید کربن به عنوان سوخت می توان میزان انتشار کربن این صنعت را کاهش داد که مسئول حدود 12 درصد از انتشار CO2 مربوط به صنعت حمل ونقل است.

محققان پیشتر برای تبدیل دی اکسید کربن به سوخت، کاتالیزورهایی توسعه داده اند که از مواد گرانقیمتی مثل کبالت استفاده نموده و برای تبدیل سوخت باید چندین فرآیند شیمیایی را پشت سر بگذارند. اما پودر کاتالیزور جدید از ترکیبات ارزان قیمتی شامل آهن تشکیل شده و تنها در یک مرحله دی اکسید کربن را تبدیل می نماید.

کاتالیزور مورد بحث پس از قرارگیری کنار دی اکسید کربن و گاز هیدروژن در محفظه فعل و انفعال، به جداسازی کربن از اکسیژن و واکنش آن با هیدروژن برای فراوری مولکول های هیدروکربن که سوخت جت را تشکیل می دهند یاری می نماید. اتم های اکسیژن باقی مانده از واکنش CO2 به اتم های هیدروژن دیگر متصل شده و آب فراوری می نمایند.

Tiancun Xiao، شیمیدان دانشگاه آکسفورد و همکارانش این کاتالیزور را در یک محفظه فعل و انفعال کوچک با دمای 300 درجه سلسیوس و 10 برابر فشار هوا در سطح دریا با دی اکسید کربن آزمایش کردند. پس از گذشت 20 ساعت، کاتالیزور 38 درصد از دی اکسید کربن موجود در محفظه را به محصولات شیمیایی جدید تبدیل کرد که حدود 48 درصد از آنها محصولات هیدروکربن سوخت جت بودند. اتیلن، پروپیلن و محصولات پتروشیمی مشابه از دیگر فرآورده های جانبی این واکنش هستند که می توان از آنها برای فراوری پلاستیک استفاده کرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 927

به "تبدیل دی اکسید کربن به سوخت جت با کاتالیزور مبتنی بر آهن جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تبدیل دی اکسید کربن به سوخت جت با کاتالیزور مبتنی بر آهن جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید