بهترین و به صرفه ترین ورزش در خانه برای مقابل با کرونا

به گزارش مجله مدیاپلیر، تمرینات ایزومتریک که امکان انجام آن در خانه وجود دارد، بیشترین میزان فعال سازی عضلات را برای شما ایجاد می نمایند و احتیاج به صرف هزینه و تجهیزات نیز ندارند.

بهترین و به صرفه ترین ورزش در خانه برای مقابل با کرونا

جهت دریافت خدمات حیاط سازی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

علی شریف نژاد- سرپرست پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی در گفت و گو با مجله مدیاپلیر، در خصوص مزایای تمرین های ایزومتریک، اظهار کرد: در این روزهای که به دلیل وجود یک ویروس ناخوانده به نام کرونا مجبور هستیم در خانه بمانیم بهتر است از زمان خود بهتر استفاده کنیم و یکی از کارهای مفید ورزش کردن است، البته در نظر داشته باشید که ورزش به خودی خود به عنوان یک تیغ دو لبه است و اگر درست ورزش نکنیم و یا اصول اساسی آن را رعایت نکنیم نه تنها مزیت نیست بلکه منجر به آسیب هم می گردد اما اگر درست انجام گردد بهترین روش درمان و پیشگیری از آسیب ها است و منجر به تقویت سیستم ایمنی بدن نیز می گردد.

وی ادامه داد: یکی از بهترین ورزش ها و تمرین هایی که در این روزها و در شرایط محیط خانه می توانیم انجام دهیم تمرین های ایزومتریک است؛ این نوع ورزش برای سلامتی کلی خصوصا برای عضلات فوق العاده است وباید بدانیم که بعضی از بزرگترین هواداران تمرین های ایزومتریک وزنه برداران و بدن سازان هستند چراکه مزایای مختلف زیادی برای تمام عضلات بدن شما دارد و این تمرینات نیاز به تجهیزات خاصی ندارد و وقت شما را نمی گیرد و حتی در حین مطالعه و یا حتی تماشای تلوزیون می توان این تمرینات را انجام داد.

تمرین های ایزومتریک چیست؟

در این نوع تمرینات بدون اینکه عضو بدن را حرکت دهیم عضله های آن عضو را تا حد امکان منقبض می کنیم؛ به عنوان مثال می تواند منقبض نگه داشتن عضلات پا در حالت خاص مانند یک اسکوات باشند و یا فشار آوردن به سمت دیوار باشد.

مزایای تمرینات ایزومتریک؛ جنگیدن با افزایش سن و از دست دادن عضلات

سرپرست پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با بیان اینکه با افزایش سن عضلات بدن تحلیل می فرایند و با رسیدن به سن 40 سالگی و کاهش عضلات، تحرک و انعطاف پذیری آن ها نیز از بین می فرایند و فعالیت بدنی سخت تر می گردد، گفت: در این شرایط تمرینات ایزومتریک بهترین نوع ورزش محسوب می گردد زیرا باعث افزایش قدرت و استقامت عضلات می شوند و تمرینات ایزومتریک راهی عالی برای حفظ یا بازیابی قدرت عضلانی، استقامت و تحرک شما در مقابل افزایش سن است و هرچه پیرتر می شوید، این نوع تمرینات اهمیت بیشتری پیدا می نماید، بنابراین حتما باید در اسرع وقت آن ها را آغاز کنید.

فعالسازی عضلات

شریف نژاد ادامه داد: یکی از بزرگترین مزایایی که در انجام تمرینات ایزومتریک وجود دارد این است که آن ها بیشترین میزان فعال سازی عضلات را برای شما ایجاد می نمایند و فعال سازی عضله به معنی به کارگیری واحدهای حرکتی بیشتر در عضله است و هرچه واحدهای حرکتی بیشتری در عضله درگیر شوند، در نتیجه عضلات شما بهتر و قوی تر خواهند بود و مطالعات اخیر نشان داده است که تمرینات ایزومتریک با شدت بیشینه، در مقایسه با انواع دیگر از تمرینات، پنج درصد بیشتر واحدهای حرکتی را به کار می گیرند؛ به عبارت دیگر، تمرینات شدید ایزومتریک حدود 95 درصد از عضله های شما را به کار می گیرد.

توانبخشی عضلات

وی با اشاره به دیگر فایده تمرینات ایزومتریک، گفت: قطعا آنچه باید به آن اشاره گردد این است که تمرینات ایزومتریک می توانند دوره ریکاوری عضلات را به شدت کاهش دهند و بعد از اینکه عضلات یا مفاصل آسیب دیده، به خصوص بعد از اینکه عمل جراحی را پشت سر گذاشتید، عضلات شما برای بهبودی نیاز به زمان دارد؛ با این حال این بدان معنی نیست که عضلات شما نیاز به استراحت خیلی زیاد دارند.

سرپرست پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی افزود: مطمئنا، عضلات شما به استراحت نیاز دارند، اما برای برگشت به حالت قبل از آسیب باید عضلات را تمرین داد. تمرینات ایزومتریک راهی عالی برای احیای عضلات و مفاصل شما به آرامی و بدون ایجاد فشار بیش از حد در آن ها است.

شریف نژاد افزود: تمرینات ایزومتریک برای افرادی که در مرحله بهبودی از مسائل مفصلی هستند، بسیار مناسب است به این دلیل که تمرینات ایزومتریک نیازی به حرکت در مفاصل ندارد، بنابراین می توانید عضلات خود را تقویت کنید در حالی که مفاصل خود را در معرض خطر قرار نمی دهید. همچنین تمرینات ایزومتریک برای افرادی که از مسائل مفصلی و استخوانی رنج می برند یا افرادی که پیر هستند و دیگر نمی توانند ورزش شدید انجام دهند، ایده آل است.

تقویت عضلات

وی در ادامه با اشاره به اینکه یکی از بهترین بخش ها در خصوص تمرینات ایزومتریک این است که آن ها به بهبود قدرت عضلانی و افزایش حجم عضلات یاری می نمایند، گفت: به این دلیل که این نوع تمرینات موجب افزایش تنش است عضله ها در حین انجام انقباض می شوند هنگامی که عضله های شما برای مدت طولانی تحت تنش می مانند، مواد شیمیایی و ترکیبات مختلفی در عضلات وجود دارد، که باعث رشد و تقویت عضله می گردد.

سرپرست پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با تاکید بر اینکه هرچه عضلات بیشتر تحت تنش باشند، جریان خون در آن عضله پایین تر است و این عوامل رشد عضلات به مدت طولانی تری در داخل عضلات شما باقی می مانند، اظهار کرد: بنابراین رشد عضله بیشتر می گردد و نشان داده شده است که انجام تعداد زیاد انقباضات باعث افزایش قدرت عضلات خواهد، همچنین نشان داده شده است که نگه داشتن انقباضات به مدت طولانی به افزایش حجم عضلات یاری می نماید.

زمان زیادی لازم نیست

شریف نژاد با اشاره به اینکه نکته عالی در خصوص تمرینات ایزومتریک این است که آن ها به زمان زیادی برای اجرا نیاز ندارند، گفت: اگر می خواهید مقایسه کنید، باید بدانید که تمرینات قلبی و عروقی، تمرینات مربوط به کاهش وزن و وزنه برداری همه مدت طولانی طول می کشند تا اثر بخشی خود را نشان دهند، اما در خصوص تمرینات ایزومتریک اینطور نیست و این تمرینات را می توانید حین مطالعه یا دیدن تلویزیون نیز انجام دهید.

تجهیزات لازم را ندارید

وی ادامه داد: موضوع مهم دیگر در خصوص تمرینات ایزومتریک این است که آن ها نیازی به تجهیزات خاصی ندارند، شما می توانید این تمرینات را فقط با بدن خود انجام دهید و با فشار دادن عضلات به یکدیگر مانند زمانی که کف دست خود را به سختی فشار می دهید تمرینات ایزومتریک را داشته باشید و یا به طور مثال می توان با بدن، دیوار، درخت و یا یک جایگاه نیز آن را انجام دهید.

در هر کجا قابل انجام است

سرپرست پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی، ادامه داد: یک مزیت دیگر در خصوص تمرینات ایزومتریک این است که اجرای آن ها در هر مکانی امکان پذیر است، شما می توانید در خانه خود، پارک، سالن بدنسازی یا حتی در محل کار خود در این نوع ورزش ها شرکت کنید، از آن جا که برای انجام این تمرینات به تجهیزات خاصی نیاز ندارید، بنابراین می توانند بسیار متنوع باشند؛ برای مثال فقط روی جایگاه در محل کار خود بنشینید و شکم خود را منقبض کنید، این خود یک تمرین ایزومتریک است.

همه گروه های عضلانی شما را هدف قرار می دهد

به گفته شریف نژاد مورد بعدی که از تمرینات ایزومتریک واقعا لذت خواهید برد این است که آن ها همه گروه های اصلی عضله در بدن را درگیر می نمایند، از آنجا که تمرینات ایزومتریک شامل فشار عضلات در مقابل یک جسم ثابت است، یعنی می توانید هر عضله ای را در بدن خود فعال کنید و تا زمانی که یک جسم محکم برای مقابله با آن داشته باشید که در بعضی مواقع می تواند بدن خودتان باشد، می توانید هر عضله ای را در بدن خود تمرین دهید.

افزایش انعطاف پذیری

وی افزود: مزیت دیگری که در خصوص تمرین های ایزومتریک واقعا خارق العاده بوده این است که آن ها به افزایش انعطاف پذیری یاری می نمایند. بعضی از این تمرینات مانند اسکوات می تواند به شما یاری کند تا دامنه حرکتی بیشتر و انعطاف پذیرتری بالاتری بدست بیاورید و به طور زمانی که که شما چمباتمه می زنید، بدن خود به علاوه گرانش زمین به عنوان مقاومت در برابر عضلات ساق پا عمل می نماید، بنابراین به عنوان یک تمرین ایزومتریک حساب می گردد، بنابراین هرچه بتوانید در حالت چمباتمه بدن خود را نگه دارید باعث می گردد که انعطاف پذیری شما افزایش یابد و کشش عضلات شما انعطاف پذیری را افزایش می دهد و از آنجا که تمرینات ایزومتریک شامل کشش عضلات نیز هست، به همین دلیل آن ها به تحرک و انعطاف پذیری بیشتر شما یاری می نمایند.

افزایش سلامت روانی

سرپرست پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی با اشاره به اینکه مزیت دیگر تمرینات ایزومتریک این است که می تواند به شما یاری کند سلامت روانی شما افزایش یابد، گفت: مانند همه تمرین های ورزشی، تمرینات ایزومتریک نیز باعث می شوند که مغز شما به آن ها واکنش نشان دهد و فعالیت بدنی باعث می گردد مغز شما مواد شیمیایی موسوم به اندروفین را آزاد کند.

وی ادامه داد: آزاد شدن این مواد شیمیایی در مغز باعث می گردد که ما احساس خوشبختی، شادی و سرخوشی کنیم و بدون آندورفین ما مسرور نمی شویم و کم و بیش کیسه های خالی گوشت متشکل از افسردگی و اضطراب خواهیم بود، بنابراین تمرین بدنی، به دلایلی که به آن وارد نمی شویم، این اندورفین ها را آزاد نموده و احساس خوشبختی می کنیم.

سرپرست پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی همچنین گفت: افرادی که از اضطراب و افسردگی رنج می برند، می توانند با ورزش کردن تا حد زیادی تسکین پیدا نمایند و انجام تمرینات ایزومتریک در واقع می تواند به شما در خلاص شدن از افسردگی، اضطراب و سایر مسائل روانی که مربوط به احساس غم و اندوه، اضطراب یا استرس است یاری کند.

یک نمونه از تمرینات ایزومتریک در منزل

روی جایگاه بنشینید، به ترتیب از عضلات پا با روش زیر آغاز کنید و به ترتیب بالا بیایید.

1- پنجه پا روی زمین و پاشنه پا را از زمین جدا کنید. در این حالت عضلات پشت ساق پا را کاملا منقبض کنید و برای 5 ثانیه نگه دارید و بعد رها کنید.

2- به حالت اول برگردید، سعی کنید عضلات بالای زانو را منقبض کنید و برای 5 ثانیه نگه دارید و بعد رها کنید.

3- به حالت اول برگردید، حال سعی کنید عضلات باسن را منقبض کنید و برای 5 ثانیه نگه دارید و بعد رها کنید.

4- حال نوبت به عضلات شکم است، سعی کنید آن ها را برای 5 ثانیه منقبض کنید و بعد رها کنید.

5- بعد از آن نوبت به عضلات سینه، سرشانه، بازوها و دست ها است. آن ها را با هم منقبض کنید و برای 5 ثانیه نگه دارید و بعد رها کنید.

6- در سرانجام نوبت به عضلات گردن استف دست راست را روی شقیقه سمت راست سر قرار دهید، با کف دست به سر و با سر به سمت دست خود فشار وارد کنید و همین کار را با دست چپ انجام دهید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 323

به "بهترین و به صرفه ترین ورزش در خانه برای مقابل با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین و به صرفه ترین ورزش در خانه برای مقابل با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید