اقدام تایوان در واکنش به پرواز جنگنده های چینی در حریم هوایی جزیره

به گزارش مجله مدیاپلیر، به دنبال پرواز جنگنده ها و بمب افکن های چینی در آسمان تایوان، دولت آمریکا بر حمایت خود از این جزیره تاکید نموده و از چین خواست فشارهای نظامی، سیاسی و مالی خود را از همسایگانش بردارد.

اقدام تایوان در واکنش به پرواز جنگنده های چینی در حریم هوایی جزیره

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت دفاع تایوان بیان کرد، هشت هواپیمای بمب افکن و چهار جنگنده چینی روز شنبه وارد گوشه جنوب غربی منطقه شناسایی دفاع هوایی این جزیره شدند و نیروی هوایی تایوان اقدام به استقرار موشکها به منظور رصد این تعدی نموده است.

در ماه های اخیر چین که مدعی تایوان به عنوان خاک خود است، تقریبا به طور روزانه دست به اجرای پروازهایی بر فراز آبهای میان بخش جنوبی تایوان و جزایر تحت کنترلش موسوم به جزایر پراتاس در دریای چین جنوبی نموده است.

با این حال این پروازها عموما شامل تنها یک یا دو هواپیمای شناسایی بوده اند.

تایوان بیان کرد که این بار در این ماموریت پروازی هواپیماهای چینی هشت بمب افکن مدل H-6K با قابلیت حمل بمب هسته ای و چهار جنگنده J-16 حضور داشتند و حضور این تعداد بالا از هواپیماهای رزمی چین غیرعادی بود.

یک نقشه ارائه شده از سوی وزارت دفاع تایوان نشان داد که هواپیماهای چینی شامل یک هواپیمای ضد زیردریایی Y-8 روی همان آبهایی که جدیدترین ماموریت های چین نزدیک جزایر پراتاس اجرا شده اند پرواز کردند هر چند که همچنان از خاک اصلی تایوان فاصله داشته اند.

وزارت دفاع تایوان گفت، نیروی هوایی این جزیره به هواپیماهای چینی هشدار داده و موشکهایی برای رصد آنها مستقر کرد و از ادبیات استاندار برای چگونگی پاسخ به چنین فعالیتهایی استفاده کرد.

این وزارتخانه در بیانیه کوتاهی گفت: ماموریت هشدار هوابرد و هشدارهای رادیویی صادر شد و سیستمهای موشکی دفاع هوایی برای رصد فعالیتها مستقر شدند.

به همین دلیل وزارت امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه ای از چین خواست فشار وارد کردن به تایوان را متوقف کند و برتعهدش به این جزیره و تمایلش برای تعمیق روابط تاکید نمود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: ما از پکن می خواهیم فشارهای نظامی، دیپلماتیک و مالی علیه تایوان را متوقف کند و به جایش وارد گفتگوی معنادار با نمایندگان منتخب دموکراتیک تایوان گردد. ما به یاری به تایوان در حفظ قابلیت کافی دفاع شخصی ادامه خواهیم داد.

اظهارنظری فوری از سوی چین مطرح نشد. در گذشته چین اعلام نموده برای دفاع از حاکمیت و امنیتش دست به اجرای مانورهایی میزند.

وزارت امور خارجه تایوان از آمریکا به خاطر نشان دادن حمایت تشکر و افزود با دولت بایدن به منظور تقویت شراکت نزدیک همکاری نزدیک خواهد داشت.

لو چیه-چنگ، یک قانونگذار ارشد حزب دموکراتیک مترقی تایوان به عنوان حزب حاکم آن و از اعضای کمیته دفاعی و امور خارجی مجلس به رویترز گفت، چین کوشش نموده تا دولت جدید آمریکا را از حمایت از تایوان باز بدارد. او گفت: این کشور دارد پیامی به دولت بایدن میفرستد.

این پرواز بمب افکنها و جنگنده های چینی چند روز بعد از آن که جو بایدن به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا تحلیف به جا آورد صورت گرفت. پکن به ویژه در طول دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق که روز چهارشنبه از ریاست جمهوری کنار رفت، با نگرانی فزاینده فرایند افزایش حمایت آمریکا از تایوان را نگریسته است.

امیلی هورن، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید بعد از شرکت سفیر هسیائو بی-خیم، سفیر دوفاکتوی تایوان در واشنگتن در مراسم تحلیف بایدن در روز چهارشنبه گذشته اظهار کرد، تعهد آمریکا به تایوان سرسخت است.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه آمریکا برنامه تقویت روباط با تایوان را دارد و به گفته پرایس، آمریکا نگران آنچه که فشار مداوم چین علیه تایوان در نظر می گیرد است.

ند پرایس اظهار کرد: آمریکا با نگرانی الگوی کوششهای مداوم جمهوری خلق چین برای ارعاب همسایگانش شامل تایوان را مورد توجه قرار می دهد.

ند پرایس در ادامه اظهار کرد: ما در کنار دوستان و همپیمانان خواهیم ایستاد تا به پیشبرد ارزشها، امنیت و موفقیت مشترکمان در منطقه هند-اقیانوسیه بپردازیم - و این شامل تعمیق روابطمان با تایوان دموکراتیک می گردد. آمریکا به حمایت از حل صلح آمیز مسائل بین دو سوی تنگه تایوان مطابق با خواسته ها و بهترین منافع مردم در تایوان ادامه خواهد داد...ما به یاری به تایوان در حفظ یک قابلیت کافی دفاع شخصی ادامه خواهیم داد.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 5 اسفند 1399 بروزرسانی: 5 اسفند 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 967

به "اقدام تایوان در واکنش به پرواز جنگنده های چینی در حریم هوایی جزیره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدام تایوان در واکنش به پرواز جنگنده های چینی در حریم هوایی جزیره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید