ابرنواختری 100 برابر بزرگتر از خورشید رصد شد

به گزارش مجله مدیاپلیر، به گزارش خبرنگاران به نقل از ایونینگ استاندارد، ستاره شناسان شی آسمانی کشف کرده اند که به نظر می رسد ابرنواختری درخشان تر و پر انرژی تر از نمونه های رصد شده باشد.

ابرنواختری 100 برابر بزرگتر از خورشید رصد شد

گروهی از محققان بین المللی در این باره پژوهشی انجام داده اند. آنها معتقدند دو ستاره عظیم قبل از انفجار با یکدیگر ادغام شده اند و بیشتر نور منتشر شده از یک ابرنواختر را به وجود آورده اند.

ابر نواختر مذکور SN2016aps نام گرفته و اکتشافات مربوط به آن توسط گروهی از محققان دانشگاه بیرمنگام در نشریه نیچر آسترونومی منتشر شده است.

در این پروژه علاوه بر محققان دانشگاه بیرمنگام، کارشناسان دانشگاه هاروارد، نورث ایسترن و اوهایو نیز شرکت کرده اند.

این پژوهشگران معتقدند ابرنواختر مذکور احتمالا 2 برابر درخشان تر و پر انرژی تر از نمونه های رصد شده است. همچنین حجم آن نیز 2 برابر بیشتر از ابرنواخترهای ثبت شده است.

آنها 2 سال قبل انفجاری در فضا رصد کردند و تا زمانی که درخشندگی به یک درصد رسید، به مطالعه آن ادامه دادند. پژوهشگران تخمین می زنند حجم ابرنواختر 50تا 100 بار بیشتر از خورشید باشد. البته به طور معمول حجم ابرنواختراها بین 8تا 15 برابر خورشید است. با توجه به انرژی انفجار و مقدار انرژی که به شکل نور یا اشعه رصد می شود، حجم و مشخصات ابرنواختر اندازه گیری می شود.

مت نیکول محقق ارشد این پژوهش در دانشگاه بیرمنگام می گوید: در یک ابر نواختر به طور معمول میزان تشعشعات کمتر از یک درصد کل انرژی را تشکیل می دهد. اما متوجه شدیم در SN2016aps میزان تشعشعات 5 برابر انرژی انفجار یک ابرنواختر معمولی است. این بیشترین میزان نوری است که تا به امروز از یک ابرنواختر منتشر و رصد شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 477

به "ابرنواختری 100 برابر بزرگتر از خورشید رصد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابرنواختری 100 برابر بزرگتر از خورشید رصد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید