کاشی نگاره کاخ موزه گلستان نمونه سازی شد

به گزارش مجله مدیاپلیر، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، کاشی نگاره کاخ موزه گلستان نمونه سازی شد.

کاشی نگاره کاخ موزه گلستان نمونه سازی شد

سهیلا نقی زاده، سرپرست کارگاه سفال و سرامیک گروه پژوهشی هنرهای سنتی و مجری طرح احیای کاشی هفت رنگ، کاشی کاری را یکی از هنرهای اصیل ایران دانست که بهترین نمونه های آن در کاخ موزه گلستان واقع شده است و به دستیابی هنرمندان در دوران قاجار به فنون تازه در زمینه رنگ کاشی و جلوه رنگهای چشم نواز قرمز و زرد که امروزه هم جایگاه ویژه ای در تولید کاشی دارند، اشاره کرد و یکی از هنرنمایی های کاشیکاران عهد قاجار را رنگ آمیزی کاشی خشتی با نام کاشی هفت رنگ معرفی کرد.

این هنرمند افزود: بدلیل زیبایی و تنوع رنگی و طرح در دوره قاجار و تنوع این نوع کاشیکاری در کاخ موزه گلستان، پروژه ای با نام نمونه سازی کاشی نگاره کاخ موزه گلستان در کارگاه سفال و کاشی گروه پژوهشی هنرهای سنتی با مدیریت سید عبدالمجید شریف زاده انجام شد.

به گفته او، این کاشی نگاره به صورت نمونه سازی و الهام گرفته از نقوش و رنگ دوره قاجار به شیوه هفت رنگی و به صورت آبرنگی اجرا شده است.

نقی زاده به تحقیقات میدانی و پژوهشی که در زمینه رنگ و طرح ها به منظور دستیابی و نزدیکی به طراحی و لعاب گذاری به سبک و سیاق آن دوره اجرا شده، اشاره کرد و افزود: در قسمتهای مختلف این اثر تغییراتی داده شده است.

این هنرمند درباره این تغییرات گفت: داخل ترنج های اثر کاخ گلستان از طرحهای چشم انداز ها استفاده شد، ولی در این پروژه بخاطر زیبا و شکیل تر شدن اثر، گل و مرغ های دوره قاجار طراحی شده اند. در زمینه لعاب ها هم در بخش آزمایشگاه لعاب، تستهای مختلفی به منظور هرچه نزدیکتر شدن به رنگهای دوره قاجار انجام شد.

سرپرست کارگاه سفال و سرامیک گروه پژوهشی هنرهای سنتی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از کتایون گیتی (اصلاح طرح و مجری اثر)، مریم سایه وندی (مجری اثر)، عالیه نجفی (ساخت لعاب های اثر) و فرهاد فرحی بخش (پخت و کوره چینی اثر) به نام مجریان این پروژه نام برد.

منبع: همگردی
انتشار: 4 مرداد 1400 بروزرسانی: 4 مرداد 1400 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1240

به "کاشی نگاره کاخ موزه گلستان نمونه سازی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاشی نگاره کاخ موزه گلستان نمونه سازی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید