چرا با ری استارت کردن کامپیوتر بسیاری از مسائل آن برطرف می شود؟

به گزارش مجله مدیاپلیر، در مواقعی که کامپیوتر یا یک وسیله الکترونیکی هنگ می کند و هیچ واکنشی نشان نمی­ دهد، یکی از راه حل های ممکن، راه اندازی مجدد آن است. اما چه دلیلی باعث می شود تا ری استارت کردن دستگاه ها بسیاری از مسائل آن ها را برطرف کند؟

چرا با ری استارت کردن کامپیوتر بسیاری از مسائل آن برطرف می شود؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از زومیت، می توان گفت که راه اندازی مجدد یک وسیله الکترونیکی، ساده ترین روش برای حل بسیاری از مسائل آن محسوب می شود و در بسیاری از موارد و برای طیف وسیعی از دستگاه ها، کارساز است. بسیاری از مواقع، هنگامی که در کامپیوتر یا هر دستگاه الکترونیکی که داریم، با مسئله ای رو به رو می شویم، اولین توصیه پشتیبانی فنی این است که سیستم خود را مجددا راه اندازی کنید. این توصیه به این دلیل است که در 80 الی 90 درصد مواقع، بسیاری از مسائل یک دستگاه را با یک راه اندازی مجدد ساده می توان رفع کرد.

این راه حل ساده، چنان در اعماق ذهن ما حک شده است که عکس العملی فوری در این مواقع محسوب می شود. حتی فردی باتجربه و فنی نیز در این مواقع، به شما پیشنهاد می کند که دستگاه خود را مجددا راه اندازی کنید. در بسیاری از مواقع ممکن است افراد هیچ اطلاع و پیش زمینه ای از اینکه چه اتفاقی برای آن دستگاه الکترونیکی افتاده است، نداشته باشند؛ اما معتقدند که راه اندازی مجدد دستگاه، می تواند مشکل را به نوعی رفع کند.

سوالات بسیاری را می توان در این زمینه اعلام کرد. برای مثال، چرا راه حل راه اندازی مجدد دستگاه بسیار رایج است؟ چه چیزی در مورد دستگاه های الکترونیکی وجود دارد که راه اندازی مجدد را بسیار مؤثر می کند؟ چرا در زمان روشن بودن دستگاه نمی توان این مسائل را رفع کرد؟ در مقاله پیش رو سعی شده علت این موضوع معین شود که چرا در بسیاری از مواقع، خاموش و روشن کردن یک دستگاه الکترونیکی در رفع شدن مشکل آن دستگاه نقش دارد؟

در 80 الی 90 درصد مواقع، بسیاری از مسائل دستگاه الکترونیکی را با یک راه اندازی مجدد ساده می توان رفع کرد

علت اصلی احتیاج هر دستگاه الکترونیکی به راه اندازی مجدد را، اغلب می توان به خطای انسانی نسبت داد. کامپیوترها و تمام برنامه ها و دستگاه های الکترونیکی توسط انسان ها نوشته و طراحی شده اند. اگر انسان خطاپذیر است، چرا چیزهایی که خلق کرده، باید بدون شکست باشند؟ همه ساخته های بشر ظرفیت داشتن نقص را دارند و با افزایش پیچیدگی کامپیوترها و دستگاه های الکترونیکی، تعداد نقص های آن ها نیز افزایش یافته است.

راه اندازی مجدد چگونه نشت حافظه را رفع می کند؟

دلیل عمده ای که باعث می شود با راه اندازی مجدد دستگاه، بسیاری از مسائل آن رفع شود، این است که که این اقدام، حافظه موقف دستگاه (RAM) را پاک می کند. RAM یا Random Access Memory گونه ای از حافظه برای ذخیره سازی داده ها است که اجازه می دهد فایل ها در مدت زمانی کوتاه نوشته و خوانده شوند؛ بدون اینکه در این خواندن و نوشتن، تقدم و تأخر زمانی اهمیتی داشته باشد. RAM به سیستم عامل اجازه می دهد با سرعت بالا به داده های مورداحتیاج دسترسی داشته باشد و به همین دلیل، تأثیر بالایی بر سرعت عملکرد سیستم دارد.

نکته دیگری دررابطه با RAM که به این مبحث مرتبط می شود، این است که تمامی داده های ذخیره شده روی آن، به عنوان یک حافظه موقتی، پس از هر بار راه اندازی دوباره سیستم عامل پاک می شوند. برای مثال، ممکن است که هنگام کار با کامپیوتر بسیاری از برنامه ها را باز و بسته کنید و به این دلیل، لاگ ها و کش های موقتی زیادی در پردازش های پس زمینه ایجاد شود که شما از وجود آن ها باخبر نیستید. درنتیجه، برنامه هایی که احتیاج به مقدار زیادی از یک منبع قابل دسترسی دارند، بیش از همه در حافظه RAM ذخیره می شوند و آن را درگیر می کنند.

وقتی RAM دیگر کشش درگیر شدن را نداشته باشد، نشت حافظه رخ می دهد و این مسئله به کند شدن سرعت و ظهور انواع مختلف خطاها در سیستم شدت می بخشد. حال تصور کنید، هنگام راه اندازی مجدد رایانه و با قطع شدن برق، تمام برنامه ها متوقف می شوند و حافظه RAM نیز پاک می شود. با انجام دادن این کار، سیستم شما آغازی دوباره خواهد داشت.

باید توجه داشت که عده ای از کاربران از ویژگی آغاز سریع (Fast Startup) در ویندوز 10 استفاده می کنند. با استفاده از این گزینه، سیستم مجدداً راه اندازی نمی شود و برای بهره بردن از مزایای اندازی مجدد، حتما باید سیستم را Restart کرد.

صفحه آبی مرگ

مثالی از مسئله رایج و مهم در رایانه های ویندوزی، صفحه آبی مرگ است. اشکال در عملکرد سخت افزار، موجب ظاهر شدن صفحه آبی مرگ می شود که آن را به اختصار BSOD می نامند. در این شرایط اتفاقی می افتد که به دنبال آن، سیستم ویندوز قادر نیست تا مشکل را با درایور سخت افزار حل نماید؛ بنابراین فقط متوقف شده و این توقف ناگهانی منجر به ظهور صفحه آبی مرگ در ویندوز می شود. در این مرحله هیچ بازگشتی وجود ندارد و تنها گزینه ای که می توان برای حل مشکل از آن استفاده کرد، راه اندازی مجدد سیستم است که خود کامپیوتر نیز آن را پیشنهاد می کند. صفحه آبی مرگ در پی بروز خطای توقف رخ می دهد. این مشکل بحرانی موجب کرش کردن ویندوز و توقف فعالیت آن می شود. تنها راه حل ویندوز در این نقطه ریستارت کردن سیستم است. این خطا ممکن است منجر به از دست رفتن داده ها شود؛ زیرا برنامه ها فرصتی برای ذخیره داده ها ندارند.

یک مثال متداول دیگر به مسئله گرافیکی مرتبط می شود. توقف کار درایور گرافیک در ویندوز XP باعث ازکارافتادن کامپیوتر می شد. بااین حال، درصورت توقف کار درایور گرافیک در ویندوز 8 یا 10، برای یک ثانیه متوجه از دست دادن تصویر می شوید و سپس می توانید همه چیز را به حالت عادی بازگردانید. درواقع، در نسخه های جدید ویندوز، دسکتاپ ویندوز جلوه های گرافیکی جذاب خود را برای چند لحظه قبل از بازیابی مجدد از دست می دهد و در پشت صحنه، ویندوز در حال راه اندازی مجدد درایور گرافیک دارای اختلال است.

علاوه بر کامپیوترها، مسائل بسیاری از دستگاه ها مانند مودم و تلویزیون هوشند نیز با راه اندازی مجدد حل می شود

البته که راه اندازی مجدد فقط به کامپیوترها محدود نمی شود و حتی تلویزیون شما ممکن است مانند یک کامپیوتر، به راه اندازی مجدد احتیاج داشته باشد. جادوی راه اندازی مجدد در بیشتر دستگاه های الکترونیکی مانند تلفن اندروید، روتر وای فای، DVR ها، مودم ها، سیستم های امنیتی خانگی، دوربین های دیجیتال و حتی نرم افزارهایی که روی سیستم عامل ویندوز اجرا می شوند نیز، قابل استفاده است.

به عنوان مثال روتر WiFi شما مانند رایانه با نرم افزار اجرا می شود. یک چرخه برق، یعنی خاموش کردن روتر به مدت حداقل 30 ثانیه، حافظه پنهان آن را پاک کرده و نرم افزار را دوباره تنظیم می کند. در گذشته، مرورگر فایرفاکس، یکی از دلایل اصلی نشت حافظه در رایانه های شخصی بود. با گذشت زمان، فایرفاکس اغلب بیشتر و بیشتر در مصرف حافظه نقش دارد و همچنان نیز، نقش آن پررنگ تر می شود و سرعت آن بیشتر کاهش می یابد. بستن فایرفاکس و راه اندازی مجدد آن باعث می شود تمام حافظه ی قبلی این مرورگر پاک شود و مجددا از نو آغاز شود. در تمام موارد، یک راه اندازی مجدد، شرایط فعلی نرم افزار را از بین می برد و هر کدی که در شرایط نامناسبی گیر افتاده باشد نیز، پاک خواهد شد. هنگام راه اندازی مجدد، رایانه یا دستگاه، سیستم عامل را از نو بالا می آورد و تمام نرم افزار ها از اول راه اندازی مجدد خواهد شد. بیشتر کتابچه های راهنمای دستورالعمل دستگاه های الکترونیکی، از راه اندازی مجدد یا تنظیم مجدد دستگاه به عنوان راه حلی برای عادی شدن عملکرد آن یاد می کنند.

این مسائل حتی برای وسایل الکترونیکی پیچیده تری مانند تلسکوپ فضایی هابل نیز، اتفاق می افتد. بااین حال، راه اندازی های مکرر یک دستگاه ، احتمالاً نشانه یک مشکل بزرگ تر است. در نظر داشته باشید که احتیاج به راه اندازی مجدد هر دستگاه الکترونیکی در بعضی از مواقع کاملا طبیعی است، خصوصاً اگر کارهایی را انجام داده باشید که احتیاج به تعامل بسیاری با سیستم عامل دارد؛ مانند به روزرسانی درایورها، نصب به روزرسانی ها یا نصب مجدد نرم افزار.

بااین حال، اگر شما به طور مداوم احتیاج به راه اندازی مجدد داشته باشید، احتمالا وسیله الکترونیکی شما با مسائلی روبرو شده است که با راه اندازی مجدد فقط به طور موقت رفع می شود. در این شرایط ممکن است به راه حل قوی تری احتیاج پیدا کنید؛ زیرا ممکن است یک سخت افزار از کار افتاده باشد، فایل های مهم ویندوز خراب شده یا ممکن است سیستم شما به یک بدافزار آلوده باشد. در این شرایط، لازم است که روش های دیگری را نیز برای عیب یابی دستگاه موردنظر امتحان کنید.

در بسیاری موارد که ویندوز به کندی اجرا می شود، بیشتر کاربران تمایل دارند سیستم را در حالت خواب قرار دهند. در این شرایط، رایانه برای روزها یا هفته ها خاموش نمی ماند و اغلب منجر به کندی پاسخ می شود. در این شرایط اطمینان داشته باشید که آن وسیله الکترونیکی به حرکتی غیر از پاک کردن چیزهای غیرضروری منابع سیستم به ویژه RAM احتیاج ندارد. از این رو، راه اندازی مجدد آن وسیله، راه حل سریع و کارآمد در این مورد است.

راه اندازی مجدد یک دستگاه الکترونیکی می تواند منابع سیستم را آزاد کرده و سرعت از دست رفته را بازگرداند

چندین دلیل دیگر نیز برای کاهش سرعت سیستم وجود دارد و راه اندازی مجدد در همه موارد پاسخگو نیست. برای مثال، اگر فن سیستم شما مکررا آغاز به چرخیدن با سرعت زیاد می کند، به این معنا است که مصرف CPU شما به 100 درصد رسیده است.

CPU یا پردازنده مرکزی، مغز رایانه شما است. درست همانند مغز انسان، اگر پردازش های زیادی به سوی آن ارسال شود یا انجام یک کار، انرژی زیادی از آن بگیرد، دچار احساس سنگینی می شود. همان طور که در هنگام سنگینی وظایف، کار کردن برای انسان سخت می شود، اگر از پردازنده هم انتظارات زیادی در یک لحظه وجود داشته باشد، کند عمل خواهد کرد. برای اینکه مطمئن شوید آیا مشکل از مصرف CPU است یا خیر، وارد Task Manager شوید (کلیدهای Ctrl + Shift + Esc را فشار دهید). اگر برنامه یا سرویسی حتی پس از ریستارت کردن همچنان درصد بالایی از توان پردازشی CPU را به خود اختصاص داده، می توان نتیجه گرفت که این سرویس به درستی کار خود را انجام نمی دهد.

برای رفع مشکل می توانید به صورت دستی این سرویس را غیرفعال کنید. در ویندوز خود عبارت Services را جست وجو کرده و در پنجره ای که باز می شود به دنبال Windows Management Instrumentation بگردید. روی آن راست کلیک کرده و سپس گزینه Restart را بزنید. در صورت احتیاج می توانید به صورت کامل این سرویس را غیرفعال کنید. راه اندازی مجدد رایانه نیز می تواند مشکل گشا باشد. راه اندازی مجدد یک دستگاه الکترونیکی، همچنین می تواند منابع سیستم را آزاد کرده و سرعت از دست رفته را نیز، دوباره به دست آورد.

در انتها گفتنی است که اگر رایانه شما برای هر کار عادی نیز به راه اندازی مجدد احتیاج داشت، این حرکت دیگر راه حل محسوب نمی شود. پس در این شرایط، بهتر است به جای اینکه هر بار با راه اندازی مجدد دستگاه الکترونیکی، آن را متوقف کنید، به دنبال یافتن علت اصلی مشکل باشید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 آذر 1399 بروزرسانی: 14 آذر 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 810

به "چرا با ری استارت کردن کامپیوتر بسیاری از مسائل آن برطرف می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا با ری استارت کردن کامپیوتر بسیاری از مسائل آن برطرف می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید