سفر به کویر دق سرخ ؛ یکی از جاذبه های دیدنی اصفهان

به گزارش مجله مدیاپلیر، کویرها خود به خود آنچنان پدیده های شگفت انگیزی هستند که به تنهایی یکی از قطب های گردشگری به حساب می آیند. تورهای گردشگری کویر دق سرخ آسمان تاریک آنجا و رصد ستارگانش، سکوت و آرامش بی نظیرش، حیات وحش بکرش و پدیده های جذاب زمین شناسی آن را به عنوان جاذبه های تماشایی آنجا مثال می زنند.

سفر به کویر دق سرخ ؛ یکی از جاذبه های دیدنی اصفهان

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

شهر زواره از توابع شهرستان اردستان است. در شمال استان اصفهان و در جنوب کویر نمک قرار گرفته. بعضی تاریخ دانان می گویند زادگاه کاوه آهنگر است. قدمتی کهن و باستانی دارد و نامش را از زواره برادر رستم گرفته اند. از قرن چهارم با عنوان مدینه السادات نامیده شد و در طی قرون گذشته تاریخ دانان بسیاری در آثار خود به نام زواره و شخصیت های برجسته آن پرداخته اند. ساختار گلی زواره و معماری ایرانی اصیل آن همواره این جا را به یک مقصد عالی برای توریست های خارجی تبدیل کرده است. اما آنچه جالب توجه است اینکه این روزها و در فصل سفر به کویر، کویر دق سرخ زواره بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

دق سرخ

کویر دق سرخ وسعتی به طول تقریبی 50 کیلومتر و عرض 20 کیلومتر را در شمال شرقی شهر زواره از آن خود کرده است. با کوه هایی کم ارتفاع در کنار جنگل های تاغ که از کویر مرکزی ایران جدا شده است. یکی از جاذبه های این کویر هم تپه شنی بزرگی است که تقریباً در مرکز این کویر واقع شده است و آشیانه عقاب های منطقه است. جایی که در میان بیشتر کویرنوردان به آشیانه عقاب معروف شده است. جالب است به شما بگویم در این کویر معادن نمک، طلا و سرب وجود دارد و احتمالاً نفت نیز در آن پیدا می گردد.

یک لایه نمک با ضخامت متغیّر سطح کویر را پوشانده است. شب ها روشنایی مهتاب بر این دشت نمک می تابد و بلورهای نمک نور را بازتاب می دهند. این عارضه سطح کویر را به شکل چشم نوازی درخشان می نماید. و مانند آینه ای خرد شده در هر گوشه کویر پراکنده است. از این روست که کویر دق سرخ مأوای کمپ زنان و علاقمندان به کمپینگ در کویر است.

علاوه بر این زمینها، چندضلعی های نمکی حاشیه کویر شکل دیگری است که چشم اندازی دیدنی دارد و گاهی ارتفاع آن ها تا 15 سانتی متر هم می رسد. در محدوده میانی کویر به دلیل نمک فوق العاده زیادی که دارد، حتی گیاهان نمک دوست نیز به چشم نمی خورند.

دق سرخ جاذبه گردشگری

کویر نوردی

کویرها خود به خود آنچنان پدیده های شگفت انگیزی هستند که به تنهایی یکی از قطب های گردشگری به حساب می آیند. تور های گردشگری کویر دق سرخ آسمان تاریک آنجا و رصد ستارگانش، سکوت و آرامش بی نظیرش، حیات وحش بکرش و پدیده های جذاب زمین شناسی آن را به عنوان جاذبه های تماشایی آنجا مثال می زنند. همانجا که تا چشم کار می نماید کویر است. تا دلت بخواهد، و بزرگی و عظمت پروردگار تنها چیزی است که با دیدن آن از خاطر هر بیننده ای عبور می نماید.

عکاسی در کویر دق سرخ

جنگل های تاغ زواره یکی دیگر از جاذبه های گردشگری هستند. عامل مهم تثبیت شن های روان منطقه که زمین شناسان معتقدند اگر این جنگل ها نبود، سال ها پیش زواره و روستاهایش در میان انبوه ماسه های کویر مدفون شده بودند. مکان مناسبی برای عکاسان حیات وحش است و شغال، روباه، پایکا، چکاوک کاکلی، جغد، باز در آنجا زندگی می نمایند.

تپه های ماسه ای

تپه های ماسه ای مهمترین اشکال این منطقه را تشکیل می دهند و به صورت آشکاری جهت حرکت باد را نشان می دهد و چند ضلعی های نمکی کاسه ای و گنبدی شکل آن از دیگر شگفتی های این منطقه است که ارتفاع آن گاهی تا 15 سانتی متر می رسد. در جایی هم سطح کویر شبیه زمین شخم زده و یا به اصطلاح گل کلمی است و آن زمانی است که کویر تا حدودی رطوبت خود را ازدست می دهد.

بازدید از به جامانده شهر لیلاز

این شهر از نزدیکی بادرود تا انتهای زواره در امتداد دریای سیلک ادامه داشته و آثار فراوانی ازبقایای این شهر شناسایی شده است سفال های رنگین شده و خرده شیشه های بلورین و نادر تا خشت های 40 در20 و 20 در 20 و خرابه ها و قنات ها هر یک گویایی وجود شهری باقدمت 3000 تا 3500 سال است که روزگاری در دل این کویر وجود داشته است.

زمانی که به دق سرخ سفر می کنید باید سواری ها را در یکی از روستاهای مهاباد، موغار، حسن آباد، جعفرآباد، امیران، علی آباد و کچورستاق گذاشته و به کویر بروید. بیشترین آثار و بقایای این شهر را در حوالی همین روستاها خواهید یافت.

تل شیطان

در قسمت های مرکزی کویر تپه های ماسه ای جزیره مانندی به چشم می خورند که به تل شیطان شهرت دارد. فرم کلی تل شیطان به شکلی است که جهت حرکت راستا باد را به خوبی نمایش می دهند و عکس های فوق العاده ای را می توانید هنگامی که نور مهتاب روی آن ها افتاده و سایه شان بر زمین نقش بسته است، از آن ها ثبت کنید.

آدرس کویر دق سرخ

ابتدا به اردستان بروید و سپس به زواره برسید، می توانید به روستای علی آباد یا روستای دنیا آباد برسید. روستای دنیا آباد روستای بسیار کوچکی است و بسیاری از ساکنانش آنجا را ترک کرده اند. از روستا به سمت شمال شرقی حرکت کنید و راه را درون جاده ای خاکی ادامه دهید. راستا بیابانی است و هیچ شباهتی به کویر ندارد اما پس از یک ساعت و نیم با سواری ها به حاشیه نمکزار می رسید.

نکات مهم سفر به کویر دق سرخ

  • حتماً و قطعاً برای رفتن به کویر از راهنماها یاری بگیرید.
  • سواری های آفرودی در روستاها هستند که می توانید از آن ها بخواهید تا شما را به کویر برسانند.
  • بهترین انتخاب می تواند تور زواره باشد که شما را به کویر دق سرخ هم می برد.
  • در روستای علی آباد اقامتگاه بوم گردی هم هست که اگر نمی دانید چطور در کویر کمپ بزنید می توانید در این روستا اقامت کنید.
  • بقایای شهر لیلاز در جایجای کویر پراکنده اند مانند کوزه های شکسته و یا سکه های مسی که نباید هرگز آن ها را به همراه خود بیاورید.
  • بخشی از کویر هست که وسایل الکترونیک و فرستنده رادیویی سواری ها خوب کار نمی نماید و موبایل آنتن نمی دهد. پس حتماً قبل از سفر به عزیزانتان بگویید کجا می روید.

هفت شهر لیلاز

بنای هفت شهر لیلاج یا لیلاز که مرکز آن شهر لاسون بوده، در اثر زلزله و یا هجوم ریگ روان و یا بوسیله افراسیاب ترک بکلی از بین رفته و فقط آثاری از آن باقی است بطوریکه در محل شایع است از بناهای لیلاز پدر کیخسرو کیانی (تخت وتاج کیخسرو به پسر عمویش اروند شاه منتقل شده) بوده که شهر مرکزی بنام پسرش لاسون نامیده شده است.

حدود این شهر ها از موغار آغاز وتا نزدیکی یزد امتداد داشته وبا این ترتیب قطعی است که زواره هم جزء این هفت شهر بوده است .در موقع حفاری و یا بارندگی خرده طلا وچیزهای دیگری در خرابه های این هفت شهر بدست می آید.

منبع: دلتا

منبع: چمدان
انتشار: 18 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 212

به "سفر به کویر دق سرخ ؛ یکی از جاذبه های دیدنی اصفهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به کویر دق سرخ ؛ یکی از جاذبه های دیدنی اصفهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید