جزییات طرح افزایش تعطیلی عید فطر

به گزارش مجله مدیاپلیر، جعفر قادری نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی از طرح نمایندگان برای افزایش تعطیلی عید سعید فطر اطلاع داد.

جزییات طرح افزایش تعطیلی عید فطر

به گزارش فارس، وی اضافه کرد: در این طرح قانون تعطیلی عید سعید فطر اصلاح شده و تعداد روز های تعطیل آن افزایش می یابد.

متن کامل طرح نمایندگان برای اصلاح قانون افزایش تعطیلی عید سعید فطر به توضیح زیر است.

در سال هایی که در تقویم رسمی، ماه رمضان 29 روزه اعلام شده، ولی به دلیل عدم رویت هلال ماه، ماه رمضان سی روزه می گردد و یا در سال هایی که رمضان 30 روزه اعلام شده، ولی به دلیل رویت هلال ماه، ماه رمضان 29 روزه می گردد، با تغییر ارتباط تقویم هجری شمسی و هجری قمری، شاهد تغییر یک روزه تعطیلات هستیم. این تغییر باعث می گردد تا برنامه ریزی نیرو های اداری و خانواده ها با مشکل روبرو گردد.

به نظر می رسد که اگر این قانون به این توضیح اصلاح گردد که در دو حالت ماه رمضان بیست و نه روزه، تعطیلات تقویم شمسی در دو روز اول و دوم شوال و در حالت رمضان سی روزه، تعطیلات در دو روز سی ام رمضان و اول شوال باشد، زمان تعطیلات در تقویم تاریخ هجری شمسی عوض نخواهد شد.

به عبارت دیگر در جهت رفاه حال مردم و قابل برنامه ریزی بودن وقت مردم، می توان پیشنهاد داد که روز اول شوال بصورت قطعی تعطیل و روز دیگر تعطیل بسته به اینکه رمضان سی روزه و یا بیست و نه روزه باشد، روز دیگر تعطیل، قبل و یا بعد از این روز باشد.

در این حالت وقتی که براساس پیش بینی تقویم هجری شمسی، چه ماه رمضان 30 روزه و یا 29 روزه باشد، دو روز تعطیل رسمی وجود دارد، به گونه ای که اگر رمضان 30 روزه بود، روز 30 رمضان و اول شوال تعطیل باشد و اگر رمضان 29 روزه بود روز های اول و دوم شوال تعطیل اعلام گردد. مزیت این اقدام این است که اگرچه دو روز تعطیل در تقویم هجری قمری متغیر است، ولی دو روز تعطیل در تقویم هجری شمسی ثابت و برای تهیه بلیط سفر و برنامه سرگرمی خانواده ها و انجام امور کاری و اداری قابل برنامه ریزی است.

برای حل این مشکل، قانون مربوطه به توضیح ذیل اصلاح میگردد:

متن طرح:

ماده واحده: ماده واحده قانون تعطیلی عید سعید فطر مصوب 1390/6/6 به توضیح ذیل اصلاح می گردد:

عبارت عید فطر در ماده (1) لایحه قانونی معین تعطیلات رسمی کشور مصوب 8/4/1359 شورای انقلاب به عبارت عید سعید فطر دو روز (روز سی ام ماه رمضان (در صورت سی روزه بودن ماه رمضان) و اول شوال و یا اول و دوم شوال (در صورت 29 روزه بودن ماه رمضان)) اصلاح می گردد.

این قانون از تاریخ تصویب لازم الاجراء است.

منبع: فرارو
انتشار: 2 تیر 1401 بروزرسانی: 2 تیر 1401 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1590

به "جزییات طرح افزایش تعطیلی عید فطر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات طرح افزایش تعطیلی عید فطر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید