با کشور صاعقه ها آشنا شوید

به گزارش مجله مدیاپلیر، زیست بوم: صاعقه یا آذرخش یک پدیده طبیعی است که همیشه در کره زمین و حتی در برخی دیگر از سیارات منظومه شمسی وجود داشته و دارد، اما آذرخش هایی که در آفریقای جنوبی و به ویژه در آسمان مرکز آن پرتوریا ایجاد می شود به قدری دیدنی است که به نام یک جاذبه گردشگری این شهر شناخته می شود.

با کشور صاعقه ها آشنا شوید

دانشمندان پدیده های جوی معتقدند که در هر ثانیه به طور میانه 100 صاعقه در کره زمین ایجاد می شود که دارای انواع مختلف با اثرات متفاوتی هستند، ولی صاعقه هایی که در پرتوریا پدید می آیند در شکل، اندازه و قدرت از صاعقه های مشابه در دیگر نقاط جهان فرق دارند، از اینرو این پدیده شگفت انگیز و در برخی موارد مخوف در کنار شکوفه های ارغوانی رنگ درخت جاکراندا یکی دیگر از جاذبه های گردشگری این شهر بشمار می آید.

صاعقه های پرتوریا در کل در آفریقای جنوبی به ویژه به سبب واقع شدن در نیم کره جنوبی زمین و نزدیکی به قطب جنوب و هم قرار گرفتن آن در منتهی الیه قاره آفریقا در حد فاصل دو اقیانوس اطلس و هند با دو آب سرد و گرم هر کدام از ویژگی های خاصی برخوردار است .

این صاعقه ها که از بهار آفریقای جنوبی در ماه اکتبر (مهر) آغاز می شوند تا آخر اواخر پاییز این کشور در ماه ژوئن (خرداد) ادامه می یابند، معمولا خوشه ای بزرگ، ممتد و با قدرت آزادسازی برق بسیار زیاد هستند به گونه ای که در یک چشم به هم زدن می توان تا هشت نقطه دارای صائقه های خوشه ای کوچک و بزرگ را در افق مشاهد کرد.

از همین رو است که شهروندان و به ویژه گردشگران در این کشور هنگام مشاهده چنین پدیده ای که به کرات هم اتفاق می افتد با علم به قدرت تخریبی بالای آن، حتما دقایقی توقف کرده به تماشای زیبایی های آن می پردازند.

این پدیده طبیعی علاوه بر جاذبه های زیبایی که در طبعیت آفریقای جنوبی و مرکز ایجاد می کند خسارت های سنگینی را هم بر محیط و بر اموال و وسایل زندگی شهروندان آن وارد می کند به گونه ایی که سالانه بطور میانگین 100 کشته برجای می گذارد و خسارت های زیادی را هم به وسایل سر راه خود وارد می کند، بطور مثال براحتی می توان شاهد تخریب بخشی از جاده ها و گوشه ای از ساختمان های این شهر از طریق آذرخش بود.

در آخرین خبر، چهارشنبه گذشته بود که یک مادر سفیدپوست پرتوریایی در شرق این شهر هنگام پیاده شدن از خودرو خود در زمان بازگرداندن فرزندانش از مدرسه، در پی برق گرفتگی ناشی از صاعقه جان باخت.

در 23 آبان ماه امسال با آغاز رعد و برق بر فراز آسمان مزرعه ای در استان کوزولوناتال در حوالی بندر دوربان که محل برگزاری جشن عروسی دو جوان بود، شش میهیمان این مراسم در دم جان باختند، دو نفر از آنها در بیمارستان کشته و 76 نفر از آنها هم مجروح شدند.

به ویژه اینکه این پدیده طبیعی الکتریکی بیشترین خسارت ها را به تجهیزات و وسایل الکتریکی منازل و اداره ها وارد می کند.رقم خسارت مالی سالانه ناشی از تخریب اموال عمومی و خصوصی متاثر از اثر تخریبی صاعقه در این کشور گرچه دقیقا مشخص نیست، ولی قابل توجه است.

در باره این پدیده طبیعی همیشگی در آفریقای جنوبی در میان اقوام سیاه و سفید و رنگین پوست و قبیله های 11 گانه آن اعتقادات، آداب و رسوم خاص و بعضا خرافات خاص رایج است.

مثلا در بین مردم قبیله زولو، همچون دیگر قبیله های آفریقای، باورهای خرافی زیادی وجود دارد به این مضمون که اگر رعد و برق باعث مرگ کسی شود، مردم برای آن فرد کشته شده، مراسم سوگواری برگزار نمی کنند و حتی او دفن هم نمی کنند، ناگفته نماند که سفید پوستان مهاجر اروپایی در این کشور بدون توجه به این خرافات کشته شدگان را دفن می کنند.

در این کشور اگر درختی از طریق رعد و برق واژگون شود، محال است مردم از چوب آن استفاده کنند و چنانچه رعد و برق به احشام بگیرد، گوشت آن گاو و یا گوسفند را به هیچ وجه استفاده نمی کنند، ولی برخلاف مورد انسان های کشته شده از رعد برق، این حیوانان مرده را دفن می کنند.

منبع: برترین ها
انتشار: 14 مرداد 1400 بروزرسانی: 14 مرداد 1400 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1257

به "با کشور صاعقه ها آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با کشور صاعقه ها آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید