استفاده از شیوه های سنتی کسب و کار از طریق آژانس های گردشگری محکوم به شکست است

به گزارش مجله مدیاپلیر، ایسنا/ براساس اخبار منتشر شده، استفاده از شیوه های سنتی کسب و کار از طریق آژانس های گردشگری محکوم به شکست است.

استفاده از شیوه های سنتی کسب و کار از طریق آژانس های گردشگری محکوم به شکست است

امیر نشگلیان، طراح یک پلتفرم گردشگری اظهار کرد: بطور کلی عدم اتصال کسب و کارهای سنتی به تجارت الکترونیک موجب می شود که مزیت رقابتی جدیدی نداشته باشند و عدم برخورداری از این مزیت رقابتی در شرایطی تهرانی ها با تجارت الکترونیک توانسته اند دست روی بازارهای شهرستان ها بگذارند، این کسب و کارها را به سمت شکست می کشاند، چرا که طبیعتا امکان رقابت کسب و کار سنتی با کسب و کار الکترونیک پایین است و این امر باعث کاهش ترنور مالی سالانه آژانس های گردشگری و در نهایت تعطیلی و جمع شدن کسب و کارهای مالی اینچنینی می شود.

وی گفت: پیش از شیوع کرونا نیز آژانس های بسکمک آغاز به واگذاری، فروش و تعطیلی کسب و کار خود کردند، چرا که قادر به بروز کردن کسب و کار خود نبودند. تجارت الکترونیک هزینه دارد و علاوه بر طراحی سایت، نیازمند ارائه خدمات شبانه روزی در سایت است که تحقق این امر نیازمند پشتیبانی، نگهداری و توسعه است. متاسفانه آژانس های گردشگری به دلیل اینکه با این اقدام متحمل هزینه های بسکمک می شوند از آن پشتیبانی و استفاده نمی کنند.

وی طراح یک پلتفرم گردشگری است، با اشاره به اینکه پلتفرم هایی نظیر ترابیس می توانند به این کسب و کارها کمک کند، چرا که با انجام تمامی این خدمات، کارمزد اندکی را دریافت می کنند، توضیح داد: برخی آژانس ها نیز اقدام به فروش بلیت های خود از طریق اینستاگرام کرده اند ولی اینستاگرام بستر جستجوی مناسبی نیست و خدمات تکمیلی مناسبی را نیز ارائه نمی دهد. برخورداری از یک پلتفرم مخصوص نه تنها برای فضای گردشگری بلکه برای صنایع نیز بهبود دهنده کسب و کار است و آنها ضمن ارائه و نمایش خدمات خود به مراتب هزینه های کمتری را به عنوان کارمزد پرداخت می کنند.

نشگلیان اظهار کرد: گستره رقابت آژانس های گردشگری با استفاده از چنین پلتفرم هایی، به فضای شهری محدود شده و دیگر در رقابت با تهران و شهرهای بزرگ نیستند و با رقابت با همشهری های خود می توانند خدمات بهتری را نیز عرضه کرده و تنها بر بهبود خدماتشان تمرکز کنند. تمام تمرکز پلتفرم ها بر توسعه خدمات و بهبود خدمات فروش محصولات آژانس ها و افزایش گردشگرانی است که به خرید از پلتفرمشان می پردازند و آژانس ها نیز با استفاده از این امکان، از توسعه تجارت الکترونیک معاف می شوند.

وی افزود: در صورت انجام تحلیل های آماری در این حوزه، تعداد مسافران و روزهایی که تعداد مسافر بیشتری به آژانس ها مراجعه می کنند نیز معین خواهد شد و میتوان براساس دیتاهای حاصل شده برای بهترین برنامه ریزی ها جهت ارائه خدمت و البته بهترین بهره وری در حوزه سفرها بهره گرفتف برای مصال برای سفر به کیش و مشهد از استان مرکزی که اتفاقا مشتری های زیادی هم دارد با استفاده از این اطلاعات میتوان نسبت به تنظیم یک روز معین، برنامه ریزی، تنظیم قرارداد با خطوط هوایی و جذب مسافران اقدام کرد در این صورت مسافران نیز برنامه خود را براساس همین زمانبندی تنظیم خواهند کرد.

نشگلیان تاکید کرد: تنها مانعی که برای اجرایی شدن تجارت الکترونیک در عرصه خدمات گردشگری وجود دارد این است که آژانس ها بخواهند به فرایند فروش سنتی خود ادامه داده و در مقابل استفاده از روش های نوین مسافربری و پلتفرم های گردشگری خودداری کنند که در این صورت نیز با در نظر گرفتن مقدار رقابت سنگین شکل گرفته و هزینه های سنگین موجود، در این حوزه دوام زیادی نخواهند داشت.

وی توضیح داد: در سالهای اخیر آژانس ها و فعالان گردشگری رقابت سختی با مرکز نشینان دارند، تهرانی ها با فراهم کردن فضایی برای حذف واسطه گری توانسته اند مشتریان شهرستان ها را جذب کرده و باعث تعطیلی دفاتر زیادی در شهرستان ها شوند، این درحالیست که حذف شدن ارائه دهندگان خدمات گردشگری باعث آسیب به کل صنعت گردشگری استان ها خواهد شد.

نشگلیان درخصوص پلتفرمی که طراحی کرده اظهار کرد: این پلتفرم یک پنل مدیریت آژانسهاست که خدمات توسعه و بهبود فضای کسب و کار را برای آژانس ها به همراه دارد و در حال حاضر بعد از ورود آزمایشی کوتاه مدت توانسته است در رقابت بالا در سرچ های تورهای اراک، رنکینگ اول گوگل را به خود اختصاص دهد، این مهم باعث خواهد شد که فضای رقابتی آژانس های اراک با تهرانی ها فراهم شود. همچنین حداقل تاثیر این پلتفرم، بازگشت رقابت آژانس های گردشگری و مسافربری به داخل استان است و با گذشت زمان موجب احیای مجدد گردشگری استان خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه اگر حدود 5 آژانس اراک با پلتفرم ترابیس همکاری کنند، به راحتی می تواند با اجماع آماری، منجر به برقراری پروازهای فرودگاه اراک شود، در خصوص امکاناتی که این پلتفرم ارائه می دهد توضیح داد: در صورت استفاده فراگیر آژانس ها خروجی پلتفرم ترابیس برای گردشگری اراک می تواند علاوه بر توسعه فعالیت آژانس ها، راه اندازی مجدد پروازهای فرودگاه اراک، جذب گردشگر به مقصد استان، تقویت اقامتگاه های بومگردی و جذب سرمایه و جلوگیری از خروج پول و سرمایه از استان باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 16 خرداد 1401 بروزرسانی: 16 خرداد 1401 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1573

به "استفاده از شیوه های سنتی کسب و کار از طریق آژانس های گردشگری محکوم به شکست است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از شیوه های سنتی کسب و کار از طریق آژانس های گردشگری محکوم به شکست است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید