نکات مهمی که هنگام ازدواج باید بدانید

به گزارش مجله مدیاپلیر، یک روانشناس گفت: اگر قصد ازدواج دارید با افراد کمال گرای منفی ازدواج نکنید.

نکات مهمی که هنگام ازدواج باید بدانید

به گزارش گروه رسانه های مجله مدیاپلیر، مجتبی حبیبی روانشناس و مشاور خانواده در گفت وگو با مجله مدیاپلیر، درباره اثرات کمال گرایی در ازدواج اظهار کرد: هر فردی برای تصمیم گیری و انتخاب همسر آینده معیار هایی را برای خود معین می نماید تا بر مبنای آن ها بتواند مناسب ترین فرد را انتخاب کند و با این عینک وارد شناخت، آشنایی و خواستگاری می گردد.

این روانشناس با بیان اینکه گاهی افراد معیارهایشان را برای ازدواج بسیار گسترده و با جزئیات بی شمار معین می نمایند، اضافه نمود: فکر می نمایند باید طرف مقابل با تمام معیار ها همخوانی داشته باشد، که این یکی از ویژگی روانشناختی در افراد است که آن را به عنوان کمال گرایی می شناسیم.

او با اشاره به اینکه کمال گرا ها معیار های بی شماری برای انتخاب همسر دارند، ادامه داد: صرف نظر کردن از هر کدام از معیارها برایشان سخت و ناممکن است و به همین دلیل ازدواج تا حد زیادی به تعویق می افتد که شاید شرایط ایده آلی را که به دنبالش است بیابد و در نهایت احتمالا بیزاری و خستگی نیز به وجود خواهد آمد.

حبیبی گفت: اصولا چیزی به عنوان ایده آل و کامل در جهان وجود ندارد، صبر کردن و گشتن به دنبال چنین آرزویی کوششی بی ثمر خواهد بود و ممکن است فرد را به جایی برساند که در نهایت به دلیل خستگی تصمیمی سریع و اشتباه بگیرد.

این روانشناس اضافه نمود: وقتی ذره بین به دست دارید نمی توانید ایراد ها را نبینید و در واقع وقتی فرد کمال گراست، نمی تواند به کم راضی گردد و یا گذشتن از یک سری معیار ها برایش سخت خواهد بود و حتی اگر بگذرد بعد از ازدواج احساس پشیمانی خواهد نمود.

او با تاکید براینکه اگر قصد ازدواج دارید با کمال گرا های منفی ازدواج نکنید، اضافه نمود: کمال گرا های منفی حتی وقتی به آنچه خواسته اند هم می رسند نیز راضی نیستند و به اهداف بالاتر فکر می نمایند آن ها در همه زندگی بهترین ها را می خواهند، این گروه از کمال گرا ها نه خودشان را می پذیرند، نه دیگران را چراکه از دیدگاه آنها، بقیه افراد هم کامل نیستند و مثل آنها، به اندازه کافی برای پیشرفت کوشش نمی نمایند.

حبیبی با بیان اینکه کمال گرا های منفی، در سه بعد شناختی مشکل دارند، گفت: آنها معیار های غیرمنطقی برای تعریف موفقیت دارند که هیچکس نمی تواند کاملا در آن چارچوب ها بگنجد، این افراد خودنظارتیشان اشکال دارد یعنی عملی را که در حال انجامش هستند ناچیز می شمارند و همواره حس می نمایند کوشش شان کافی نیست و کمال گراهای منفی خودارزیابی شان نقص دارد یعنی دیدگاه شان نسبت به دستاورد های شان معقول نیست و اغلب هر چه به دست آورده اند، کوچک می شمارند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 78

به "نکات مهمی که هنگام ازدواج باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات مهمی که هنگام ازدواج باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید