وزارت بهداشت: مشکل رشته های کم متقاضی از نظام پرداخت است

به گزارش مجله مدیاپلیر، مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره علت کاهش متقاضی بعضی رشته های تخصصی گفت: کاهش متقاضی رشته های تخصصی مانند بیهوشی و اطفال نیز به علت نظام پرداخت است. این رشته ها از نظر تعداد کشیک، دوره دستیاری، دوره آموزش و مقدار فشار روانی سخت هستند.

وزارت بهداشت: مشکل رشته های کم متقاضی از نظام پرداخت است

دکتر سید امیرپاشا طباییان در مصاحبه با ایسنا، در پاسخ به پرسشی درباره آنالیز علل کاهش متقاضیان بعضی رشته ها مانند جراحی قلب و جراحی اطفال از بعد آموزشی گفت: در بحث آموزش پزشکی، تمام بخش های وزارت بهداشت در کوشش هستند که باکیفیت ترین آموزش پزشکی ارائه گردد. در مورد موضوع افزایش ظرفیت ها هم وزارت بهداشت گفت ابتدا باید زیرساخت های لازم ایجاد شوند.

وی اضافه کرد: اگر در کلاسی که ظرفیت صد نفره دارد، 150 دانشجو را داشته باشیم، قطعا آموزش تضعیف می گردد. اما اگر تجهیزات لازم مانند دانشکده، بیمارستان های آموزشی، آزمایشگاه مجهز و یونیت های دندانپزشکی فراهم باشد، افزایش ظرفیت، اتفاق مبارکی است چرا که هرچه پزشک بیشتری داشته باشیم، خدمت رسانی به مردم ساده تر می گردد.

مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر این که کیفیت آموزش پزشکی از خطوط قرمز معاونت آموزشی است و بر روی کیفیت آموزش نظارت های جدی وجود دارد، گفت: گروه های مختلفی در رشته های پزشکی عمومی، دستیاری، پرستاری و دیگر رشته های علوم پزشکی شرایط هر رشته را از نظر تعداد استادان آنالیز می نمایند. تمام رشته هایی که در وزارت بهداشت وجود دارند، گروه بورد دارند و این گروه ها متشکل از اعضای هیئت علمی باسابقه و پیشکسوتان این رشته هستند. آن ها در کنار وزارت بهداشت، هر ساله رشته ها را از نظر قابلیت جذب دانشجو و یا ادامه تربیت دانشجو ارزیابی می نمایند. گاهی اوقات گروه های بورد اعلام می نمایند که رشته ای از نظر استاد، تعداد بیمار و آموزش ضعیف است و سال جاری توانایی پذیرش دانشجو را ندارد. این نظارت ها مرتبا برای آموزش پزشکی وجود دارد و اعتباربخشی های لازم صورت می گیرد.

مشکل رشته های کم متقاضی از نظام پرداخت است

طباییان در ادامه با اشاره به اخبار منتشر شده درباره کاهش متقاضیان بعضی رشته ها گفت: در رشته های تخصصی پایه مانند بیهوشی، طب اورژانس، داخلی، جراحی و زنان با کمبود متقاضی روبرو هستیم و رشته های فوق تخصصی مانند جراحی قلب، جراحی قفسه سینه و جراحی اطفال نیز خواستار چندانی ندارند. این که در رسانه ها گفته می گردد رشته قلب متقاضی ندارد به این معنی است که رشته جراحی قلب با کمبود متقاضی روبرو است.

وی ادامه داد: کاهش متقاضی رشته های تخصصی مانند بیهوشی و اطفال نیز به علت نظام پرداخت است. این رشته ها از نظر تعداد کشیک، دوره دستیاری، دوره آموزش و مقدار فشار روانی، سخت هستند. به طور مثال، متخصص طب اورژانس همیشه در اورژانس مشغول به خدمت است و سخت ترین قسمت بیمارستان، اورژانس است. این پزشک تمام زندگی خود را باید در اورژانس بگذارند، اجازه تاسیس مطب ندارد و کار خصوصی به جز در بیمارستان ها نمی تواند انجام دهد. اگر نظام پرداخت، که بخش کوچکی از آن به وزارت بهداشت مربوط می گردد، اصلاح گردد، علتی ندارد این رشته ها متقاضی نداشته باشند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: از جنبه آموزشی نیز کوشش های بسیاری صورت گرفته است، به طور مثال در گذشته، دانشجویان فقط می توانستند 5 رشته انتخاب نمایند، اما ما سال جاری امکان انتخاب 100 رشته محل را عملی کردیم. علاوه بر آن، بومی سازی و بومی گزینی را به عنوان یک راه چاره برای بهره مندی منطقه ها محروم از متخصصان انتخاب نموده و سعی کردیم سهمیه ای برای افراد بومی ایجاد کنیم.

وی اعلام کرد: ما با تمامی اعضای سه گروه رشته های فوق تخصص جراحی قلب، جراحی قفسه سینه و جراحی اطفال که متقاضی کمی دارند، جلساتی برگزار کردیم. عمده ترین مسئله ای که همه گروه ها گفتند، مربوط به نظام پرداخت است. کسی که مدرک فوق تخصص جراحی قلب دارد، چهار سال در رشته جراحی عمومی تحصیل نموده است، سپس باید دوره دستیاری بسیار سخت جراحی فوق تخصصی قلب را سپری کند. زمانی که این پزشک فارغ التحصیل می گردد، عایدی چندانی ندارد و ارزش کارش دیده نمی گردد. این در حالی است که اگر متخصص جراحی باقی می ماند، عایدی بیشتری کسب می کرد.

موضوع مهاجرت استادان علوم پزشکی در دستور کار وزارت بهداشت بوده و هست

مشاور معاون آموزشی وزارت بهداشت درباره راه چاره های این وزارتخانه برای جلوگیری از مهاجرت استادان دانشگاه های علوم پزشکی اعلام کرد: وزیر بهداشت از روز اولی که عهده دار این سمت شدند، پیگیر موضوع مهاجرت استادان علوم پزشکی بودند و چندی قبل پیگیری های ایشان به نتیجه رسید و چندین موضوع در این رابطه دنبال شد.

وی ادامه داد: برداشتن سقف کارانه در منطقه ها محروم و افزایش سقف حقوق و اصلاح پلکانی از جمله این موارد بود. در شرایط پلکانی، هر چه کار بیشتری به وسیله پزشک انجام گردد، عایدی وی کمتر می گردد. چنین قانونی در هیچ کجا وجود ندارد و قابل قبول نیست. این تصمیم اشتباهی که در دولت قبل گرفته شد، به مهاجرت تعداد زیادی از اعضای هیئت علمی علوم پزشکی منجر شد. در حال حاضر با اصلاح نظام پرداخت و پلکان بسیاری از مسائل حل شده و اگر امکانات دیگری نیز برای اعضای هیئت علمی فراهم گردد، شرایط بهتر خواهد شد.

طباییان در سرانجام اعلام کرد: علاوه بر این، ما پزشکان از امکانات این کشور برای پیشرفت استفاده نموده ایم، ما هم باید این وجدان کاری را داشته باشیم که، چون در این کشور آموزش دیده ایم و سطح علمی ما در همین مملکت ارتقاء یافته است، بنابراین باید بمانیم و به مردم خود خدمت کنیم. گاهی شرایط خوب است و گاهی بد. در چند سال گذشته شرایط سخت و سخت بود، اما امیدواریم در دوره وزارت فعلی شرایط بهتر گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 29 مهر 1401 بروزرسانی: 29 مهر 1401 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 1672

به "وزارت بهداشت: مشکل رشته های کم متقاضی از نظام پرداخت است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت بهداشت: مشکل رشته های کم متقاضی از نظام پرداخت است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید