فوتبال تهران اسیر مهندسی انتخابات، پایتخت در چالش چسبیده ها!

به گزارش مجله مدیاپلیر، برگزاری انتخابات ریاست هیئت فوتبال تهران به یک چالش برای فدراسیون فوتبال تبدیل شده است.

فوتبال تهران اسیر مهندسی انتخابات، پایتخت در چالش چسبیده ها!

به گزارش ، برگزاری انتخابات ریاست هیئت فوتبال استان تهران در هفته های اخیر به یکی از چالش های مهم بین فدارسیون فوتبال و وزارت ورزش و جوانان تبدیل شده است.

این انتخابات که از زمان معرفی نامزد ها حواشی زیادی اطراف آن وجود داشته پس از تائید 13 نفر به نام های حبیب الله ابولحسن شیرازی، مهدی ملک آبادی، علیرضا یزدانی، بهزاد عباسی، علی ایلیکا، حسین صالح، مجید کیومرثی، اسماعیل گودرزی، علی اصغر زرگر، غلامرضا سعادتی زهرائی، ابولفضل خداقلی پور، حسین خبیری و نیما نکیسا قرار بود 14 شهریور برگزار شود، اما در فاصله یک روز مانده تا برگزاری این انتخابات به دلیل اینکه رضا گل محمدی، مدیرکل ورزش و جوانان تهران با غیر قانونی گفتن هرگونه تغییر در اعضای این مجمع و اینکه طبق اساسنامه دبیر مجمع باید بین 7 تا 15 روز قبل از برگزاری آن فهرست افراد حاضر در مجمع را به نامزد های انتخاباتی ارسال کند، اقدام عباس تیموری (دبیر هیئت فوتبال تهران) برای تغییر در اعضای مجمع (حذف حیدر بهاروند، عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال به دلیل ساکن نبودن در تهران، حذف کننده تیم بانوان ستارگان ورامین و اضافه کردن کننده هیئت فوتبال جنوب شرق) را خلاف اساسنامه دانسته و در نهایت با پیگیری هایش مهدی تاج را مجبور کرد انتخابات را لغو کند.

پس از این اتفاق رئیس فدراسیون فوتبال گفت تا معین شدن تاریخ جدید برای برگزاری مجمع، حبیب الله ابوالحسن شیرازی، رئیس هیئت فوتبال تهران به عنوان سرپرست به فعالیت خود ادامه می دهد. این موضوع تنش بین فدراسیون و وزارت ورزش را افزایش داد تا جایی که سازمان بازرسی کل کشور نامه ای را به سئول نشین ها ارسال نموده و در آن قید کرد که ادامه کار فردی که به عنوان نامزد قرار است در دوره آینده انتخابات شرکت کند ایراد قانونی دارد، اما فدراسیون فوتبال اعتقاد دارد طبق ماده 21 اساسنامه هیئت های استانی اگر بنا به هر دلیلی پس از مهلت مقرر، برگزاری انتخابات به تاخیر بیفتد، رئیس فدراسیون فوتبال می تواند فردی را برای اداره امور در هیئت فوتبال انتخاب کند.

البته فدراسیون در شرایطی به این اساسنامه استناد می نماید که اساسنامه مذکور جای تصویب در مجمع فدراسیون فوتبال، در هیئت رئیسه آن تصویب شده است.

در طول ماه های اخیر نامه های زیادی به فدراسیون فوتبال درباره برطرف ایراد و ابهام های قانونی برای برگزاری مجمع انتخاباتی هیئت فوتبال تهران ارسال شده است.

ابتدا محمدرضا داورزنی، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان پس از دریافت نامه سازمان بازرسی کل کشور درباره ایراد های موجود در برگزاری مجمع انتخاباتی ریاست هیئت فوتبال تهران مانند استناد به اساسنامه هیئت های استانی مصوب هیئت رئیسه فدراسیون، ادامه فعالیت رئیس هیئت پس از اتمام دوره 4 ساله و انجام نشدن ثبت نام از متقاضیان ریاست هیئت فوتبال به دنبال گذشت 8 ماه از این دوره از سوی دبیرمجمع، در تاریخ 13 شهریور این نامه را به مهدی تاج ارسال می نماید.

پیرو نامه داورزنی به تاج، رضا گل محمدی هم این نامه را به عباس تیموری دبیر هیئت فوتبال تهران و دبیر مجمع ارسال می نماید.

روز 14 شهریور ابراهیم شکوری، سرپرست دبیرکلی فدراسیون فوتبال نامه ای به رضا گل محمدی ارسال نموده و با پذیرش ابهام های قانونی اساسنامه هیئت های استانی اعلام می نماید با توجه به اینکه تمامی هیئت های فوتبال زیر نظر فدراسیون و مطابق با اساسنامه هیئت فوتبال استان ها فعالیت می کنند، استان تهران نیز از این قاعده مستثنی نیست.

این نامه با پاسخ مدیرکل ورزش و جوانان تهران همراه می شود و او ضمن غیرقانونی خواندن ادامه فعالیت حبیب الله شیرازی در هیئت تهران به عنوان سرپرست، از رئیس فدراسیون فوتبال می خواهد نسبت به معرفی سرپرست جدید و برگزاری انتخابات اقدام عاجلی به عمل آورد.

متن نامه گل محمدی: دبیرکل محترم فدراسیون فوتبال، بدین وسیله اشعار می دارد قبول ایراد قانونی نامه سربازرس محترم بازرسی کل امور ورزش و جوانان از سوی آن فدراسیون محترم، دلالت بر خواست قانونی این اداره کل مبنی بر لزوم معرفی سرپرست هیئت پس از انتها مهلت چهارساله است؛ لذا با عنایت به کاندیدا شدن آقای شیرازی، ریاست محترم سابق هیئت و لزوم ارائه فرصت های برابر برای کلیه داوطلبین خدمت در هیئت، درخواست می شود نسبت به معرفی سرپرست هیئت با صلاحدید آن فدراسیون محترم و برگزاری انتخابات ریاست هیئت تهران اقدام عاجل صورت پذیرد. بدیهی است عدم اقدام آن فدراسیون و موکول نمودن آن به اصلاح اساسنامه از نظر این کل به صلاح نبوده و از آنجایی که اساسنامه هیئت فوتبال به تصویب مجمع نرسیده است ادامه حضور نامبرده در رأس هیئت مغایر با قانون تلقی شده و حتی تأیید اساسنامه نیز، عطف به ماسبق نمی شود که امید است با دستور و درایت جنابعالی به حق قانونی جامعه بزرگ فوتبال استان تهران محقق شود.

به نظر می رسد کوشش و پیگیری فدراسیون فوتبال و شخص مهدی تاج برای باقی ماندن شیرازی در مسند ریاست هیئت فوتبال با وجود اذعان سرپرست دبیرکلی فدراسیون به موجه نبودن اساسنامه هیئت های استانی استان تهران از 2 حالت خارج نیست. یا او سعی دارد با حفظ شیرازی که در صندلی عضو هیئت رئیسه سازمان لیگ هم فعال است، انتخابات استان تهران و تغییر اساسنامه هیئت های استانی را تا زمان برگزاری مجمع آینده فدراسیون که تاریخی هم برای آن اعلام نشده به تعویق اندازد و به نوعی دست به مهندسی انتخابات بزند تا در صورت فراهم شدن حضور مجددش در انتخابات فدراسیون، رای شیرازی را به سود خودش داشته باشد یا تاج و سایر همکارانش بیم دارند با تن دادن به دستور های مسئولان اداره کل ورزش و جوانان پایتخت و وزارت ورزش، اقدامی که برای ادامه فعالیت رئیس هیئت بعضی استان ها پس از اتمام دوران تصدی شان انجام داده اند به صورت یک تخلف بزرگ مطرح شود.

با توجه به تاکید سازمان بازرسی کل کشور هرچه سریع تر باید اساسنامه هیئت های استانی تغییر نموده و از مجمع فدراسیون مصوبه بگیرد. شاید برگزاری مجمع عمومی فوق العاده فدراسیون فوتبال راهی برای خارج شدن از این شرایط سخت باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 90

به "فوتبال تهران اسیر مهندسی انتخابات، پایتخت در چالش چسبیده ها!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فوتبال تهران اسیر مهندسی انتخابات، پایتخت در چالش چسبیده ها!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید