رشته مذاهب اسلامی به گرایش های آزمون دکتری نیمه متمرکز فلسفه و کلام سال 99 افزوده شد

به گزارش مجله مدیاپلیر، رشته مذاهب اسلامی طبق اصلاحات دفترچه راهنمای آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 99 به آزمون دکتری فلسفه و کلام اسلامی افزوده شد.

رشته مذاهب اسلامی به گرایش های آزمون دکتری نیمه متمرکز فلسفه و کلام سال 99 افزوده شد

به گزارش خبرنگار دانشگاه مجله مدیاپلیر، با انتشار اصلاحات دفترچه راهنمای آزمون دکتری نیمه متمرکز Ph.D سال 99 مجموعه های امتحانی و مواد آزمون بعضی از رشته ها تغییر کرد. با توجه به اینکه رشته فلسفه و کلام در مقطع دکتری نیمه متمرکز دارای گرایش های متنوعی است و داوطلبان کمتر از دو ماه فرصت دارند تا خود را برای برگزاری آزمون آماده نمایند به آنالیز اصلاحات دفترچه راهنمای آزمون دکتری نیمه متمرکز رشته فلسفه و کلام سال 99 پرداختیم.

رشته فلسفه و کلام در گروه علوم انسانی مجموعه الهیات قرار گرفته است. در سنت اندیشه اسلامی با دانش دیگری نیز به نام کلام نیز روبرو هستیم که اندیشمندان آن به آنالیز، مطالعه و دفاع از عقاید دینی می پردازند. فلسفه در معنای عام خود مشتمل بر مطلق دانش های عقلی و شامل حکمت نظری و عملی و فلسفه های مضاف می گردد. اما در معنای خاص آن دانشی است که از آن تحت عناوین الهیات، فلسفه اُولی، فلسفه علیا، ما بعدالطبیعه، متافیزیک یا علم کلی یاد می گردد.

رشته فلسفه و کلام مذاهب کلامی - شیعه شناسی - دین پژوهی - حکمت متعالیه - حکمت هنرهای دینی - کلام امامیه - کلام شیعه - وهابیت شناسی - کلام - فلسفه اسلامی - فلسفه و کلام اسلامی دکتری سراسری نیمه متمرکز شامل گرایش های امامت، فلسفه دین و مسائل جدید کلامی، کلام تطبیقی، کلام اسلامی، یهود و مسیحیت، ادیان غیرابراهیمی است.

تمامی فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد در رشته های کلام و فلسفه، فلسفه اخلاق و کلام حکمت اسلامی، علوم حدیث گرایش کلام و عقاید، الهیات و معارف اسلامی، سطح سه حوزه امکان شرکت در آزمون دکتری رشته فلسفه و کلام را دارند.

دروس امتحانی رشته فلسفه و کلام اسلامی

درس های آزمون اختصاصی دکتری سراسری رشته فلسفه و کلام مذاهب کلامی - شیعه شناسی - دین پژوهی - حکمت متعالیه - حکمت هنرهای دینی - کلام امامیه - کلام شیعه - وهابیت شناسی - کلام - فلسفه اسلامی - فلسفه و کلام اسلامی شامل زبان عربی، فلسفه، کلام اسلامی، منطق در سطح کارشناسی و کارشناسی ارشد و درس های آزمون عمومیشامل زبان انگلیسی و استعداد تحصیلی می گردد.

با توجه به اصلاحات صورت گرفته در دفترچه آزمون دکتری نیمه متمرکز سال 99 رشته مذاهب اسلامی - تقریب با ردیف 10 به این مجموعه امتحانی اضافه شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 301

به "رشته مذاهب اسلامی به گرایش های آزمون دکتری نیمه متمرکز فلسفه و کلام سال 99 افزوده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشته مذاهب اسلامی به گرایش های آزمون دکتری نیمه متمرکز فلسفه و کلام سال 99 افزوده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید