درگیری نفتی عربستان و آمریکا در راستا یک جنگ بزرگ

به گزارش مجله مدیاپلیر، به گفته کارشناسان٬ درگیری نفتی میان عربستان و آمریکا در نتیجه اقدامات اخیر ریاض که منجر به کاهش چشمگیر قیمت نفت شده٬ به احتمال زیاد دو طرف را به سمت یک جنگ بزرگ می کشاند.

درگیری نفتی عربستان و آمریکا در راستا یک جنگ بزرگ

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از الجزیره هم زمان با آغاز جنگ نفتی اخیری که عربستان به راه انداخت٬ مناسبات میان ریاض و ابوظبی با واشنگتن در نتیجه درگیری منافع طرفین به خطر افتاده است و حتی اگر این جنگ در سایه شیوع کرونا پایدار هم نباشد٬ باز هم روابط آنها بسیار خدشه دار خواهد شد.

جیمز ام دورسی نویسنده وب سایت آمریکایی مدرن دیپلماسی در گزارشی نوشت: تا به امروز عربستان سعودی به دنبال رفتارهای گستاخانه و بی پروا مورد خشم آمریکا واقع شده؛ درحالی که امارات تا این لحظه با وجود اینکه اعلام کرده برای حمایت از جنگ نفتی ریاض و مسکو تولید خود را افزایش خواهد داد پیروز به فرار از رادارهای آمریکایی شده است.

اما سؤالی که در اینجا مطرح می شود آن است که؛ امارات تا کجا می تواند از آتش خشم ایالات متحده فرار کند؟

نویسنده این گزارش خاطرنشان کرد: در تاریخ 12 آوریل جاری با توافق میان اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت و تولیدکنندگان خارج از اوپک٬ قرار شد که تولید نفت به میزان 10 میلیون بشکه در روز کاهش یابد که این امر می توانست از بروز یک بحران فوری جلوگیری کند.

اما یک روز پس از این توافق 13 کننده جمهوری خواه در کنگره به کنندگی از کشورهای تولیدکننده نفت از طریق یک مکالمه تلفنی دوساعته با عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی عربستان به این کشور هشدار دادند.

در این راستا کیفن کرامر سناتور ایالت داکوتای شمالی آمریکا گفت: سعودی ها بیش از یک ماه درگیر یک جنگ علیه تولیدکنندگان نفت آمریکایی بودند و همه اینها درحالی است که ما با همه نیروهایمان از آنها حمایت می کردیم.

وی ادامه داد: این روش درست برای تعامل میان دوستان با یکدیگر نیست و اقدامات آنها غیرقابل توجیه بود و هرگز فراموش نخواهد شد؛ گام بعدی عربستان معین می کند که آیا مشارکت استراتژیک ریاض و واشنگتن قابل ترمیم و نجات یافتن است یا نه.

جیمز ام دورسی٬ نویسنده این گزارش شرح داد: اظهارات و واکنش های اعضای کنگره نشان می دهد که مناسبات عربستان و کنگره در طول دو سال گذشته رو به وخامت و فروپاشی گذاشته و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از جنگ نفتی عربستان بسیار خشمگین است.

اقدامات عربستان در ضربه زدن به صنعت نفت شل آمریکا که به سمت ایجاد حدود 10 میلیون شغل پیش می رود نشان می دهد که ریاض بدون توجه به ترس و نگرانی های واشنگتن و یا اینکه جهان در سایه شیوع کرونا دچار یک آسیب جدی مالی شود٬ همچنان در راستای تحقق منافع خود عمل می کند.

نویسنده مذکور به نقل از علی شهابی تحلیلگر سیاسی و بانکی سابق که اغلب دیدگاه عربستان را منعکس می کند ابراز کرد: عربستان مجبور است ضمن ارزیابی و احتیاط در منابع مالی برای هزینه های اساسی٬ هزینه های بودجه خود را کاهش دهد؛ زیرا این کشور وارد یک جنگ طولانی مدت شده است و تا زمانی که بر سهم خود از بازار انرژی جهانی مسلط شود در آن باقی می ماند.

این نویسنده افزود: ممکن است خشم آمریکا از عربستان به سمت امارات نیز که اعلام کرده از تحرکات عربستان برای کشاندن قیمت نفت به زیر نقطه توازن در مقایسه با قیمت شل آمریکا حمایت می کند٬ کشیده شود.

وی تأکید کرد: در سایه هشدارهای عربستان و احتمالاتی که در رابطه با امارات در این زمینه وجود دارد٬ اعضای کنگره خطوط جنگی جدیدی برای درگیری های آینده ترسیم می کنند که این درگیری به احتمال زیاد در نتیجه شیوع ویروس کرونا و پیامدهای مالی آن حتمی خواهد بود.

طبق اطلاعات نویسنده گزارش مذکور٬ با کاهش احتمالی قیمت ذخایر نفتی و گازی در خلال دهه های آینده به دلیل ظهور برجسته و شاخص نفت شل و منابع انرژی تجدیدپذیر٬ عربستان نیاز دارد سهم خود را در بازار از طریق هزینه های کم تأمین کند. لازم به ذکر است که عربستان یکی از کم هزینه ترین تولیدکنندگان نفت در جهان است.

نویسنده وب سایت مدرن دیپلماسی خاطرنشان کرد: کمبود تقاضا و کاهش قیمت نفت و رکود اقتصاد جهانی اهمیت سهم بازار را افزایش می دهد و بنابراین ممکن است عربستان مجبور شود پروژه های بلندپروازانه خود مانند نئوم را (جزیره رؤیایی محمد بن سلمان در دریای سرخ) کاهش دهد و بر درآمدها و بخش هایی که مولد فرصت شغلی هستند متمرکز شود.

به همین دلیل نویسنده این گزارش شرح داد: برخی از اقتصاددانان معتقدند که عربستان و سایر تولیدکنندگان نفت با پیشبرد توسعه صنایع پلاستیک و شیمیایی برای ایجاد فرصت شغلی و بازاری محلی و منطقه ای پتروشیمی تلاش خواهند کرد.

طبق گفته این نویسنده برخی شاخص ها اشاره می کند که ممکن است عربستان مجدداً از طریق تسلط بر برخی شرکت های اروپایی بر مشتقات انرژی سرمایه گذاری و تمرکز کند.

نویسنده مذکور در خاتمه گزارش خود به نقل از کارشناسان نوشت که بحران کنونی نفت ناشی از چشم انداز 2030 عربستان به ویژه برنامه های آن برای کاهش حجم بیکاری در این کشور و رهایی از وابستگی نفتی آن است.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 497

به "درگیری نفتی عربستان و آمریکا در راستا یک جنگ بزرگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درگیری نفتی عربستان و آمریکا در راستا یک جنگ بزرگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید