خبرنگاران واگذاری 3 هزار میلیارد تومان سهام شرکت های دولتی در سال 98

به گزارش مجله مدیاپلیر، تهران- خبرنگاران- وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: در سال 1398 در مجموع بالغ بر 2 هزار و 998 میلیارد تومان سهام شرکت های دولتی واگذار شده است.

خبرنگاران واگذاری 3 هزار میلیارد تومان سهام شرکت های دولتی در سال 98

به گزارش روز چهارشنبه وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران، خصوصی سازی به عنوان یکی از راه حل های کاهش دخالت دولت در اقتصاد و بهبود عملکرد شرکت های دولتی در ایران در چارچوب سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی مورد توجه و پیگیری جدی قرار گرفته است.

محورهای اقدامات و عملکرد مجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی در حوزه واگذاری شرکت های دولتی در سال 1398 را در 6 محور فروش سهام شرکت های دولتی، واگذاری سهام به عموم مردم، اهلیت خریداران شرکت های دولتی، قیمت گذاری در سهام و دارایی ها، اصلاح روش های واگذاری و تشکیل کارگروه بررسی واگذاری ها می توان دسته بندی کرد.

در بخش فروش سهام شرکت های دولتی، در نیمه اول سال 1398 با تصویب هیات واگذاری، باقی مانده سهام دولت در تعدادی از شرکت ها از جمله پالایش نفت شیراز و پالایش نفت لاوان عرضه و در مجموع حدود 2998 میلیارد تومان از سهام شرکت های دولتی به بخش غیردولتی واگذار شده است.

عملکرد واگذاری ها از منظر میزان واریزی به خزانه نشان می دهد، با توجه به حجم واگذاری ها در سال 1398 و سال های گذشته، در مجموع بیش از 6 هزار میلیارد تومان به خزانه واریز شد (در حالی که مصوب قانون بودجه 5075 میلیارد تومان بوده است) که این میزان با توجه به رقم مصوب بودجه، نشان دهنده 118 درصد تحقق منابع در این بخش است.

میانگین تحقق این بخش از درآمدها نسبت به مصوب قوانین بودجه سنواتی طی سال های 1380 تا 1397 حدود 71 درصد بوده است.

در بخش واگذاری سهام به عموم مردم، در راستای ترغیب و تشویق عموم به مشارکت در فعالیت های اقتصادی، هیات واگذاری در چارچوب مجوزهای قانونی و مقررات مربوط، مقرر شد باقیمانده سهام متعلق به دولت در 18 شرکت بورسی (20 درصد سهم دولت)؛ با ارزش بیش از 52 هزار میلیارد تومان به صورت نقد عرضه و در صورت عدم موفقیت در عرضه، در قالب صندوق های ETF به عموم مردم واگذار شود.

بر این اساس نیز ساز و کار اجرایی واگذاری برخی شرکت ها در قالب صندوق ETF در وزارت امور اقتصادی ودارایی تهیه و حسب مورد به تصویب هیات واگذاری وشورای عالی بورس رسید.

در بخش اهلیت خریداران شرکت های دولتی، با توجه به اهمیت موضوع اهلیت خریداران، دستورالعمل روش انتخاب مشتریان راهبردی (استراتژیک) و متقاضی خرید سهام کنترلی و مدیریتی، مورد بازنگری و اصلاح قرار گرفت و به موجب اصلاحیه، سازمان خصوصی سازی مکلف شد اهلیت خریداران را با رعایت مقررات دستورالعمل مذکور بررسی کند تا از بروز مسائل احتاقتصادی اجتناب شود.

در بخش قیمت گذاری در سهام و دارایی ها، بازنگری در قیمت گذاری سهام و دارایی ها یکی دیگر از اقداماتی است که در راستای رفع آسیب های شناسایی شده در سال 1398 در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفت.

مقررات و روش های قیمت گذاری از جمله آیین نامه اجرایی شیوه های قیمت گذاری بنگاه ها و نحوه اعمال شیوه های مذکور در چارچوب موضوع جزء 3 بند الف ماده 40 قانون، برای رفع اشکالات شناسایی شده، لغو و یا اصلاح شد.

در بخش اصلاح روش های واگذاری، به منظور استفاده کامل از ظرفیت های ماده (19) قانون اجرای سیاست های کلی اصل (44) قانون اساسی، به ویژه در ارتباط با استفاده از روش واگذاری به شیوه پیمان مدیریت، مقرر شد سازمان خصوصی سازی پیش نویس اصلاحی دستورالعمل واگذاری شرکت های دولتی به شیوه پیمان مدیریت را جهت بررسی و تصویب به هیات واگذاری ارائه کند.

در بخش تشکیل کارگروه بررسی واگذاری ها، با توجه به اهمیت و همچنین تعهدات و مسوولیت های گسترده هیات واگذاری در قانون اجرای سیاست های کلی اصل (44) قانون اساسی از یک سو و تعدد موضوعات ارجاعی به هیات واگذاری و محدودیت مدت زمان رسیدگی به پیشنهادات واصله از سوی دیگر، به موجب مصوبه هیات واگذاری مقرر شد کارگروهی متشکل از رییس سازمان خصوصی سازی (رییس کارگروه)، معاونین یا نمایندگان اعضای هیات و دستگاه های اجرایی ذی ربط، به عنوان مرجع مشورتی نسبت به ارائه نظرات، پیش از طرح موضوعات در هیات فوق اقدام کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 31 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 441

به "خبرنگاران واگذاری 3 هزار میلیارد تومان سهام شرکت های دولتی در سال 98" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران واگذاری 3 هزار میلیارد تومان سهام شرکت های دولتی در سال 98"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید