خبرنگاران بدترین روز سقوط بورس در قرن 21

به گزارش مجله مدیاپلیر، تهران- خبرنگاران- بورس های دنیا روزهای پنج شنبه و آدینه بزرگترین زیان در 120 سال اخیر را از سر گذراندند.

خبرنگاران بدترین روز سقوط بورس در قرن 21

بعد از چند هفته وحشتناک برای بورس های دنیا، در آمریکا، اروپا و آسیا، در روز پنج شنبه همه چیز از بد به بدتر تبدیل شد. دونالد ترامپ خاطرنشان کرد که تقریبا تمام پروازهای اروپا را به مدت 30 روز لغو می نماید و شاخص های بورسی، سقوط کردند. پایگاه داده پردازی استاتیستا، چنین درباره شرایط بورس های دنیا در هفته کاری گذشته می نویسد.

تنها در یک روز، سه شاخص اصلی وال استریت؛ نزدک، داوجونز و S&P500 بیش از 9 درصد سقوط کردند و روز دوازدهم مارچ، به عنوان بدترین روز تاریخ بورس در قرن 21 ثبت شد.

این شاخص ها در دو هفته اخیر، نزدیک به 20 درصد از ارزش خود را از دست داده اند.

آنالیز استاتیستا، نشان می دهد که سقوط این روزهای شاخص های وال استریت، چهارمین سقوط عظیم در 120 سال اخیر بوده است.

نمودار زیر که از این پایگاه به فارسی برگردانده شده، شرایط شاخص صنعتی داوجونز که یکی از مهم ترین شاخص های بورس آمریکاست، در 4 نقطه عطف تاریخی نشان می دهد:

مسئله سقوط شاخص های بورسی دنیا آنقدر جدی است که امروز نشریه اکونومیست نوشته است: به نظر می رسد که اوضاع بورس، نشان از تکرار تجربه بحران اقتصادی دنیای در سال 2008 دارد.

اما بر اساس گزارش سی ان ان بیزینس، در روز آدینه این شاخص های بورسی بهترین عملکرد یک روزه بعد از بحران اقتصادی 2008 را گذراندند و بخشی از زیان خود را جبران کردند.

شاخصS&P ، حدود 9.3 درصد، شاخص داوجونز 9.4 درصد و شاخص نزدک نیز 9.4 درصد در آخرین روز کاری هفته میلادی رشد کردند. اما محاسبه شرایط هفتگی این شاخص ها، نشان می دهد که شاخص S&P500 در کل هفته 8.8 درصد، شاخص داوجونز 10.4 درصد و شاخص نزدک نیز 9.4 درصد از ارزش شان را از دست دادند.

خبرگزاری رویترز نیز می نویسد: این شاخص ها هنوز 20 درصد کمتر از ارزش خود از اواسط ماه فوریه هستند.

منبع: ایرنا
انتشار: 13 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 395

به "خبرنگاران بدترین روز سقوط بورس در قرن 21" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بدترین روز سقوط بورس در قرن 21"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید