آزار در محل کار، تهدیدی برای سلامت روانِ زنان شاغل در ژاپن

به گزارش مجله مدیاپلیر، بر اساس نظرسنجی های دولت ژاپن بیش از یک سوم از زنان شاغلِ مبتلا به مسائل سلامت روان در این کشور مسائل خود را ناشی از نوعی آزار و اذیت در محل کارشان اعلام نموده اند.

آزار در محل کار، تهدیدی برای سلامت روانِ زنان شاغل در ژاپن

به گزارش مجله مدیاپلیر، در ژاپن هم چنان تبعیض علیه زنان در محیط های کاری بسیار زیاد است.

این کشور در آخرین فهرست شاخص شکاف جنسیتی مجمع دنیای اقتصاد (WEF) در رتبه 110 از میان 149 کشور دنیا قرار گرفته است.

این کشور با وجود تعهد نخست وزیرش، شینزو آبه به توانمندسازی زنان شاغل به وسیله سیاست های خاص در بین کشورهای G7 از نظر برابری جنسیتی در آخرین رتبه ها قرار گرفته است.

این نظرسنجی توسط وزارت بهداشت، کار و رفاه ژاپن روی نمونه ای از 2374 نفری که از مسائل بهداشت روان رنج برده و بین ژانویه 2010 تا مارس 2017 میلادی شناسایی شده اند، انجام گرفته است.

در این نظرسنجی از 740 زن شرکت کننده، 19.7 درصد اظهار داشتند که در محیط کاری خود قربانی آزار و تعرض شده و 16.6 درصد نیز اعلام کردند که مورد آزار و اذیت، زورگویی و سوء استفاده از قدرت توسط مافوق های خود قرار گرفته اند. 21.9 درصد دیگر از زنان شرکت کننده نیز مسائل سلامت روان خود را ناشی از یک حادثه آسیب زا مانند مشاهده یک تصادف جدی یا یک فاجعه طبیعی اعلام کردند.

این نظرسنجی به عنوان بخشی از گزارش هیئت دولت ژاپن مبنی بر جلوگیری از مرگ ناشی از کار بیش از حد منتشر شده است. ژاپن که به داشتن فرهنگ حقوق بگیری و ساعات کاری تنبیهی شناخته می گردد، سال ها در کوشش است تا تأثیر کار بیش از حد بر سلامت کارمندان را رفع کند. ساعات کاری بیش از حد مشکل بزرگی در این کشور است.

در بین 1634 مرد مورد آنالیز، مسائل مربوط به کار نیز در صدر این لیست قرار گرفته است. حدود 23.1 درصد از مردان شرکت کننده اظهار داشتند که مسائل سلامت روان آن ها در اثر تغییر در نقش شغلی یا حجم کار ایجاد شده و 15.9 درصد نیز مورد آزار و اذیت قرار دریافت، زورگویی و سوء استفاده از قدرت را عامل مسائل خود دانسته اند. 15.3 دیگر نیز مسائل خود با مافوق هایشان را عامل بروز مسائل روانی اعلام نموده و 12.8 درصد نیز مسائل سلامت روان خود را به کار مداوم به مدت دو هفته نسبت داده اند.

بنا بر گزارش سی ان ان، در این نظرسنجی و آنالیز هم چنین تعداد خودکشی ها در نتیجه کار بیش از حد توسط صنعت آنالیز شده است. بالاترین میزان در بین کارمندان اداری با 41 مورد گزارش شده و پس از آن فروشندگان با 38 مورد و رانندگان با 35 مورد در رتبه های دوم و سوم قرار گرفته اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: midya0.ir شناسه مطلب: 33

به "آزار در محل کار، تهدیدی برای سلامت روانِ زنان شاغل در ژاپن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزار در محل کار، تهدیدی برای سلامت روانِ زنان شاغل در ژاپن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید